Olimpos teyakkuzu

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Antalya Koruma Kurulu, belediyeler, meslek odaları, halk herkes Kumlaca’nın tarihi ve turistik cennet köşesi Olimpos’ta pansiyonlar bölgesinde yapılan ve şuan askıda olan planlara kilitlenmiş durumda. Merkezi idare ve yerel yöneticiler planı savunurken, meslek odaları planlama konusunda ikiye bölünmüş durumda. Halkın büyük bölümü de ‘Olimpos’a dokunmayın’ diyor.

Olimpos teyakkuzu

Olimpos teyakkuzu

BAKAN TALİMAT VERDİ, SONDAJ YAPILACAK

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Birol İnceciköz, Antalya’ya geldi. Kültür ve Turizm Antalya Müdürü İbrahim Acar, Koruma Kurulu yetkililer ve Olimpos Kazı Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yelda Olcay Uçkan’ın da aralarındaki ekip Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un talimatıyla kamuoyunun kaygılarını azaltmak üzere dün Olimpos’ta incelemelerde bulundu. Kazı Başkanı Prof. Dr. Yelda Olcay Uçkan’dan alınan bilgiye göre plan öncesinde antik kentin dışında kalan yaklaşık 26 hektarlık alanda jeoradar yöntemiyle yapılan sondajlar neticesinde arkeolojik sit alanı 2’den 3’e düşürülen bölgede yeniden sondajlar yapılacak.

5 BİN YATAK 2 BİN 400’E İNECEK

Kamuoyundaki ‘Olimpos’a dokunma’ kaygılarını hatırlattığımız Kazı Başkanı Uçkan, pansiyonların olduğu bölgede yıllardır çarpık bir yapılaşma olduğunu, buranın sosyal ve fiziksel bozulma ile karşı karşıya olduğunu, bunun önüne geçmenin de planla mümkün olabileceğini belirtti. Uçkan, “Yıllardır yıkım kararı olan ama uygulanmayan bir alan. Burada bir ıslah gerekliydi. Genç bir arkeoloğumuz geçtiğimiz yıl burada öldürüldü. Sadece fiziki değil, sosyal bozulmanın da önüne geçecek plan” dedi. Uçkan, plan sayesinde şuan 5 bin olan yatak kapasitesinin de 2 bin 400’e ineceğini söyledi.   

TEREDDÜTLER DEVAM EDİYOR

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca yapılan çevre düzeni ve nazım imar planı Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde, uygulama imar planları da Kumluca Belediyesi’nde askıda olan Kumluca’daki tarihi, turistik cazibe merkezi Olimpos için bakanlık ve bazı yerel yetkililerce yapılan açıklamalar kamuoyundaki kaygıları kısmen rahatlasa da plana dair soru işaretleri büyük. 24 Hektarı kapsadığı söylenen ama Antalya Büyükşehir Belediyesi yetkililerinden alınan bilgiye göre 26 hektar yani 260.000 m2 olan plan alanına ilişkin plan raporuna henüz ulaşılamazken, koruma amaçlı planın bölgedeki kaçak yapılaşmanın önüne tam olarak geçip geçemeyeceği tereddüdü halen duruyor.

KÖLEOĞLU: DOĞANIN KORUNMASI HEDEF

CHP’li Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu ise gazetemize yaptığı açıklamada “Buradaki amaç daha önceden var olan ve halen yapılmakta olan çarpık yapılaşmanın önüne geçmektir, inşaat artışını engellemektir. Mevcut yapılaşma parsellere oranı yüzde 70-80 bandında iken planlama ile bu oran yüzde 30’a düşürülerek yeşil doğanın korunması hedeflenmiştir” dedi.

ŞAHIS MÜLKİYETLERİNİ İÇERİYOR

Başkan Köleoğlu planlamada amacının kontrollü turizm olduğunu kaydederken, “Planlanmış bölge III. Derece Arkeolojik Sit alanında kalmakta olup Olympos Antik Kenti’ni etkilememektedir. Kıyı bandında ve deniz kenarında herhangi bir planlama yapılmamıştır. Ayrıca planlanan alan şahsi mülkiyetleri içermekte olup devletin hüküm ve tasarrufu altında kalan yerlere dokunulmamıştır. Olympos Antik Kenti Kazı Başkanlığı’nın desteği ve önerileri de dikkate alınmıştır” dedi.

"PLANI OLUMLU BULUYORUZ"

Olimpos planlarını inceleyip ilk kez görüşlerini açıklayan meslek odası ise Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Okan Hançer' oldu. Başkan Hançer, kent savunucusu kimliğiyle bilinen Songül Başkaya'ya görüşlerini aktardı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Koruma Kurulu yetkilileri, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Kumluca Belediyesi bürokratlarıyla yapılan görüşmeler ve tespitlerini aktaran Başkan Hançer, şimdilik bu planların alana bir düzen getirecek olması sebebiyle doğru olduğunu kaydetti.

İLK ŞIK ZOR OLDUĞU İÇİN PLAN

614 Hektarlık bir alan olan Olimpos'ta sadece 24 hektarlık alanın planlama sürecinin parçası olduğunu, burada da bugün tartışılan 2. derece arkeolojik sit alanının 3'e düşürülmesinin aslında 2017 yılında gerçekleştiğini belirten Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Okan Hançer, kamuoyundaki kaygılara kısmen katılmakla birlikte, şimdilik bu planı olumlu bulduklarını bildirdi. Son 30 yıldır bölgede hayata geçen kaçak bungalov yapıların ve beton yapıların ya yıkılması ya da yasal hale getirilmesi gerektiğini belirten Başkan Hançer, burada ilk şık zor olduğu için ikinci şıkkın hayata geçtiğini söyledi. Başkan Hançer, planla birlikte sadece ahşap ve iki katlı yapıların yasallaştığını kaydederken, diğer yapıların ve plan dışındaki yapıların ister ahşap ister bungalov olsun yıkımının da önünün açıldığını belirtti. Başkan Hançer, Antalya Kent Konseyi İmar Grubu'na da plan konusunda bilgi vereceklerini söyledi. Odanın plana dair rapor çalışması da sürüyor.

KAFALARA TAKILANLARDAN BAZILARI

Askıdaki planların plan notlarında yapılan incelemeye göre ‘ahşap yapı’ niteliği sadece park alanları ve rekreasyon alanlarında mevcut. Ticari alanlarda ve sağlık alanlarında yapının niteliğine dair bir hüküm olmazken, ekolojik turizm alanlarında da sadece ‘ahşap kaplama’dan bahsedilmesi dikkat çekti. Öte yandan park ve rekreasyon alanlarında da plan koruma planı olmasına rağmen 0,05 emsalli ahşap yapılaşmanın önü açıldı. Plansız Alanlar Yönetmeliği’ndeki tarım alanlarına tanınan 150 m2 müştemilat hakkının, burada da yeralması bazı çevrelerden eleştiri aldı. Bir koruma planında bu hakkın tanınmasına gerek olmadığı belirtildi. Bazı teknik insanlar ve çevreciler de bu alanın doğallığına planların gölge düşüreceği, kaçak yapılaşmayı teşvik edeceği ya da gelecekte planların emsallerinin artırılacağının kaygısını taşıyor.

PLANLAR BÜYÜKŞEHİR’DE 28 MAYIS'A

KUMLUCA’DA 6 HAZİRAN’A KADAR ASKIDA

Kamuoyunda 'Olimpos gidiyor' kaygılarına yol açan plan (Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 12 Mart 2020 tarihinde onaylanan Kumluca İlçesi Olimpos Antik Kenti 1.,2.,3. Derece Arkeolojik Sit alanına ilişkin Milli Park sınırları dışında kalan 1/25.000 ölçekli Çevre Düzeni Plan Değişikliği) ve 1/5.000 ölçekli nazım imar planı 29 Nisan'da Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde askıya çıktı. Planlar 28 Mayıs'a kadar askıda kalacak. Kumluca Belediyesi'nde de binlik planlar 7 Mayıs'ta askıya çıktı, 6 Haziran'da askıdan inecek. İtiraz yapacakların askı süresinde belediyelere itirazlarını bildirmesi gerekiyor.

Songül BAŞKAYA


Yorum Yap