“Tutarsız politika üreticiyi vuruyor”

CHP İl Başkanı Nusret Bayar, AKP Hükümetinin dış politikadaki yanlış tutumlarının, iç piyasada ziraatla uğraşan çiftçiyi zor durumda bıraktığını söyledi.

“Tutarsız politika  üreticiyi vuruyor”

“Tutarsız politika üreticiyi vuruyor”

CHP İl Başkanı Nusret Bayar, ziyaret ettiği Kınık'ta domates üreticilerinin sorunlarını dinledi. Rusya, Türkiye'den aldığı domatesi kota doldu bahanesiyle durdurunca Akdeniz çanağındaki üreticinin zor duruma düştüğünü belirten Bayar, “Uçak krizinden sonra 50 bin ton domates alan Rusya kotayı yavaş yavaş büyüterek, Mayıs 2019’da kota 150 bin tona çıktı; 150 binlik kotanın geçtiğimiz günlerde dolmasının ardından şimdi kota doldu diyerek domates alımını durdurdu” dedi.

ANKARA’YA İLETECEĞİM

Hükümetin dış politikadaki yanlış tutumlarının, iç piyasada ziraatla uğraşan çiftçimizi de vurduğunu dile getiren Bayar bu sorunu Ankara'ya genel merkeze ileteceğini söyledi.Bayar sözlerine şöyle devam etti: “Öğrendiğimiz bilgilere göre şu anda sadece Kaş, Kınık'tan yüklenen 200 tır dolusu domates, Rus gümrüğünden geri döndürüldü. Tüccar, üreticiye verdiği kasaları bile geri toplamaya başlayınca panik havası tüm Kınık yöresine yayılmış durumda. 15 gündür serasından domates toplamayan üretici mahsulünün bozulmasından korktuğu için kaygılı ve bankalara olan borçlarından dolayı zor durumda.”

ÜRETİCİNİN YANINDAYIZ

Hükümetin bu soruna el atması için gerekli yerlere, üreticinin sesini duyuracağını söyleyen Bayar, “Ekonomideki sıkıntıyı ve yükselen enflasyonu düşürmek için mi bu domates ithalatı engelleniyor diye bir soru aklımızın bir köşesinde öylece duruyor “ ifadelerini kullandı.Antalyalı üreticilerin asla yalnız olmadıklarını, CHP olarak her zaman üreticilerin yanında olduklarını söyleyen Bayar önümüzdeki günlerde üreticilerin sorunlarını medya aracılığı ile kamuoyuna duyuracağını söyledi.Haber Merkezi

 

 

 


Yorum Yap