Diyanet alanı ticarete

Üzerinde yurt, lojman ve cami bulunan Türkiye Diyanet Vakfı’nın Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ATSO) hemen arkasında bulunan yaklaşık 4,5 hektarlık arsası, Diyanet Eğitim Tesisleri Alanı’ndan ibadet alanı, park ve yeşil alan, özel kültürel tesis alanı, eğitim alanı, spor alanı ve ticaret alanına dönüştürüldü. İlgili 25.000 ve 5.000’lik planlar Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde askıya çıktı.

Diyanet alanı ticarete

Diyanet alanı ticarete

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Şubat ayı toplantısında üzerinde öğrenci yurtları, lojman ve caminin bulunduğu Türkiye Diyanet Vakfı’nın arsasının bir bölümünü ticarete dönüştürmesi şaşkınlık yarattı. Türkiye Diyanet Vakfı Antalya Şubesi tarafından getirilen plan teklifinde yaklaşık 4,5 hektar büyüklüğündeki, mevcutta ‘Diyanet Eğitim Tesisleri’ olan parselin ibadet alanı, park ve yeşil alan, özel kültürel tesis alanı, eğitim alanı, spor alanı ve ticaret alanına dönüştürülmesi istendi.

KOMİSYON EVET DEDİ

Türkiye Diyanet Vakfı’nın talebi İmar Komisyonu’nca 30 Ocak 2020 tarihinde oybirliğince uygun bulundu. Türkiye Diyanet Vakfı Antalya Şubesi’nin plan teklifinde artık buradaki mülklerinin ömrünü doldurduğu ve bu hizmetlerin başka yerlerde ve camilerde verildiği belirtilerek, bu arsanın değerlendirilmek istendiği ifade edildi. Kepez İlçesi Göksu Mahallesi 733 ada 18 parsel ve çevresine ilişkin nazım imar planları, Şubat ayı Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 7. ve 8. gündem maddesinde karar bağlanırken, planlar askıya çıktı.

21 ŞUBAT’TA ASKIYA ÇIKTI

Türkiye Diyanet Vakfı Antalya Şubesi’nin plan teklifiyle Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 10 Şubat’ta tüm parti gruplarının oylarıyla karara bağlanan 25.000 ve 5.000 ölçekli nazım imar planları 21 Şubat 2020’de askıya çıktı. Askı süresi devam eden planlar, son günlerde yaygınlaşan kamuya ait hizmet alanlarının ticarete konu edilerek kaynak yaratma iddiasıyla satışını hatırlattı. Meslek odalarının yakın takibindeki “yeni bir kamu hizmet alanı yaratmayan, planlama ilkelerine ve kamu yararına aykırı” bu tip konularda genellikle askıda itiraz ve yargı süreciyle planların iptali gerçekleşiyor.

Songül BAŞKAYA 


Yorum Yap