Geçtiğimiz hafta sonu yapılan İYİ Parti 2. Kurultayı tartışmalara konu olmaya devam ediyor. İYİ Parti Kurultayı’nda 50 kişilik Genel İdare Kurulu’na (GİK) seçilebilmek için Antalya’dan 5 kişi aday oldu. Meral Akşener’in listesine giren 3 aday seçilemezken, listeye giremeyen 2 kadın listedekilere fark attılar. Anahtar listede olmayan Meryem Aydoğan 259, Başak Karataş 257oy aldı.

İYİ Parti’nin GİK Üyeliği’ne Antalya’dan kimsenin girememesi tartışma olurken, iki kadının başarısı da hafızalarda kaldı. ‘Antalya yok sayıldı’ manşetimizin ardından, kurultayın ayrıntıları da ortaya çıktı. İYİ Parti Antalya Milletvekilleri Feridun Bahşi, Hasan Subaşı ile İl Yöneticisi Neşe Toker’in anahtar listeden aday olarak katıldığı yarışa, listede olmayan iki kadın damga vurdu.

“GENEL BAŞKAN’IN İLGİSİ YOK”

Anahtar listede olamayan Kurucular Kurulu Üyesi Başak Karataş, konu ile ilgili şunları söyledi: “Antalya İlimizden kurultayda aday olarak Feridun Bahşi, Hasan Subaşı, Neşe Toker, Meryem Aydoğan, Arif Kocabıyık ve ben vardım. Genel Başkanın listesine aramızdan 3 kişi girebildi. Hasan Subaşı, Feridun Bahşi ve Neşe Toker. Alınan sonuçlarda ben ve Meryem Aydoğan listeye girmemiş olmamıza rağmen milletvekillerinden daha fazla oy aldık. Listeye giremememin özel bir sebebi olduğunu sanmıyorum. İl başkanları listelerini verdiklerinde bizim İl Başkanımızın (Mehmet Başaran) bir aday çıkardığını düşünmüyorum. 3 tane milletvekili çıkarmış bir şehirde Genel Başkan’ın çıkardığı anahtar listeye karşı bir isim vermiş olsaydı Sayın Genel Başkanımız değerlendirmeye alırdı diye düşünüyorum. Galiba Antalya İl Başkanımız çok müdahale etmek istememiş veya uygun bir aday görmemiş. Tartışma konusu olan diğer konularla Genel Başkanımızın bir ilgisi olduğunu düşünmüyorum.”

KİM NE KADAR OY ALDI?

Feridun Bahşi : 332

Meryem Aydoğan : 259

Başak Karataş : 257

Hasan Subaşı : 249

Neşe Toker : 241

Arif Kocabıyık : 217

SONGÜL BAŞKAYA 


Yorum Yap