Acil eylem planı acilen açıklanmalı

-ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Akın Akay Akıncı, koronavirüs ile sarsılan ülke ekonomisinin ayakta kalması için acilen harekete geçilmesi gerektiğini söyledi.

Acil eylem planı  acilen açıklanmalı

Acil eylem planı acilen açıklanmalı

Antalya Sanayi ve İşadamları Derneği (ANSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Akın Akay Akıncı, iş dünyasının koronavirüs salgını nedeniyle sıkıntılı bir sürecin içine girdiğini söyledi. Belirsizliğin beraberinde getirdiği çok ciddi bir telaş olduğunun altını çizen Akıncı, “Zaten iyi durumda olmayan ekonomimiz İblid’ten sonra bu kez koronavirüs ile sarsıldı” diye konuştu.

 

ÖNLEMLER ALINMALI

Hükümetin bu konuyla ilgili acil eylem planını hiç vakit kaybetmeden açıklaması gerektiğini hatırlatan Başkan Akın Akıncı, “Bu konuda atılmış adımlar var, proæçgram hazırladıklarını biliyoruz. Bunlar açıklanınca daha net bilgi sahibi olacağız. Ama hızlı hareket edilmeli. Bu kredi olabilir, destek olabilir. Bir takım vergi ve SSK ile ilgili ödemelerin ötelenmesine yönelik kararlar da alınmalı. Bunun yanında bir takım KOBİ’lerin desteklenmesi ve vade esnekliği sağlanması gerekir. Bunların hepsinin bir an önce yapılması lazım. Bu destekler yapılırken mutlaka ve mutlaka şeffaf olunmalı. Doğru yerlere ve gerçekten ihtiyacı olan sektörlere verilmeli. Hep bunlar sıkı bir şekilde takip edilmeli. Çünkü ne zaman bir takım kredi destekleri olsa farklı yerlere gidiyor. Herkes de bunların nereye gittiğini çok iyi biliyor. Artık bunların olmasını istemiyor” dedi.

 

BÜYÜK BİR BELİRSİZLİK VAR

Önlerinde büyük bir belirsizlik olduğunun da altını çizen Başkan Akıncı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaşanan bu süreç böyle giderse toplumu nevrotik bir hale getirecek. O yüzden ekonomiye kısa ve orta vadede mutlaka bir yoluna koymamız gerekiyor. Zira görünen köy kılavuz istemiyor. Durum kötü önümüzde çok büyük bir belirsizlik var. Bence durumun bir buçuk aya düzeleceğine yönelik tahminler çok iyimser. Umarım bu sürede sıkıntı çözülür. Çünkü İtalya örneğinden sonra önlemlerin iyi yönde alındığına şahit oluyoruz. Bizler de çok dikkat ederek, tedbirlerimizi alarak üzerimize düşen görevleri harfiyen yerine getirmek durumundayız.”

 

DİKKATLİ OLMALIYIZ

ANSİAD  Yönetim Kurulu Başkanı Akın Akay Akıncı, açıklamasının sonunda iş dünyasına da mesaj gönderdi: “İş dünyası olarak ayağımızı yorganımıza göre uzatmalıyız. Hepsi risk analizlerini iyi yapmalı. Hepimiz dikkatli olmalı, öncellikle borçlanma konusunda çok hassas olmalıdır. Bunun yanında sektör dinamikleri toplanıp bir yol haritası belirlemeli. Mutlak ve mutlak pozisyon almalılar.”

 

Kubilay ELDEMİRCİ

 

 

 

 


Yorum Yap