Davamızın peşindeyiz

‘Hukuka uygun olmayan yargı kararı olamaz” diyen Mimarlar Odası Antalya Şubesi’nin geçtiğimiz yıl uyarılarına rağmen konut alanından gelen parseller, yatırımcı talebiyle, yargı kararı gerekçesi ile ticarete dönüşürken, odanın yeni dönemde de konunun takipçisi olduğu ve dava açtığı öğrenildi.

Davamızın peşindeyiz

Davamızın peşindeyiz

YENİ YÖNETİM DE TAKİPTE

Mimarlar Odası Antalya ŞubesiBaşkanı Ali Serdar Aykurt, bir haftalık bir yönetim olduklarını ve Konuksever davasının ayrıntılarını tam olarak bilmediğini belirterek, “Ancak önceki başkanımız Özge Köksal davadan bahsetti. Açılmış bir dava var. Kamuoyunun içi rahat olsun. Biz hak, hukuk neyi gerektiriyorsa, Antalya’nın ve Antalya halkının menfaatleri neyi gerektiriyorsa onu savunacağız” dedi. Daha önce de ilgili tadilata Mimarlar Odası, Songül Başkaya, Süleyman Evcilmen ve Muratpaşa Belediyesi dava açmıştı.

9 Mart Pazartesi günü yapılan Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nde adeta yılan hikayesine dönen Muratpaşa İlçesi Konuksever Mahallesi’ndeki AVM tadilatı bir kez daha karara bağlanamadı.Konuyu karara bağlayamayan İmar Komisyonu’nun ardından meclis de karar almakta zorlandı ve konu elbirliğiyle Büyükşehir Belediyesi Hukuk Dairesi’ne gönderildi.

AYKURT: DİK DURACAĞIZ

Mimarlar Odası Antalya Şube Başkanı Ali Serdar Aykurt, konuyla ilgili Akdeniz GERÇEK’e yaptığı açıklamada Antalya kamuoyunun sesi olmaya devam edeceklerini ve davanın takipçisi olacaklarını söyledi. Aykurt şöyle konuştu: “Mimarlar Odası’nın geleneğini, göreneğini, yıllardan beridir zaten Antalya’daki tüm kamuoyu biliyor. Bizim daha önceki duruşumuz neyse biz aynı duruşu sergilemeye devam edeceğiz. Konuksever davasının ayrıntılarını tam olarak bilmiyorum. Çünkü biz bir haftalık bir yönetimiz. Ama önceki başkanımız Özge Köksal davadan bahsetti. Açılmış olan bir dava var. Ama tekrar ediyorum Antalya kamuoyunun içi rahat olsun. Biz hak, hukuk neyi gerektiriyorsa, Antalya’nın ve Antalya halkının menfaatleri neyi gerektiriyorsa onu savunacağız.”

TEHLİKEYE DİKKAT ÇEKİLMİŞTİ

Hatırlanacağı gibi 17. Dönem Mimarlar Odası Yönetim Kurulu plan tadilatıyla ilgili 13 Şubat tarihinde dava açmış tehlikeye dikkat çekmişti.Şube Başkanı Özge Köksal döneminde yapılan açıklamada yargı kararının plan değişikliğinin gerekçesi olamayacağı belirtilerek, “Konut alanı iken Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 15 Aralık 2008 tarihli toplantısında AVM yapımına olanak tanıyan plan değişikliği ile ticaret alanı kararı getirilen Muratpaşa İlçesi, Konuksever Mahallesi 4438 ada 2, 3, 4, 4440 ada 5, 4463 ada 16, 17, 4464 ada 16, 17, 4490 ada 5,6, 4491 ada 8, 9, 10 ve 11 parseller, plan değişikliğinden önce konut alanıydı” açıklaması yapılmıştı.

“KAMU YARARI YOK” DENİLMİŞTİ

Açıklamada süreç ile ilgili bilgi verildikten sonra şu görüşlere yer verilmişti: “Gelişmiş ülkelerde AVM’lerinkent merkezlerinden kent dışına taşınırken, konut alanında yapılacak ve birçok olumsuzlukları da beraberinde getirecek olan, salt yatırımcıların rant amaçlı AVM yapımına olanak tanıyan ticaret alanı olarak planlanmasında kamu yararı bulunmamaktadır.Plan notu olarak, alanda 5000 metrekare ifraz şartı getirilerek AVM yapılamayacağı gibi bir görüşe de katılmak mümkün değildir.Bu görüş gerçekçi de değildir. Şöyle ki son yıllarda birçok AVM farklı konsepte düzenlenmektedir.Yani tek bir kütle yerine kütlelerden oluşmaktadır. Burada da benzer bir projelendirme ile AVM yapılabilir.”

MİMARLAR ODASI UYARMIŞTI

Açıklamanın sonunda, konunun Belediye Meclisi’nce onaylanmaması uyarısında bulunulmuş ve şöyle denilmişti: “Meclis gündeminde olan plan değişikliği bilimsel ve teknik çalışmalar yapılmadan, yönetmeliğin hükümlerine aykırı olarak hazırlandığından, Belediye Meclisi’nce onaylanmaması, Büyükşehir Belediyesi’nin bu yanlıştan dönerek, söz konusu alanın üst ölçekli planlara uygun olarak, kamu yararına da uygun olduğundan konut alanı olarak planlaması halkımız adına beklentimizdir.” Kubilay ELDEMİRCİ

 


Yorum Yap