Ulaşıma ve marketlere yeni düzenleme

Antalya Valiliği, Antalya İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararı’nı kamuoyuyla paylaştı. Buna göre 24 Mart 2020 günü oybirliğiyle alınan kararla marketlerin, topu ulaşım esnafının çalışma saatlerine ve şekline sınırlama getirildi. 65 yaş ve üstü avukatlar ve muhasebeciler sokağa çıkma yasağı kapsamından çıkarıldı.

Ulaşıma ve marketlere yeni düzenleme

Ulaşıma ve marketlere yeni düzenleme

Antalya Valiliği, Antalya İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararı’nı kamuoyuyla paylaştı. Buna göre 24 Mart 2020 günü oybirliğiyle alınan kararla marketlerin, topu ulaşım esnafının çalışma saatlerine ve şekline sınırlama getirildi. 65 yaş ve üstü avukatlar ve muhasebeciler sokağa çıkma yasağı kapsamından çıkarıldı.

 

2020 / 05 Sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararı’nda İçişleri Bakanlığı’nca 23.03.2020 tarihinde yayımlanan yazı çerçevesinde olağanüstü gündemle toplantı yapıldığı kaydedildi ve kararlar paylaşıldı.

 

Valilik tarafından yapılan açıklamaya göre İçişleri  Bakanlığı’nın “Kovid-19’la Mücadele Kapsamında Alınan Önlemler” konulu yazısı çerçevesinde alınacak ek önlemler ve sokağa çıkma yasağı düzenlemesinde uygulanacak istisnalarla ilgili toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, 5 maddeyi karara bağladı.

 

İŞTE O KARARLAR

 

“İlimizdeki tüm marketlerin 09:00-21:00 saatleri arasında hizmet vermesine, market içindeki en fazla müşteri sayısının müşteriye doğrudan hizmet sunulan toplam alanın (depolar, idari bürolar vb. hariç) onda biri kadar olmasına, (örneğin, marketin müşterilerin hizmetine sunulan alanı 100 metrekare ise aynı anda içeride en fazla 10 müşteri olmasına), tüm marketlerin, hizmet alanı büyüklüğüne göre içeride bulunabilecek maksimum müşteri sayısını market girişlerine asacakları afişlerle duyurmalarına, market içerisinde belirlenen sayıda müşteri bulunması için gerekli tedbirlerin marketlerce alınmasına, market içerisinde belirlenen sayıda müşteri var ise, içerden müşteri çıkmadan başka müşteri içeriye alınmamasına, market görevlilerinin aynı zamanda içeriye girmek için dışarıda bekleyen müşterilere aralarında en az bir metre mesafe olacak şekilde beklemeleri gerektiğini sürekli hatırlatmalarına, market girişinde görülecek şekilde bu hususu belirten afişler asılmasına.”

YOLCU SAYISI AZALTILACAK

“Tüm şehir içi ve şehirlerarası çalışan toplu taşıma araçlarının (şehirlerarası yolcu otobüsleri dahil); araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin en fazla yüzde 50’si oranında yolcu kabul edebileceklerine, araç içindeki yolcuların oturma şeklinin mümkün olduğunca yan yana olanlarda bir koltuk boş, arka sıradakiler öndekinin çaprazı ve aynı sırada olanlarda biri koridor, diğeri cam kenarı gibi, yolcuların birbirleriyle temasını engelleyecek şekilde olmasına.”

AVUKAT VE MUHASEBECİLER KAPSAM DIŞI

“65 yaş ve üstü vatandaşlarımız ile anılan kronik rahatsızlıklara sahip vatandaşlarımızın zaruri haller dışında sokağa çıkmalarının yasaklanması ve istisnalar ile ilgili olarak meslek kuruluşlarından gelen görüş talepleri üzerine yapılan değerlendirmede; yürüttükleri hizmet ve görevlerin niteliği ve sürekliliği nedeniyle avukatlar ile serbest muhasebeci ve mali müşavirlerin (kanser hastaları ve organ nakli olanlar hariç) sokağa çıkma yasağı kapsamı dışında olduğuna.”

KARARA UYMAYANA CEZA

“Yukarıda belirtilen hususların uygulamasının, takip ve denetiminin genel kolluk ve

belediye zabıta teşkilatlarınca koordineli bir şekilde yapılmasına, uygulamada herhangi bir

aksaklığa meydan verilmemesine, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı kararlara uyulmaması halinde ve her ihlalde ayrı ayrı olmak üzere;

a. Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282 Lira

b. Kabahatler Kanunu’nun 32 maddesi gereğince 392,00 Lira uygulanmasına,

c. Türk Ceza Kanunu’nun Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma

başlıklı 195 maddesinde yer alan ‘… yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki

aydan bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır’ hükmü uyarınca, bu hükme uymayan

kişilerin haklarında gerekli adli işlemler takdir ve ifa edilmek adli makamlara bildirilmesine,

d. İş yerlerine Kapatma/Ruhsat İptali işlemi uygulanmasına,

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulumuzca 24.03.2020 tarihinde oybirliği ile karar verilmiştir.”

 

Haber Merkezi

 

 


Yorum Yap