“SESİMİZİ DUYUN”

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Antalya Şubesi, “Sağlıkçıların sesini duyun. Yaşamsal taleplerini karşılayın” çağrısı yaptı. SES Antalya Şubesi Yönetim Kurulu adına açıklamayı Şube Eş Başkanı Şükran İçöz yaptı.

“SESİMİZİ DUYUN”

“SESİMİZİ DUYUN”

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Antalya Şubesi, “Sağlıkçıların sesini duyun. Yaşamsal taleplerini karşılayın” çağrısı yaptı. SES Antalya Şubesi Yönetim Kurulu adına açıklamayı Şube Eş Başkanı Şükran İçöz yaptı.

SES’in yaptığı yazılı açıklamada EŞ Başkan İçöz, “Bizler sağlık çalışanları olarak Covit_19 vakaları ile ilk karşılaşan kişileriz ve tedavileri boyunca da enfekte kişiler ile temas halinde olacağız. Bu nedenle virüs ile etkin mücadele için ilk korunması gereken kişilerde sağlık çalışanları olmalıdır. Öncelikli olarak; Kişisel Koruyucu Ekipmanların (KKE) (eldiven, cerrahi maske -sıvıyla temas esnasında N95 veya FFP2, koruyucu- sıvı geçirmez önlük, gözlük gerekliliğinde tulum) gerekli olduğu ve planlamalar çerçevesinde acilen çalışma koşulları ile uyumlu olarak tüm sağlık emekçilerine eksiksiz dağıtımı sağlanmalıdır” dedi.


ZORUNLU TARAMA TESTİ YAPILMALIDIR

İçöz açıklamasında tarama testinin zorunlu olmasını kaydetti ve “ASM, TSM, 112 ve hastaneler tüm işyerlerinde aralıklarla zorunlu tarama testi, düzenli olarak sağlık kontrollerinin yapılması, sağlık çalışanlarının verimli ve etkin çalışabilmesi için çalışma saatlerinin düzenlenmesi, gerektiğinde dönüşümlü idari izinli olmaları sağlanmalıdır” dedi. 112 Çağrı merkezlerinde 65 yaş üstü vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına öncelik verilmesinin, diğer acil vakalarda trafik kazası vb durumlarda  ekiplerin müdahaleye geç kalmalarına neden olduğunu ve ekstra iş yükü getirdiğini kaydeden İçöz,  “Bu konuda tekrar düzenleme yapılmalıdır” şeklinde konuştu.

ÜCRETSİZ ULAŞIM HAKKIMIZ

İçöz’ün açıklaması şöyle: “Toplu taşıma araçlarının ücretsiz olması sağlık emekçilerin temel hakkıdır. Bu durum sorunu çözmüyor. En riskli grup olan sağlık emekçileri için ve toplumun geneli için sağlık emekçileri toplu taşıma araçlarını kullanması yerine sadece sağlık emekçilerinin kullanımında olacak ve dezenfektasyonu Bakanlık tarafından denetim altına alınacak ücretsiz ve yeterli sayıda servisler sağlanmalıdır. Gerektiğinde görevlerine gidebilmeleri için işyerlerine yakın yerlerde konaklamaları sağlanmalıdır.”

VAKALARIN İLLERİ AÇIKLANMALIDIR

“Dünyada virüsün görüldüğü tüm ülkelerin hükümetleri vakaların yaşandığı şehirleri, bölgeleri açıklamıştır. Söz konusu bölgeleri çevreleme, izole etme, kontrol altına alma gibi özel önemler aldığı bilinmektedir. Dolayısıyla ülkemizde de vakaların yaşandığı il ya da iller bir an önce açıklanmalı ve buralardaki koruyucu önlemler arttırmalıdır. Salgını önlemenin en önemli yolu doğru bilgilendirme, kamuoyuyla ve sağlık emekçileriyle tüm sürecin şeffaf şekilde paylaşılmasını. Yerellerde il/ilçe bazında belediyelerin ve muhtarlıkların önderliğinde DKÖ, meslek odaları ve sendika temsilcilerinin de içinde yer aldığı kriz masaları kurulmalıdır ve aktif olarak çalıştırılmalıdır.”

 

SAĞLIĞA ERİŞİM ÜCRETSİZ OLMALI

“Bu süreçte tüm özel sağlık kuruluşları da kamulaştırılmalıdır, vatandaşlarımızın sağlığa erişimi ücretsiz  ve nitelikli olmalıdır. Sağlık kurumlarındaki eksiklikler giderilmeli ve Covid-19 şüphesi olan her olguya test yapılabilecek duruma getirilmelidir. Mevcut tedavisi devam eden hastalarla Covit-19  vakalarının ayrı  bölümlerde tedavisinin yapılması sağlanmalı, bulaş riski ortadan kaldırılmalıdır. Salgınla mücadele edildiği bu dönemde hiç bir sağlık çalışanının önceliği maddiyat olmamalıdır. Hiçbir sağlık çalışanının maddi olarak mağdur edilmemesi ve emeklerinin karşılığını maddi olarak da almaları önemlidir ve gereklidir. Ancak hastayla karşılaşan tüm sağlık emekçilerine  sekreter, güvenlik, temizlik, bakım, yemek   personelleri, teknik elemanlar, tetkik ve radyolojik görüntüleme yapanlar, hemşire ebe, doktor  yani her emekçiye eğitim, kadro ve istihdam biçimi ayrımına bakılmaksızın, Eşit İşe, Eşit Ücret verilmelidir.”

PERFORMANSA DAYALI DÖNER SERMAYE KALKSIN

“Bu zaman, döner sermayeden zaten tavandan ödeme alanların ödüllendirilmesi zamanı değil, performansa dayalı döner sermayenin kaldırılıp emekliliğe de yansıyacak şekilde temel ücretlerde düzenlemelerin yapıldığı, sağlıkta şiddetin son bulduğu yasaların çıkarılması zamanıdır. Dünya örnekleri göstermektedir ki hekimler ve sağlık çalışanlarının önemli bir kısmı salgınla mücadele sırasında enfekte olmakta ve bir kısmı maalesef hayatlarını kaybetmektedir. Ülkemizde de çok sayıda meslektaşımız ve sağlık çalışanı enfekte olmuştur ve bazıları yoğun bakım ünitelerinde ölümle pençeleşmektedir.”

KHK İLE İHRAÇ EDİLENLER DÖNSÜN

 “Sağlık emekçilerine duyulan ihtiyacın önemi fazlasıyla açığa çıkmış durumdayken, binlerce sağlık emekçisi atama beklemekte, ataması yapılanların bir kısmı ise Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararına rağmen hala güvenlik soruşturması bahanesiyle mesleklerine başlatılmamakta, haksız hukuksuz ihraç edilenlerden suçsuzluğu davalarla kanıtlanmış olanlar dahi görevlerine iade edilmemekte hatta hala sağlık emekçileri siyasi kararlarla açığa alınmaya devam edilmektedir. Bu durum kabul edilemez. KHK ile ihraç edilen sağlık emekçileri derhal görevlerine iade edilmelidir.”

Haber Merkezi

 

 


Yorum Yap