Gerici eğitimin ekran hali!

Eğitim İş Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar, “EBA(Eğitim Bilişim Ağı) TV, gerici eğitimin ekrana çıkarak meşhur olan halidir!” dedi.

Gerici eğitimin ekran hali!

Gerici eğitimin ekran hali!

Dünyanın pek çok ülkesi gibi Türkiye’nin de korona virüs ile mücadele ettiğini ve salgının en çok zarar verdiği alanların başında eğitimin yer aldığını kaydeden Eğitim İş Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar, “Salgın nedeniyle ara verilen eğitim, Pazartesi’den itibaren uzaktan, internet ve TV aracılığıyla devam etmeye başlamıştır. Ne var ki Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un çağrısıyla okula gider gibi hazırlanıp TRT EBA TV'nin başına geçen öğrenciler ve aileleri şok yaşamışlardır. EBA TV'nin, AKP tarafından giderek gericileştirilen eğitimin, ekran bulmuş hali olduğu ayyuka çıkmıştır” dedi.

ÇAĞDAŞ VE BİLİMSEL EĞİTİMDEN UZAK

İlk gün EBA TV'nin biçimsel olarak çağdaş eğitim ve iletişim bilimlerinin hakikatlerinden uzak, içerik olarak ise AKP'yi memnun etme yayınından ibaret olduğunu ortaya koyduğunu belirten Eğitim İş Şube Başkanı Iltar, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Her bir karesi dini motiflerle süslenmiş, siyasi propaganda yapmaktan hiç utanmadan hazırlanan uzaktan eğitimin ilk günündeki skandallardan başlıcalarını sıralayacak olursak, öne çıkanlar şunlardır:

Ders aralarında, bir eğitim kanalından çok ‘çocuklar için kuran kursu’ yayınına dönüşmüştür. İlahiler ve cami videolarıyla doldurulan ders araları, eğitimden/pedagojiden uzaklığın göstergesi olmuştur. EBA'da kütüphane kısmındaki ‘eğlence ve oyun’ bölümünde Yusuf'un Dünyası içeriğinin, 1. bölümden 26. bölüme kadar tamamen dini içerikle hazırlandığı görülmüştür. Zaten yayın yapan ekranda TRT Diyanet logosunun görünüyor olması, başlı başına bir skandal olmuştur. Buradaki hikayelerde annelerin hep türbanlı, dedelerin hep sakallı ve tesbihli, her odada muhakkak bir seccade bulunması gibi ayrıntılar, niyetin eğitimle ya da çocukların teneffüs saatlerini güzel geçirmesiyle hiç alakası olmadığını göstermektedir.

MENDERES’İN İDAMI GÖSTERİLDİ

Ortaokul öğrencileri için verilecek yayından 5 dakika önce koyulan içerik de skandallara tüy dikmiştir. Bilimi, aklın yolunu, hayatı öğrenmek için ekran başına geçen çocuklar, Adnan Menderes'in idamını belgesel adı altında izlemek zorunda kalmıştır. Belgeselde Menderes'in idamının sehpaya atılan tekmeye kadar ince ince tariflenmesi ise 10 dakikada pedagojinin tüm kurallarının nasıl çiğnenebileceğini göstermiştir.

Her ne kadar Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, gelen tepkiler üzerine ‘Gözden kaçırdığım birkaç dakikalık bir görüntünün üzerine titrediğim sisteme verdiği zararı konuşuyor olmanın ne kadar rahatsız edici olduğunu anlatamam. O görüntüleri onaylamıyorum’ dese de bu rezaletin anlaşılabilir bir tarafı bulunmamaktadır.

EBA TV'nin lise yayınları için ekran başına geçenler de daha şanslı olmamıştır. Derslerden geri kalmayacakları yayınlar umarak TV karşısına geçen gençleri, bir cami görüntüsü önünde ‘Sordum sarı çiçeğe’ diye ilahi söyleyen bir grup adam karşılamıştır.

 

MATERYALİZM KAVRAMI DİYANET’İ VURDU

Lise öğrencileri için yapılan yayınlardan bazılarında kavramların da yanlış, çarpıtılarak öğretildiği görülmüştür. Örneğin, materyalizm kavramı, ‘Günümüzde siyasi, sosyal, ekonomik, vb. alanda etkisini gösterir. Pahalı ev, lüks araba, yüksek makam, hayattaki başarıların göstergeleri olmaktadır’ gibi saçma bir biçimde öğretilmiştir. İşin ilginç tarafı bu öğreti doğru kabul edilirse, yayın aralarında logosu görünen, bütçesinin devliği ve makam araçlarının lükslüğüyle bilinen Diyanet'in materyalist olduğu sonucuna varılabilmektedir.”

 

Haber Merkezi

                                                                                               

 

 

 

 

 


Yorum Yap