Üniversitenin umrunda değil

Geçmişte üniversite alanı olarak kamulaştırılmış alanlar üniversitenin elinden koparılıp giderken, Akdeniz Üniversitesi yönetiminin hakkını aramaması ve üniversiteden koparılan alanda yaratılan rant Antalya’yı kızdırıyor. Ağaç keserek ve çevre tahribatı yapılarak yürütülen inşaat faaliyeti son sürat devam ediyor

Üniversitenin  umrunda değil

Üniversitenin umrunda değil

ŞAŞIRTAN TEPKİSİZLİK 

Gazetemizin geçen ay ‘Utanılacak bir şey’ ve ‘Antalya sahip çıkmalı’ manşetleriyle duyurduğu Akdeniz Üniversitesi’nden koparılan alanda TOKİ marifetiyle yaratılan rant durdurulamazken, Akdeniz Üniversitesi’nin Prof. Dr. Özlenen Özkan rektörlüğündeki yeni yönetimi konuya kayıtsız kalmaya devam ediyor. Üniversite yönetimine yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre ‘bölgede üniversitenin hukuki açıdan bir hakkı yok’.  Oysa Antalya Belediye Başkanı Selahattin Tonguç ve o dönem üniversitenin kuruluşunda görev alan Prof. Dr. İbrahim Ceylan, buranın Deniz Baykal’ın Maliye Bakanı olduğu dönemde üniversite için kamulaştırıldığını kaydetmişti.  

“CAMİNİN SİLUETİ BOZULUYORMUŞ”

Üniversite yönetimine yakın bir isim ise şu açıklamayı yaptı: “Hukuk İşleri ve Milli Emlak Müdürü ile görüşme yapıldı. Akdeniz Üniversitesi olarak inşaat alanından bizim bir hak talep etme durumumuz olmadığı söylendi. Akdeniz Üniversitesi, burayı daha önce Milli Emlak’tan istemiş ama Milli Emlak bu alanı TOKİ’ye devretmiş. TOKİ de bu alanı özel sektöre satıyor ve sonrasında o alanda bir inşaat başlıyor. Akdeniz Üniversitesi’nin oradaki alanla şuan hiçbir hukuki bağı yok. Bu konun rahatsız edici bir yanı daha var; Üniversitemizdeki caminin siluetini de bozuyor, burada yapılan inşaat.”

ANTALYA EŞGÜDÜM KURULU TAKİPTE

Konyaaltı ilçesindeki yaklaşık 33 bin metrekarelik alanın TOKİ tarafından ihaleyle satışının ardından, bölgeye yoğun emsalli rezidans inşaatı başlamıştı. Üniversitenin de hissesi olan Arapsuyu Mahallesi’ndeki arsayı TOKİ’den alan Antalya’nın ünlü inşaat firmasının paylaştığı projeye göre 10 blokta 472 lüks konut, 8 ofis, 40 dükkan, 1 kreş yer alıyor. Kamu yararı ve yasal düzenlemeler açısından üniversitede kalması gerekenin alanın bir el değiştirme ve ihaleyle ranta dönüşü Antalya kent vicdanını yaralamaya devam ediyor. Konunun Antalya Eşgüdüm Kurulu tarafından da takipte olduğu öğrenildi.

Songül BAŞKAYA 


Yorum Yap