KESİK MİNARE MAZİDE KALDI

123 Yıl sonra kamuoyundaki tepkilere rağmen yanan minaresine külahı konulan Kesik Minare olarak bilinen Şehzade Korkut Camii'nde düzenleme devam ediyor.

KESİK MİNARE MAZİDE KALDI

KESİK MİNARE MAZİDE KALDI

Vali Münir Karaloğlu  Şehzade Korkut Camii'nde devam eden restorasyon çalışmalarını inceledi. Yetkililerden caminin son durumu hakkında bilgi alan Vali Karaloğlu, Caminin ahşap işlemeli bölmeleri hakkında bilim kurulunun hazırladığı sunumu dinledi.  

Şehzade Korkut Camii'nin restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyen Vali Karaloğlu'na, Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, Vakıflar Bölge Müdürü Hüseyin Coşar, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Başkanı Prof. Dr. Osman Eravşar ve İl Müftüsü Osman Artan eşlik etti. Vali Münir Karaloğlu’na caminin minber, eyvan, kürsü, kapı ve pencere gibi ahşap işlemeli kısımları hakkında bilim kurulunun hazırladığı örnekler sunuldu. Vali Münir Karaloğlu’nun da bilim kuruluna verdiği öneri ve örneklerinden yola çıkarak, caminin tarihi mermerlerindeki işleme figürlerinin aynısı ahşap kısımlarında da kullanılacak. Ayrıca caminin mihrabının nasıl olacağı ve kullanılacak taş ve figürler hakkında da kararlar alındı. Caminin halısında ise binanın mimari rengine uygun olarak turkuaz zeminde pastel tonlarında detayların kullanılabileceği değerlendirildi.  

İHA

                                         


Yorum Yap