"HEPİMİZ BUNUN ALTINDA KALIRIZ"

Çoklu Baro düzenlemesine ilişkin kanun teklifinin TBMM’de Adalet Komisyonu'nda görüşmelerinde Antalya Milletvekili Hasan Subaşı İYİ Parti Grubu adına söz alarak kanundaki çarpık düzenlemeleri açıkladı: Baroların fikri alınmadan hazırlanan teklif ile bir nevi vesayet uygulanıyor. Hepimiz bunun altında kalırız!

"HEPİMİZ BUNUN ALTINDA KALIRIZ"

 

Hukuktan anlayan, kanunu bilen, avukatlara danışmadan kendileriyle ilgili bir yönetim şeklinin belirlendiğini belirten Subaşı; “Biz yüz binleri geçen avukat meslektaşlarımızı temsil eden baroların tümünün muhalefetine rağmen onların hiç fikrini almadan, tümden karşı çıkmalarına rağmen buradaki 10-15 iktidar mensubu avukat arkadaşımızın, hukukçu arkadaşımızın hazırladığı teklif ile bir nevi vesayet uygulanıyor” dedi. Subaşı, “Burada bir seçilmiş vekil avukat olmak, hukukçu olmak, 10-15 arkadaşımıza asla bu yetkiyi vermez hepimiz bunun altında kalırız” dedi.

TEMSİLDE ADALETSİZLİK GELİYOR  

Subaşı, kanun teklifinde imzası olan ve savunan milletvekillerinin sürekli olarak “barolarda siyaset yapılıyor, demokratik değil, temsilde adalet yoktur” dediğini ancak bu gerekçelerden hiçbirisinin kanun teklifinin gerekçesinde yazılı olmadığını söyledi. Subaşı, kanunun yapılış amacının açıklandığı genel gerekçesinde şu ifadelere yer verildiğini söyledi: “Baro hizmetlerinin daha sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi amacıyla.” … “Bu minvalde kamu hizmeti niteliğinde serbest bir meslek olan avukatlık mesleğinin daha iyi bir şekilde icra edilebilmesi amacıyla avukatlık kanununda ve bazı kanunlarda değişiklikler yapılmaktadır. Düzenlemeler kurumsal yapı ve meslekte karşılaşılan bazı sorunlara çözüm bulunmasına ilişkin hususları kapsamaktadır.” Subaşı devamında “Temsilde adaletle ilgili bir tek cümle yok oysa iktidar mensubu hukukçu arkadaşlar, imza sahibi olanlar, hepsi de adaletsizlik var derken gerekçede yok. Peki neden yok gerekçede?” diye sordu. 

“Benim de halen üyesi olduğum ve 4970 avukat üyesi olan Türkiye’nin dördüncü büyük  barosu Antalya Barosu yeni düzenlemeyle dört delegeyle temsil edilecek. Türkiye'nin en küçük barosu, diyelim ki Tunceli 43 üyesi var o da dört delegeyle temsil edilecek. İşte aylardır temsilde adalet arıyoruz derken, bugünkü düzenleme daha en başta temsilde adaletsizlik yarattığı ve bu kanun teklifini düzenleyenler bunun farkına vardığı için, temsilde adaleti gerekçeden çıkarmışlar” diye konuştu. 

Adalet Komisyonu'nda görüşülmekte olan ve çoklu baro düzenlemesi olarak basında yer alan kanun teklifi üzerine İYİ Parti adına değerlendirmede bulunan Antalya Milletvekili Hasan Subaşı eleştirilerine hükümet sisteminin bir sonucu olarak önümüze gelen kanun teklifi üzerinde devam etti ve şöyle dedi: “Cumhurbaşkanlığı hükûmet sisteminin yetki ve güç elde etmeye doymadığını ve yetki ve güçten azami yararlanmak istediğini kabul etmek gerekir, hiç bunu inkâra gerek yok.”

Yargının kontrol edilemeyen ayağı gibi görünen savunmaya, avukatlara ve barolara da el atıldığını söyleyen Hasan Subaşı “Cumhurbaşkanı, bu sistem içinde yürütmeyi kontrol edebilmektedir, bunu da inkâr etmenin bir anlamı yok, yasamayı kontrol edebilmekte, yargıyı kontrol edebilmekte, hatta özgür medyayı da kontrol ve denetimi altında tutabilmektedir. Sadece iki kurum üzerinde denetimi ve yetkisi yoktur; biri, yargının savunma ayağı olan serbest avukatlardan müteşekkil barolar üzerinde Hükûmetin etkisi ve baskılaması söz konusu değildir. İkincisi de sosyal medya etki alanı dışındadır. Bu iki gücü henüz Hükûmet baskılayamamıştır” dedi. 

Hasan Subaşı, “barolar siyaset yapıyor” gerekçesinin ileri sürüldüğünü ancak çoklu barolar ortaya çıktığında barolarda siyasetin olacağına dikkat çektiği konuşmasında; “Ortaya çıkan baroların önemli bir bölümü iktidarın tasarruflarını destekler hâle gelmekle serbest avukatlık ve baroların savunma ayağı, yargının savunma ayağı etkisini kaybedecektir; etkisini kaybetmesi de zaten Hükûmetin şu yasa teklifiyle aradığı kandır” dedi. 

Haber Merkezi


Yorum Yap