Koronavirüs vurdu

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Koronavirüsün dünyayı etkileyen önemli bir olay olmaya devam ettiğini belirterek, “Eğer bu durum devam ederse dünya ekonomisine etki artacaktır. Şu anda bazı sektörlerde Çin'den karşılanamayan talepler Türkiye'ye dönmüştür. Turizmde Çin ve Asya ülkelerine Avrupa'dan seyahatler durmuştur" dedi.

Koronavirüs vurdu

Koronavirüs vurdu

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın şubat ayı meclis toplantısında ATSO Başkanı Davut Çetin, hem küresel, hem ülke, hem de Antalya ekonomisi üzerine değerlendirmelerde bulundu. Çetin, özellikle korona virüs vakasının dünyaya yayılmaya başladığına dikkat çekti. Facebook ile geçen ay turizm ve ticarette dijitalleşme, bu ay da kadın girişimciler için yapılan toplantıları hatırlatan ATSO Başkanı Davut Çetin, Amazon şirketiyle Avrupa'ya ihracat eğitiminin de önemli bir etkinlik olduğunu belirterek, “Küreselleşme böyle bir şey. 1 trilyon dolarlık şirket Antalya'ya geliyor ve Avrupa'ya ihracat için KOBİ'leri teşvik ediyor" dedi.

RUSYA'DA DOMATES SORUNU

Rusya ile ilişkilerimizin Antalya, hatta Türkiye için büyük önem taşıdığını vurgulayan ATSO Başkanı Çetin, geçen yıl ülkemizi ziyaret eden 7 milyon Rus turistin, 5.5 milyonunun Antalya'ya geldiğini söyledi. Rusya'nın yaş meyve ve sebze ihracatında birinci pazar olduğunu belirten Davut Çetin, Türkiye'nin Rusya'ya yılda 1 milyon ton yaş sebze ve meyveyi doğrudan ihraç ettiğini belirterek, “Basında günlerdir domatesteki 150 bin tonluk kotanın dolduğu ve TIR'ların döndüğü yazılıyor. Bu konularda olumlu gelişmeler görmeyi ümit ediyoruz" diye konuştu.

KORONAVİRÜS TEHLİKESİ

Koronavirüsün dünyayı etkileyen önemli bir olay olmaya devam ettiği ve salgının dünyaya yayılmaya başladığına dikkat çeken Çetin, şöyle konuştu:“Eğer bu durum devam ederse dünya ekonomisine etki artacaktır. Şu anda bazı sektörlerde Çin'den karşılanamayan talepler Türkiye'ye dönmüştür. Çin'in dünyaya ihracatı elektronik, tekstil, giyim, metal, seramik-plastik ürünleri ağırlıklı. Bu sektörlerimize talep artmaktadır. İhracatçılarımız bu yeni pazarlarda kendilerini göstermek ve kalıcı yer edinmek için çaba harcamalıdır."

TURİZMİ DE TEHDİT EDİYOR

Koronavirüsün turizme etkilerini de anlatan Davut Çetin, sözlerini şöyle sürdürdü:“Turizmde Çin ve Asya ülkelerine Avrupa'dan seyahatler durmuştur. Salgının dünya turizm talebini azaltacak boyuta ulaşmadan durmasını temenni ediyoruz. Eğer bir iki ay içinde salgının yayılması kesilirse İngiltere ve Kuzey Avrupa'dan İspanya, Yunanistan ve Türkiye'ye talep artacaktır. Ancak eğer sorun devam ederse ve virüs yayılırsa dünya ekonomisi ve turizm talebi olumsuz yönde etkilenecektir. Umarız ki, dünya ticaretinde ve finans piyasalarında yaşanan sarsıntı geçici olur."

Girişimci kadınlar

ödüllendirildi

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO) şubat ayı meclis toplantısında, TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu'nun, kadın girişimciliğinin geliştirilmesi ve teşvik edilmesine katkı sağlamak amacıyla 'Üretimde, Fikirde ve Girişimcilikte Fark Yaratan Kadınlar' başlıklı Kadın Girişimciler Yarışması'nda Antalya, Isparta, Burdur ve Afyonkarahisar'ın kadın girişimcileri ödüllendirildi.

Dereceye giren kadınların ödüllerini ATSO Başkanı Davut Çetin, Meclis Başkanı Süleyman Özer, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu'nun Antalya, Isparta, Burdur ve Afyon temsilcileri birlikte takdim etti.Bu dönem Afyon, Isparta ve Burdur'u da kapsayan Batı Akdeniz'in Fark Yaratan Kadın Girişimcileri Yarışması'nda 2019 yılı ödülleri, 'girişimcilikte ve sosyal girişimcilikte kadın', 'iş fikrinde ve dijital dönüşümde kadın', 'kültür sanat girişimciliğinde kadın' ve 'yöresine değer kazandıran kadın' olarak dört kategoride verildi.

GİRİŞİMCİLİK VE SOSYAL GİRİŞİMCİLİK

'Girişimcilikte ve sosyal girişimcilikte kadın' kategorisinde, kadınların kendi ayakları üzerinde durmaları, evlerine ve ülke ekonomisine katkıda bulunmaları amacıyla turuncu adıyla markalaşan ve Antalya Turizm Gıda Çevre Kadın Girişimi Kooperatifi projesi ile Kesban Kaya birinci oldu. Antalya'dan yarışmaya katılan, kentleşme yüzünden birçok böcek türünün yok olması nedeniyle, canlılar dünyasına yem üreten 'Böcek Üretimi' projesi ile Funda Gökgöl ikinci oldu. Isparta'dan yarışmaya katılan, Isparta'da yaptığı sosyal yardımlar ve yarattığı faydalarla sosyal girişimcilik başarı hikayesi 'El Ele Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği' kurucusu diş hekimi Canan Aydın üçüncü oldu.

İŞ FİKRİ VE DİJİTAL DÖNÜŞÜM

'İş fikrinde ve dijital dönüşümde kadın' kategorisinde Antalya'dan yarışmaya katılan, 'Yanık yaralarında kullanılmak üzere anti mikrobiyel foto dinamik tedavi sunan yara örtülerinin geliştirilmesi' projesi ile yüksek kimyager Gül Merve Gençer birinci oldu. Antalya'dan yarışmaya katılan, Momentum BT UiPath Türkiye de RPA ve ML teknolojisini sanal işgücü üretiminde kullanan, firmanın ilk ve tek kadın partneri olan 'Sanal İşgücü Geliştirme' projesi ile ikinci olan endüstri mühendisi ve firma sahibi Ufuk Peker ikinci oldu. Isparta'dan yarışmaya katılan, gazeteci, dergi genel yayın yönetmeni 'Isparta Kum Saati Dergisi' projesi ile üçüncü olan Isparta'nın ilk kadın gazetecisi Arzu Erkorkmaz üçüncü oldu.

KÜLTÜR- SANAT GİRİŞİMCİLİĞİ

'Kültür sanat girişimciliğinde kadın' kategorisinde Kumluca'dan yarışmaya katılan, 'Uluslararası Sanat Buluşmaları', 'Yaratıcılık ve Doğa Atölye Çalışmaları', 'Sanatla Tedavi', 'Güzelse Yaşıyordur' konu başlıklı projesi ile ressam, yazar, tasarımcı Nur Sağlamer birinci oldu. Kemer'den yarışmaya katılan Kemer Sanat Sokağı'nın kurulmasına öncülük eden seramik sanatçısı Nagehan Elibol ikinci oldu. Antalya'dan yarışmaya katılan, kadın tiyatro grubunun koordinatörü 'Ben Kadınım' projesi ile Sedef Yıldız üçüncü oldu.

YÖRESİNE DEĞER KAZANDIRAN KADINLAR

'Yöresine değer kazandıran kadın' kategorisinde Antalya'dan yarışmaya katılan, su kabağını kendi tarlasında yetiştirdikten sonra ihracat yapan ve 'Su Kabağı Üretim ve Tasarımı' projesi ile tasarım atölyesi sahibi Hatice Adıgüzel birinci oldu. Afyonkarahisar'daki tek kadın çiftlik sahibi 'Süt Sığırcılığı' projesi ile Nilgün Yıldırım ikinci oldu. Isparta'dan yarışmaya katılan, 'Yöresel Bebek Yapımı' projesi ile Fatma Çevikbaş üçüncü oldu. DHA


Yorum Yap