Meclis yine kararsız

Muratpaşa İlçesi Konuksever Mahallesi’ndeki AVM tadilatı, birkez daha Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin gündemine geldi. Karar almakta zorlanan meclis, konuyu oybirliğiyle Hukuk Dairesi’ne gönderirken, 12 yıldır gündemi meşgul eden konuda yine karar alınamadı

Meclis yine kararsız

Meclis yine kararsız

KOMİSYON TOPU MECLİSE, MECLİS DAİREYE

Muhittin Böcek başkanlığındaki Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi, dördüncü kez Konuksever Mahallesi’ndeki ticari alanı görüştü. Tadilata ilişkin askı süresinde yapılan itirazın görüşüleceği meclise Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal katılmazken, mecliste gruplar Konuksever AVM diye bilinen konuda yine karar üretemedi. Konuya dair karar oluşturamayan İmar Komisyonu gibi meclis de karar veremeyince, konu Hukuk Dairesi’ne havale edildi.

PLAN NOTUNUN KALDIRILMASI İSTENİYOR

Meslek odalarınca ve siyasilerce verilen yargı mücadelesi sonucu plansız olarak kalan ve geçtiğimiz yıl Kasım ayında mahkeme kararları gerekçe gösterilerek ticari alana çevrilen Konuksever Mahallesi’ndeki Örnek Fırını’nın yanındaki alanda AVM’nin önünü tıkadığı iddia edilen plan notuna yapılan itiraz görüşülemedi. İtirazda Antalya 1. Gayrimenkul AŞ avukatlarınca alanın tamamen ticaret ve alışveriş merkezi alanı olarak planlaması ve plan notlarının iptali isteniyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Mart Ayı Olağan Meclisi, Başkan Muhittin Böcek’in başkanlığında, Büyükşehir Belediyesi meclis toplantı salonunda 130 gündem maddesiyle toplandı. Meclisin en dikkat çeken konusu 52. gündem maddesindeki Muratpaşa İlçesi Konuksever Mahallesi’ndeki AVM tadilatıydı. Yaklaşık 12 yıldır meclis gündemini meşgul eden ve karara bağlanamayan konuya yine çözüm getirilemedi. Yeni dönem belediye meclisi konuyu 4. kez görüştü ama karara bağlayamadı. Başkan Böcek, konuya ilişkin hiçbir mecliste “Evet” demediğini kaydetti.

MHP Grup Sözcüsü Selçuk Senirli’nin gündem maddesine yönelik yaptığı, “Artık bu konuyu bir şekilde çözelim” açıklaması sonrası grup sözcülerinin ortak kararıyla ilgili madde hukuk görüşünün eski olması sebebiyle Hukuk Dairesi’ne havale edildi. Madde ile ilgili Büyükşehir Belediyesi’nin hukuk servisinin tekrar çalışmasını karar verildi.

BAŞKAYA DAVA AÇMIŞTI

Konuksever Mahallesi’ndeki AVM tadilatıyla ilgili dönemin CHP’li Meclis Üyesi Songül Başkaya, Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası ve çok sayıda kişi  dönemin belediye başkanı Süleyman Evcilmen dava açmıştı. Başkaya, 12 yıldır takipçisi olduğu ve ilk günden beri karşı çıktığı, dava açtığı, yeri geldiğinde yargı kararına rağmen ticari alana çevrilmesine birkaç meclis üyesi ile birlikte ret oyu verdiği Konuksever Mahallesi'ndeki AVM tadilatına meclisin yine karar veremediğini hatırlatarak, “AVM tadilatı ilgili daireye gönderildi. Konuyu ilişkin takibimin ve meslek odalarının mücadelesinin devam ettiğini belirtir, doğru kararın en kısa sürede verilmesini dilerim” diye konuştu.

ÇETİN’DEN “SÜRGÜN” İDDİASI

Mecliste söz alan AKP Grup Sözcüsü Ali Çetin, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde önce sürgün edildiğini iddia ettiğiASMEK Müdürlüğü yapan Alev Aslangiray'ın daha sonra sözleşmesinin feshedildiğini hatırlatarak, “ASMEK Müdürlüğü yapan Alev Aslangiray, kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmiştir. Aslangiray’ın kaybı bizleri üzmüştür. Artık sürgünlerin son bulmasını diliyoruz" dedi.

SİYASETE ALET ETMEYİN

Böcek, Çetin’in Alev Aslangiray ile ilgili sürgün iddialarına sert tepki gösterdi. 26 yıllık siyasi hayatı boyunca meclislerde şov yapmadığını belirten Böcek, şöyle konuştu: “Bu benim hiçbir şekilde ne ahlakım ne de yapım değildir. Sevgili Antalyalılar seçimde tercihlerini yapmışlardır. Şu anda bize çay ikramı yapan kardeşlerim, geçmiş dönemden çalışandır. Bizimle çalışmayla ilgili arkadaşlarımızın herhangi bir sorunu yoktur. 13 bin çalışanımız var. Biz de 3- 5 bin kişi çıkarmayı bilirdik. Bu konuyu siyasete alet edenlere söylüyorum. Bizden önceki dönemde 389 sözleşmeli vardı. Sadece 7 arkadaşımızın sözleşmesi yenilenmedi. Buradan bizim eve gidebileceğimizi kimse bilemez. Kalp krizi geçirmiş kardeşimizi siyasete alet edenleri kınıyorum."

MECLİS PATARA’DA YAPILACAK

Başkan Muhittin Böcek, mecliste 2020 Patara Yılı dolayısıyla Patara Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr Havva İşkan Işık'a hizmetinden dolayı plaket verdi. Böcek, meclis toplantısının mayıs veya haziran ayında Patara'da yapılacağını da kaydetti. Meclis sonunda, ulaşım esnafının gelirinin düzenlenmesine yönelik maddenin görüşülmesine geçilmeden önce toplantıya 10 dakika ara verildi. Aranın ardından mecliste salt çoğunluk sağlanmadığı için görüşmeler 13 Mart Cuma günü 14.00'da yapılacak toplantıya kaldı. Kubilay ELDEMİRCİ

 


 


Yorum Yap