Faturalar ertelensin!

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Antalya Şubesi Başkanı Şaban Tat, elektrik, su, doğalgaz olmak üzere faturalarının son ödeme tarihlerinin ertelenmesi çağrısında bulundu. Başkan Tat, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ile Özel İletişim Vergisi’nin (ÖİV) hemen kaldırılması ve internetin ücretsiz olması gerektiğini söyledi.

 Faturalar ertelensin!

Faturalar ertelensin!

“Dünya koronavirüsü (Coronavirus/2019-nCov) konuşuyor, uyarılar veriliyor ve tedbirler alınıyor. Ülkemizde de ilk coronavirüs vakası görülmesinin ardından önlemler alınmaya devam ediyor” diyen EMO Başkanı Şaban Tat, virüsün tedavisinin tam olarak bulunup, insanlar için tehdit oluşturmasının azalmasına kadar, her alanda dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

DERS ÇIKARTILMALI

Başkan tat, “Tek yürek olarak devletimizin korona virüs ile mücadele kapsamında almış olduğu tedbirleri sekteye uğratmamak ve destek olmak önem arz etmektedir” dedi. Tat açıklamasının devamında şunları kaydetti: “Bilindiği üzere gerek ulusal gerekse uluslararası boyutta yakından takip edilen Yeni Korona Virüs Hastalığı (Covid-19) ile mücadele kapsamında uzmanların yaptığı tavsiyeler, değerlendirmeler ve analizler çerçevesinde zorunlu durum olmadıkça vatandaşlarımızın kalabalık ortamlarda bulunmaması önem arz etmektedir. Diğer ülkelerde yaşananlardan ders çıkararak, insanların toplu olarak bir arada bulunmasını gerektiren tüm faaliyetler durdurulmalıdır.”

FATURALAR ÖDENEMEYECEK

EMO Başkanı Tat’ın açıklamasında “Tüketici tarafından bakınca küresel salgından korunmak için kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca uzak durması en mantıklı adımlar arasında görülüyor. Bu bağlamda da evden çalışma ve uzaktan eğitim talebinin arttığı görülmektedir. Dünya genelinde başlayan ekonomik durgunluk ve ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik kriz önümüzdeki aylarda daha fazla vatandaşın; elektrik, su, doğalgaz ve internet aboneliği faturalarını ödeyememesine neden olacaktır” dedi.

ÖTV VE ÖİV KALDIRILMALI

Tat’ın açıklaması şöyle sürdürdü: “Halkımızın sağlığını korumak ve ilk etapta hane halkları ve küçük işletmeler üzerindeki baskıyı azaltmak için, vatandaşlar tarafından bizzat fatura ödeme noktalarına gidilerek yapılan elektrik, doğalgaz borcu ödemelerinin yapılandırılmalı, öteleme uygulanmalıdır. Elektrik ve doğalgaz abonelerinin kesintileri belli bir süre ertelenmelidir. Benzer şekilde meskenlerde elektrik tüketimi de artacaktır. Elektrik dağıtım şirketleri de alt yapı önlemlerini almalıdır. Bunun yanı sıra internet erişimi başta olmak üzere iletişim alt yapısı gözden geçirilmelidir. İş, eğitim ve eğlence amaçlı internet kullanımı artacağından; servis sağlayıcılar kapasite artışı için hazırlık yapmalıdır. Başta cep telefonu ve mobil cihazlar olmak üzere bilgi ve iletişim teknolojileri üzerindeki Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ile cep telefonu ve internet aboneleri için yük oluşturan Özel İletişim Vergisi (ÖİV) hemen kaldırılmalıdır. Cep telefonu işletmecileri de dahil olmak üzere tüm internet servis sağlayıcıları; eba.gov.tr başta olmak üzere uzaktan eğitim sistemlerine erişimi, kotadan bağımsız, ücretsiz hale getirmelidir. Risk nedeniyle evlerinde izole edilmesi gerekecek yurttaşların, gelir kaybı nedeniyle iletişim, elektrik, su ve gıdaya erişimi yok edilmemelidir. Özel şirketler eliyle yürütülse de bu hizmetlerin, temel kamu hizmeti olduğu göz önüne alınarak, faturaların son ödeme tarihleri ötelenmelidir.”

Haber Merkezi

 

 

 

 

 

 


Yorum Yap