Gazeteler bayram sonrası günlüğe dönüyor

Korona nedeniyle Nisan ayından beri günlük yayın yerine haftalık yayına geçen Antalya’nın yerel basını Kurban Bayram dönüşü yeniden günlüğe dönüyor. Gazetemiz Akdeniz Gerçek de 4 Ağustos’ta yeniden günlük yayınıyla sizlere ulaşacak.

Gazeteler bayram sonrası  günlüğe dönüyor

Gazeteler bayram sonrası günlüğe dönüyor


Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu’nun bugünkü (29 Temmuz 2020) toplantısında, pandemi sürecinde resmi ilan ve reklam alan süreli yayınların yerine getirmek zorunda olduğu şartlardan olumsuz etkilenmemesi ve gazetecilik faaliyetlerini eksiksiz sürdürebilmeleri için aldığı 212 sayılı Genel Kurul kararının 2. ve 3. maddelerinin süresinin 1 ay daha uzatılmasına karar verildi. Alınan bu kararla gazetelerin dönüşümlü yayın hakkı ise sona erdi.

 

Covid-19 küresel salgını dolayısıyla Basın İlan Kurumu (BİK) gündelik yaşamın bir parçası olan süreli yayınların mevzuat gereği yerine getirmek zorunda olduğu fiili satış, teslim yükümlülüğü, kadro sayısı ve benzeri şartlar bakımından olumsuz etkilenmemesi ve gazetecilik faaliyetlerinin eksiksiz olarak sürdürülebilmesi için Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Kurulu’nun 13 Mayıs 2020 tarihli toplantısında, 30 Haziran 2020 tarihine kadar geçerli olmak üzere 212 sayılı karar alınarak Resmi Gazete’nin 15 Mayıs 2020 tarihli ve 31128 sayılı nüshasında yayınlanarak yürürlüğe girmişti.

BİK Genel Müdürlüğün’den yapılan açıklamaya göre süreli yayınların, Covid-19 salgını süresince mevzuat gereği yükletilen vecibelerin yerine getirilememesi nedeniyle mağdur olmamaları için alınan 212 sayılı Genel Kurul kararında yer alan 2. ve 3. maddelerinin 31 Ağustos 2020 tarihine kadar uzatılmasına Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu’nca aynı Genel Kurul kararının 14. maddesi uyarınca karar verildi.

DÖNÜŞÜMLÜ YAYIN BİTTİ

Kurumun bu tedbirleri gazeteler ve meslek örgütleri başta olmak üzere sektörden olumlu geri dönüşler alırken, 421 gazete destek paketi kapsamında dönüşümlü yayın hakkından yararlanmıştı. Alınan bu kararla gazetelerin dönüşümlü yayın hakkı sona erdi. Kısa çalışma ödeneğinden yararlanan gazetelerin kadrosunda görev yapan fikir işçileri, Türkiye İş Kurumu’nun izni ölçüsünde gazetelerin asgari kadrosunda tam ve eksiksiz olarak çalışmış kabul edilecek.

Haber Merkezi 


Yorum Yap