TABİP ODASI UYARDI: KEMER'DE VAKA SAYISI ARTTI

Normalleşmeye geçilmesinin ardından ülke genelinde vaka sayılarında ciddi artış olduğunu belirten Antalya Tabip Odası Başkanı Nursel Nursel Şahin; “Antalya’da da vakalarda ciddi artış var. Yatan hasta yoğunluğu olmasa da evde tedavi görenlerin sayısı arttı. Özellikle Kemer ilçemizde ciddi vaka artışı var. Maalesef ne salgın ne de sağlık sistemi iyi yönetilmemektedir” dedi.

TABİP ODASI UYARDI: KEMER'DE VAKA SAYISI ARTTI

TABİP ODASI UYARDI: KEMER'DE VAKA SAYISI ARTTI

Antalya Tabip Odası (ATO) ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Antalya Şubesi; Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi tarafından yapılan okul aşılarının 1 Temmuz 2020’den  itibaren Aile Sağlığı Merkezleri tarafından yapılacak olması hakkında ortak bir basın açıklaması yaptılar.  Kurumlar adına ortak açıklamayı yapan SES Antalya Şube Eş Başkanı Kaan Taşer, aile sağlığı merkezlerinin, önceliğinin koruyucu sağlık olması gerekirken, sistemin açıklarının kapatıldığı, keyfi  rapor ve ilaçların yazdırıldığı, kışkırtılmış sağlık taleplerinin yerine getirildiği yerler haline geldiğini belirtti.

BASINDAN ÖĞRENDİK!

Başkan Taşer, “Aile sağlığı merkezlerinin içine düşürüldüğü durum yetmezmiş gibi alınan yeni bir kararla, Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi tarafından yapılan okul aşılarının 1 Temmuz 2020’den  itibaren aile sağlığı merkezlerinde yapılacağı açıklanmıştır. Sağlık emekçileri kendilerini ilgilendiren bu önemli karardan basın yayın organları aracılığıyla haberdar olmuştur. Henüz bu konuda resmi bir yazı halen kurumlara tebliğ edilmemiştir” dedi.

PERFORMANSA DAHİL OLACAK MI?

Taşer, “Uygulamanın kalıcı olup olmadığı, performansa dahil olup olmadığı tarafımızca bilinmemektedir. Uygulamanın planlamasına dair detaylandırma yapılmamıştır. Sadece ‘aile hekimleri yapacak şeklinde bir açıklama sağlık hizmetinin niteliği ve ulaşılabilirliği konusunda tereddütler oluşturmaktadır” diye konuştu.

EMEKÇİLERE YENİ YÜK

Aile sağlığı merkezlerinde çalışan sağlık emekçilerinin pandemi süresince her türlü haktan yoksun bırakıldığını, ek ödemelerinin dahi ödenmediğini belirten Taşer, “Hiçbir eksiği giderilmeyen aile sağlığı merkezlerindeki sağlık emekçileri yeni bir yükün altına daha sokulmuş durumdadır” dedi.

VERİLER ŞEFFAF DEĞİL

SES Antalya Şubesi Eş Başkanı Kaan Taşer’in ardından Antalya Tabip Odası Başkanı Nursel Şahin açıklamalarda bulundu. Nursel Şahin, covid 19 salgını verilerinin şeffaf olmadığını belirtti. Normalleşmeye geçilmesinin ardından ülke genelinde vaka sayılarında ciddi artış olduğunu belirten Nursel Şahin; “Antalya’da da vakalarda ciddi artış var. Yatan hasta yoğunluğu olmasa da evde tedavi görenlerin sayısı arttı. Özellikle Kemer ilçemizde ciddi vaka artışı var. Maalesef ne salgın ne de sağlık sistemi iyi yönetilmemektedir” dedi.

KALDIRACAK DURUMU YOK

Başkan Şahin, aşı konusuna da değinerek,Mevcut aile sağlığı merkezleri personel eksikliği, mekan darlığı, aşı dolaplarının yetersizliği başta olmak üzere bir çok eksikten dolayı bu yeni iş yükünü kaldıracak durumda değildir. Aile sağlığı merkezlerinin eksiklikleri bakanlık tarafında mı giderilecektir, bu konuda henüz net değildir” dedi.

KAYITSIZ ÇOCUKLAR NE OLACAK?

Başkan Şahin açıklamasını şöyle tamamladı: “Mekansal eksikliklerin dışında okul aşıları konusunda  çalışma esasları da belirlenmemiştir. Aşılar okullarda yapıldığı gibi kısa bir sürede topluca mı yapılacaktır?  Ya da mesai saatleri içinde zamana yayılarak mı yapılacak? Başta mülteciler ve mevsimlik işçilerin çocukları olmak üzere aile hekimlerinde kaydı olmayan çocukların aşılarını kim yapacak?”  

ÇOCUKLARIN SAĞLIĞI İÇİN

Yapılması gereken; bölge tabanlı bütüncül Birinci Basamak Sağlık Hizmeti modeline geçmek, hizmetin ekip olarak yapılmasını sağlamaktır. Aile sağlığı merkezlerindeki  personel eksikliği ivedilikle tamamlanmalıdır. Aile Sağlığı Merkezlerinde çalışan sağlık emekçilerinin ücret kayıpları karşılanmalı, alt yapı eksiklikleri giderilmelidir. Aile sağlığı merkezlerine hergün yeni görev tanımlamaktan vazgeçilmelidir. Çocukların sağlığı için  aşıların ne zaman ve nerede yapılacağı ile ilgili  bilim insanlarının, meslek odalarının ve sendikaların görüşü  alınarak merkezi ve makul bir düzenleme  yapılmalıdır.”

Nizamettin ÖZMEN

 


yorum-resim

İlker yeşiltaş18 Haziran 2020

Sayın yetkili. Kemer bölgesi vaka sayısının arttığına dair bilgileri sağlık bakanlığı yalanlıyor. Bu verilerin aktarımı ve haberin doğruluk payı nedir?

Yorum Yap