YALNIZ DEĞİLSİNİZ! SENDİKANIZ VAR!

İmece Ev İşçileri Sendikası, 16 Haziran Dünya Ev İşçileri Günü dolayısıyla basın açıklaması yaptı. Muratpaşa Belediyesi Abdullah Sevimçok Sivil Toplum ve İnovasyon Merkezi'nde (ASSİM) yapılan açıklamada "Birçok ev işçisi arkadaşımızı ya iş cinayetinde kaybettik ya da Nadira Kadirova gibi şüpheli ölümle kaybettik. Nadira Kadirova'nın en yakın zamanda ölümünün üzerindeki şüphenin aydınlatılması, bu karanlıktan onurunuzla çıkmanızı umuyoruz" denildi.

YALNIZ DEĞİLSİNİZ! SENDİKANIZ VAR!

YALNIZ DEĞİLSİNİZ! SENDİKANIZ VAR!

"İmece Ev İşçileri Sendikası adına 16 Haziran Dünya Ev İşçileri Günü'nüzü kutluyoruz. Bu gün bizim günümüz kadınlar, 100 milyona yakın ev işçisinin günü. Türkiye'de bir milyonu aşkın ev işçisi var. Ama biz işçi statüsünde değiliz. 10 Günden az 10 günden çok çalışanlara göre prim üzerinden sigorta mantığı ev işçilerini daha da mağdur ediyor. Yıllarca çalışsak da emekli olamıyoruz. Sağlık sisteminden de diğer işçiler gibi faydalanamıyoruz. Ev işçilerinin ve sendikalarının talepleri doğrultusunda bütün ev işçilerini güvenceli çalışma, sosyal güvence hakları ile birlikte kolay sigorta talep ediyoruz. Torba yasaları ile kölelik koşullarının yasalaşmasına itiraz ediyoruz. 10 Günden az çalışan ev işçilerinin sosyal güvenlik haklarını gasp eden 6552 sayılı yasal düzenlemenin iptal edilmesini talep ediyoruz.Ev hizmetlerinde çalışanlara insana yakışır iş koşulları sağlansın. ILO’nun 189 ‘nolu  ‘Ev işçilerine insan yakışır iş’ sözleşmesi acilen imzalansın. Ev hizmetlerinde çalışanların sosyal güvence şemsiyesine alınması için en az 5 yıl sigorta primleri genel bütçeden ödeme teşviki verilsin."


KÖLE DEĞİLİZ!


"Yine başka bir vahim hak gaspı da ev hizmetlerinde çalışanlara kiralık işçi bürolarının kapısı gösterilmesi. Biz ev işçileri olarak kiralık işçi bürolarında köle olmak istemiyoruz. Kiralık işçilik hiçbir sorunumuzu çözmeyeceği gibi tacizi, mobingi, sömürüyü daha da artıracaktır. Sadece ev işçilerini değil, kiralık işçilik bütün işçileri köleleştirecektir Ev işçileri olarak kiralık işçi bürosu patronlarının emeğimizi sömürmesine izin vermeyeceğiz."


KADİROVA'YA SAHİP ÇIKTILAR 


"COVID-19 Salgını süresince hiçbir destek paketinden faydalanamayan ev işçileri sendikamızın çabaları ile belediyelere ulaştı. Bu süreçte Dünya Ev İşçileri Federasyonu ile dayanışma içerisine girdik. Brezilya'daki, Hindistan'daki, Almanya'daki, Lübnan'daki… Dünyanın dört bir yanındaki ev işçileri ile dayanışma içerisine girerken ülkemizde taleplerimize cılız yanıtlar aldık. Ev işçisi kadınlar olarak bir kez daha uluslar arası dayanışmanın ne kadar önemli olduğunu anladık. Birçok ev işçisi arkadaşımızı ya iş cinayetinde kaybettik ya da Nadira Kadirova gibi şüpheli ölümle kaybettik. Nadira Kadirova'nın en yakın zamanda ölümünün üzerindeki şüphenin aydınlatılması, bu karanlıktan onurunuzla çıkmanızı umuyoruz. Bugüne kadar usanmadan söyledik; gündelikçi, yardımcı, temizlikçi, kadın değiliz ev işçisiyiz. Çünkü ev işi iştir, ev işçisi işçidir. Ev işçileri örgütlendikçe, ev işçilerinin mücadelesi büyüdükçe bizler de diğer işçilerle eşit haklara kavuşacağız. Ev işçisi kadınlar; işverenler ve yasalar karşısında yalnız değilsiniz çünkü sendikanız var!"


Haber MerkeziYorum Yap