MANAVGAT KARARLI! GOLF ALANINA HAYIR!

Antalya'nın Manavgat İlçesi Ulualan mevkiindeki yat limanı ve çekek yeri olması istenen alandaki davalık golf alanlarına dair Kültür ve Turizm Bakanlığı planlarına karşı MANAVGAT ULUALAN’I KORUMA PLATFORMU saat 17.30'da geniş katılımlı bir basını düzenledi. Toplantıya çevre ilçelerden de katılım oldu.

MANAVGAT KARARLI! GOLF ALANINA HAYIR!

MANAVGAT KARARLI! GOLF ALANINA HAYIR!

CHP'li Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen öncülüğünde örgütlenen Manavgat Ulualan'ı Koruma Platformu bugün geniş katılımlı bir toplantı yaptı. Çok sayıda sivil toplum örgütünün destek verdiği platformun açıklamasında pandemi nedeniyle maske takılırken, sosyal mesafe kurallarına dikkat edildiği görüldü. 

Yüzlerce kişinin katıldığı basın açıklaması saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Açıklamaya CHP Antalya İl Başkanı Nusret Bayar da katıldı. Ulualan'ı Koruma Platformu Başkanı Nezih Özgenç basın açıklamasını okudu.  “Manavgat’ımız, içinde barındırdığı doğal, tarihi güzellikleri ve turizm potansiyeli ile dünya ve Türkiye turizminin kalbinin attığı, gelişime ve geleceğe açık ender güzellikteki kentlerden birisidir. Şu an içinde bulunduğumuz Manavgat’ın geleceği olan Ulualan Bölgesi, sahil bandında henüz yapılaşmamış, konumu Akdeniz’e kıyısı, Manavgat Irmağı doğal yapısı ve orman alanları ile bütünleşen doğal yapısı ile bölge halkımız için çok büyük önem arz eden ender nitelikteki boş alanlardan birisidir” diyen Başkan Özgenç, Ulualan’ın doğanın bir mirası olduğunu ve başta Manavgat Belediyesi olmak üzere geçmiş 50 yılda, korunarak bugüne kadar taşındığı söyledi. 
3’Ü OTELLİ 4 GOLF ALANI


Başkan Özgenç’in platform adına yapttığı açıklama şöyle: “Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca 30 Aralık 2018 tarihinde onaylanan yaklaşık 3 bin dönümlük alan, 3 tanesi konaklamalı 750’şer dönüm, 1 tanesi konaklamasız 550 dönüm olmak üzere 4 ayrı parça halinde sadece golf kullanımlarına tahsis edilecek şekilde planlanmıştır. Manavgat halkı olarak, 2019 yılında konuyla ilgili yaptığımız toplantılar sonrasında Ulualan’da golf alanlarını istemediğimizi, buranın daha işlevsel bir şekilde planlanması gerektiği isteğimizi Manavgat Belediye’miz aracılığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’na iletmemize rağmen, görüşlerimiz dikkate alınmamış, golf alanları planlamasına devam edilmiştir. Söz konusu imar planına Manavgat Belediyesi başta olmak üzere ilgili STK ve Kurumlarca yapılan tüm itirazlar da aynı şekilde bakanlıkça reddedilmiştir.”
ULUALAN’I KORUMAYA KARARLIYIZ


“Oluşturduğumuz platformla bu bölgenin geleceğinin yok edilmemesi adına birleşerek bir basın açıklaması yapma gereksinimini duyduk. Bu açıklamayı yaparken de bizler; insan olmanın yanı sıra Manavgat’a gönül ve emek verenler olarak, çocuklarımızın geleceğinin planlanacağı ULUALAN’ın golf alanları yapılarak işlevsiz hale getirilmesine karşıyız ve bu konuda bireysel ya da kurumsal tepki vermekten uzak durulmaması gerektiğine inanıyoruz. Bu tepkimiz salt siyasi bir tepki olarak değil aklımızın, vicdanımızın ve ortak mirasımıza, kentimizin değerlerine saygı merkezine kurulmuş bir dilin dışa vurum şeklidir. Amacımız ayak direme, cephe oluşturmak, birilerini karşımıza almak değildir. Amacımız el birliğiyle, önemli kabul ettiğimiz bu konuyu yetkili mercilere taşıyabilmektir.”
ULUALAN DEĞİL, OYMAPINAR 


"Kentimizin geleceğini yok edecek projelerin vicdanımızı kanattığı ve toplumsal kabullerin dışında olduğu aşikârdır. Bizler Manavgat halkı olarak Ulualan’ın ben yaptım oldu mantığıyla değil, hızlı karar verilmeden, birlikte hareket ederek, halkın ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, Bakanlıklarımız ve yetkili mercilerle saygı ve işbirliği çerçevesinde planlanmasını istiyoruz. Manavgat’ın ileri görüşlü, aydın, yürekli ve çağdaş insanları yatırıma ve golfe karşı değildir. Bölgemizde golf alanı olarak seçilebilecek o kadar çok yer varken, golf alanı burası olmamalıdır. Oymapınar’ımız daha uygun bir alandır ve geçmişte Bakanlıkça Oymapınar’da proje çalışmaları yapılmıştır. Bu nedenle bizler Ulualan’ın, 4 kişiye rant sağlayacak golf alanı olarak değil, halka rant sağlayan, sosyal donatı alanlarıyla kentin ticari hayatını canlandıran, gelecek nesillerimize katkı sağlayan yat limanı ve çekek yeriyle, bölgesel ihtiyaçlarımızı dikkate alarak, dayamayla değil, ortak akılla kamu yararı ile planlanmasını istemekteyiz. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Manavgat’ımızın özvarlığı olan bölgemizle ilgili olarak Manavgat Belediyesi başta olmak üzere, STK’lar ve her şeyden önce halkımızın düşünceleri göz ardı edilerek yaptığı bu planlama haksızdır ve halkımıza rağmen yapılan bir çalışmadır."
MANAVGAT ULUALAN’I KORUMA PLATFORMU 


Manavgat Belediye Başkanı Şükrü SÖZEN

1-Ahmet BOZTAŞ-Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı

2-Erşan ÖZDEN- Manavgat Çevre Koruma ve Turizm Alt Yapı Birliği Başkanı 

3- Mehmet USLU- TÜRSAB Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı 

4-Umut SERTÇELİK- Antalya Barosu Manavgat Temsilcisi  

5-Mücahit TATAR – Manavgat Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı

6-Bilal AY –Manavgat Süt ve Süt Üreticileri Birliği Başkanı

 7-Salim AKSOY- Manavgat Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı

8-Emin ERSOY-Manavgat Öğrenci Servisleri Kooperatifi Başkanı

9-Yalçın ZOR  - İnşaat Mühendisleri Odası Manavgat Temsilcisi 

10- Meryem ÖZKAYMAK- Peyzaj Mimarları Odası Manavgat Temsilcisi

11-Nezih ÖZGENÇ- Manavgat Serbest Muhasebeciler, Mali Müş. Odası Bşk.

12- Ramazan TAŞ- Tersane İşletmecisi  

13- Rasim METİN- Manavgat Ziraat Odası Başkanı

14-Abdullah AKÇA- Manavgat Bakkallar, Bayiler ve Büfeciler Odası Bşk.

15-Mustafa AYDIN- Manavgat Servisçiler Odası Başkanı

16-Ali ÇENESİZ- Manavgat Şehiriçi Minibüs Kooperatifi Başkanı 

17- Hasan ÖZCAN- Manavgat Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı

18-Sami Dursun DOĞAN- Manavgat Sabit ve Seyyar Pazarcılar Odası

19- Muammer ÜNAL- Manavgat Şoförler Odası Başkanı

20-Ahmet ATCI- Mimarlar Odası Manavgat Temsilcisi 

21-Ömer ŞAHİN- S.S. Manavgat Turizm Geliştirme Koop. Başkanı

22-Zafer KEÇER- Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Manavgat Tems.

23- Tahsin YILMAZ – Manavgat Muhtarlar Derneği Başkanı

24-Abdullah CENGİZ – Elektrik Mühendisleri Odası Manavgat Tems.

25-Mehmet KARAÇAN  - Antalya Eczacı Odası Manavgat Temsilcisi

26-Sibel Cengiz KÖMÜRCÜOĞLU – Diş Hekimleri Odası Manavgat Tems.

27-Bünyamin ŞİMŞEK – Antalya Tabip Odası İlçe Temsilcisi

28-Sait UÇAR – Lisanslı Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası

29-Yaşar BULUT – Atatürkçü Düşünce Derneği Manavgat Şube Başkanı

30-Ünsal GÜN – Türkiye Kuvayi Milliye Mücahit ve Gaziler Derneği Manavgat Şubesi Bşk.

31-Engin TÜTER – Manavgat Avcılar ve Atıcılar Spor Kulübü Dernek Bşk.

32-Salih ÖZDEMİR- Emekli Sendikası Temsilcisi

33-Bülent IRMAK- Eğitim-Sen Temsilcisi 

34-Ömer ESEN-Türk Eğitim-Sen Temsilcisi

35-Hasan KIRT ELCE Eğitim-Bir-Sen. Temsilcisi

36-Ramazan YILMAZ Eğitim-İş Sen. Temsilcisi

37-Dr. Muammer Güneş- Manavgat Yükseköğretim Vakfı (MAYÖV) Yönetim Kurulu Başkanı


Nizamettin Özmen 


Yorum Yap