“Koronavirüsü ciddiye alalım”

Antalya Tabipler Odası Başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin, tüm dünyayı tehdit eden koronavirüs ile ilgili önemli uyarılarda bulundu. Akdeniz GERÇEK’e konuşan Prof. Dr. Şahin, hastalığın kesinlikle ciddiye alınması gerektiğini söyledi.

   “Koronavirüsü  ciddiye alalım”

“Koronavirüsü ciddiye alalım”

İstanbul’da bir vaka tespit edildiğini kaydeden Prof. Dr. Nursel Şahin, “Yurtdışıyla ilişkili olduğu söyleniyor. Önlemleri alırsak şuan için öyle panik olacak bir durum yok. İyi bir izolasyon yapmazsak ve sıkı takip etmezsek ve hijyen önlemlerini alırsak çok ciddi sıkıntı olmaz diye düşünüyoruz. Ama virüse karşı insan bağışıklığı şuan hazırlıksız durumda. Ama önlemleri kolay ve bildiğimiz önlemler. Tekrarlıyorum hijyene çok dikkat etmek durumundayız. El yıkama, alkolle dezenfeksiyonlar ve hasta kişilerden uzak durmak çok önemli. Bunun yanında ellerimizi gözlerimize ve yüzümüze çok dokundurmamamız gerekiyor” dedi.

TOPLU YERLERE DİKKAT

Toplu yerlerden ve toplu ulaşımlardan mümkün olduğunca kaçınılması ve buralarda çok dikkatli olunmasını isteyen Şahin, “Dokunduğumuz alanlar herkesin dokunduğu alanlarsa dezenfektanlara, bir kolonyaya veya alkollü bir şeyle temizliğimizi yapmalıyız. Hastaysak, ateş ve öksürüğümüz varsa hemen bir sağlık kuruluşuna başvurup orada izolasyonları almamız lazım. Bu virüs damlacıkla bulaşıyor. Öksürülen ve aksırılan ortamlar riski olduğu unutulmamalı. ‘Beni etkilemez’ diye bir şey yok. Yaşlılar öncelikli olmak üzere herkes tehlikede. Sonuç olarak virüsten uzak durmak için çok iyi dinlenmeli, uykumuzu almalı, yediğimize içtiğimize dikkat etmeliyiz” diye konuştu.

KÜÇÜMSEMEMELİYİZ

Virüsle mücadelenin şimdilik iyi gittiğini de hatırlatan Şahin sözlerini şöyle tamamladı: “Turizmin Antalya için çok önemli bir gelir kaynağı olduğunu biliyoruz. Turizmle virüsün yayılma ihtimali var ama biz gerekli önlemleri erken alırsak herhalde yaygınlaşmadan takip edersek çok sıkıntı olmaz. Bu konudaki en kötü örnek İtalya oldu. Umuyorum biz öyle olmayacağız. Ama şuanda iyi gidiyor diye kesinlikle rahatlamayalım. Bu virüs kesinlikle küçümsenmemeli ve ciddiye almalıyız. Uzmanların önerilerine ve uyarılarına çok dikkat edilmeli. Onların açıklamalarını harfiyen yerine getirmeliyiz.” Kubilay ELDEMİRCİ

 

 

 

 

 

 


Yorum Yap