ÜRETİMDE BAYRAM ARASI YOK!

Türkiye’nin yaş ve sebze meyve deposu Antalya’daki çiftçiler, bayramlarını evlerinde değil, seralarda geçirdi. Bayram boyu çalışan üreticiler, Türkiye’nin sebze ve meyve ihtiyacını karşılamak için var güçleriyle çalışıyor.

ÜRETİMDE BAYRAM ARASI YOK!

ÜRETİMDE BAYRAM ARASI YOK!


Korona virüs (Covid-19) salgını sonrası sokağa çıkma gibi kısıtlamalardan muaf tutulan çiftçiler, Türkiye’nin sebze ve meyve ihtiyacını karşılamaya bayramda da devam etti. Arife günü ve bayram günleri olmak üzere 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasının devam ettiği bayram günlerinde, Antalya’daki çiftçiler bayramlarını evde değil seralarda geçiriyor. Bayramda, iç piyasadan gelen talep üzerine normalde kapalı olması gereken Antalya Toptancı Hali, üreticilerle iletişime geçerek bazı sevkiyat noktalarını açtı. Üreticilerin bayram mesaisiyle toplanan ürünlerin, Karadeniz ve doğu illerine sevkiyatı gerçekleşti.

  “ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYORLAR”

  Sebze sevkiyatında bir sıkıntı yaşanmaması adına çiftçilerin özverili bir şekilde bayram demeden çalıştığına dikkat çeken Antalya Toptancı Hal Yaş Sebze Meyve ve Komisyoncular Derneği Başkanı Hasan Ali Yılmaz, bazı şehirlerden talep gelmesi üzerine Toptancı Hali’nde bir kısmın sevkiyat amaçlı açık olduğunu söyledi.  Yılmaz, “Değişik illerimizden gelen siparişleri tedarik edebilmek için bayramın birinci günü dahil çiftçilerimiz çalışıyor. Üreticilerimizle görüştük ve ürünleri toplattık. Toplanan sebzeler işleniyor. Şuan ki mallar, Karadeniz ve doğu illeri hatlarına gidiyor. Halkımızı sebze ve meyvesiz bırakmamak için, çiftçilerimiz ve tedarikçilerimiz var güçleriyle bayram demeden virüs önlemlerini alarak çalışmaya devam ediyorlar” dedi.

Yılmaz,  İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlere bayramın üçüncü günü sevkiyatın gerçekleşeceğini de belirtti.

ÜRETMEYE MECBURUZ

  35 yıllık çiftçilerden Cevdet Öznaz da, “Bayramda üretmeye devam ediyoruz.  Halkımız mağdur kalmaması için elimizden gelen mücadele gerçekleştiriyoruz. Geçen yıl bayramda geziyorduk, bu bayram halka hizmet ediyoruz” diye konuştu.

Bir başka üretici Nevzat Akcan ise çiftçilerin sıcak havada çalıştığına, “Bizde bayram, seyran yok. Biz çok zahmetli iş yapıyoruz. Geçen hafta sıcaklık yüksek derecelere ulaştığında bu seralarda 50-55 derece sıcaklığı gördük.  Bayram, seyran, koronaymış bizim için önemli değil. Bizim kontak kapatma şansımız yok. Üretmeye mecburuz“ ifadelerini kullandı.

İHA


Yorum Yap