KARA ADA’DA HAREKETLİLİK!

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra yapılan Paris Antlaşması'na göre kimseye ait olamayan ve yerleşimin yasak olduğu Kara Ada’da Yunanistan tarafından inşaat faaliyetleri yapıldığı ve askeri hareketlilik olduğu iddia ediliyor. Kaş halkının verdiği bilgiye göre artık Kara Ada’da gece ışıklar yanıyor.

KARA ADA’DA HAREKETLİLİK!

KARA ADA’DA HAREKETLİLİK!

Son günlerde Akdeniz’de artan gerginlik ve Meis Adası’na asker sevkiyatı ile ilgili haberler gündemden düşmüyor. Ancak Meis Adası’nın arkasında bulunan ''Kara Ada'' ya da RO Adası olarak anılan adada da Yunanistan tarafından askeri hareketliliğin giderek arttığı söyleniyor. Gazetemize konuşan Kaşlı vatandaşlar, “Bu adada 4-5 yıldır yoğun olarak bina yapımı devam etmektedir. Son zamanlarda NATO’da da kullanılan büyük helikopterlerle sevkiyat yapılmaktadır. Artık bu Kara Ada’da geceleyin ışıklar yanmaktadır. Ülkenin dikkatini Meis Adası’na çekiliyor. Bu vesileyle asıl olan Kara Ada’ya yapılan binalar ve hareketlilik görmezlikten geliniyor. Bu seneye kadar Meis Adası’na 2 adet gemi gelmekteyken, şimdi haftanın yedi günü gemi gelmektedir. Yunanistan’dan gelen gemiler Meis’e giderken Kara Ada’ya gelince siren çalarak selam vermektedirler. Meis’ten Kara Ada’ya haftanın 7 günü sabah erkenden 3 adet askeri botla birşeyler taşınmaktadır” dedi.

GELİŞMELER İLETİLİYOR AMA SONUÇ YOK!

Kaş halkı, Kara Ada’daki hareketliliği ilgili mercilere de ilettiklerini kaydederken, “Gelişen bu olayları gerekli mercilere defalarca ilettiğimizde 'hergün izlediklerini, bu hareketlilikten haberleri olduklarını, gerekli yerlere bildirdiklerini' ileterek, ‘Hassasiyetiniz için teşekkür ediyoruz’ cevabını alıyoruz. Bu bağlamda ülkeyi idare edenlerin bu olaylardan haberleri olduğu halde yıllarca susarak görmemezlikten gelmişlerdir. Ülkemizi yönetemez hale gelen zihniyet nasıl 18 adanın açık işgaline ses çıkaramamışsa, bu haberin basına sızmamasından dolayı gerçekleri saklamaktadır. Kendi çıkarlarını ülkenin çıkarlarından üstün tutanlardan başka bir şey beklenemez zaten” diye konuştu.

Songül BAŞKAYA 


Yorum Yap