“Eğitime rant gözüyle bakıyor”

Akdeniz Üniversitesi’nde yazılımına 3 yıl önce başladığı söylenen ama şirketleşme sonrası üniversiteye bedelsiz ve süresiz kurulumu yapılan sınav otomasyon sistemi Eğitim Sen Antalya Şubesi’nin tepkisini çekti

“Eğitime rant gözüyle bakıyor”

“Eğitime rant gözüyle bakıyor”

Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, “Akdeniz Üniversitesi’nde öğrencilerin sınavlarda mağdur olmasına yol açan programın, üniversite bürokratlarının kurduğu bir şirket tarafından üniversiteye yapılmış olması eğitimin ne denli ticarileştirildiğini gösteriyor” diyerek konun pandeminin ranta dönüştürüldüğünün de açık bir göstergesi olduğunun altını çizdi.

Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, “AKP iktidarının eğitime bakışı tamamen rant odaklı oldu. İktidar okulları, üniversiteleri birer ticarethane, öğrencileri de müşteri olarak görmektedir. Bu nedenle atılan adımlar eğitimin kalitesini yükseltme, öğrencilerin yararına bilimsel adımlar atma doğrultusunda olmadı.  Üniversiteleri bir ticarethane olarak görüp buralardan daha fazla kâr elde etmeyi hedeflediler. Yerel ve genel basına yansıdığına göre Akdeniz Üniversitesi’nde yapılan tam anlamıyla bir usulsüzlüktür. Bu usulsüzlükle öğrenciler mağdur edilmiş, üniversitede üst düzey görevi olan ve ilgili şirketin sahipleri olan kişiler doğrudan ya da dolaylı kazanç elde etmişlerdir. İktidarın yıllardır sürdürdüğü yandaş şirketleri koruma, zengin etme anlayışına paralel bir uygulamayı burada görmekteyiz. Burada mağdur olanlar ise öğrenciler olmuşlardır.”

“Tüccarlar üniversitelerin sahipleri haline geldi”

“Eğitim Sen olarak öğrencilerimizin yanındayız” diyen Başkan Sönmez, sözlerine şu şekilde devam etti: “TBMM'ye de taşınmış olan bu durum bilim merkezleri olması gereken üniversitelerimizin geldiği noktayı göstermektedir. Üniversiteler ticarethane değildir. KHK’larla üniversitelerden bilim insanları uzaklaştırılırken, tüccarlar üniversitelerin sahipleri haline getirilmiştir. Özerk, demokratik, bilimsel üniversite için mücadelemiz sürecek.”

Yasin SALİHOĞLU


Yorum Yap