82. YIL ANISINA

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün 82'nci yıl dönümü dolayısıyla Antalya’da törenler gerçekleştirildi.

82. YIL ANISINA

82. YIL ANISINA

Antalya Valiliği tarafından Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün 82'nci yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen anma töreni dün saat 9:00’da Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na Vali Ersin Yazıcı ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Hacıarifoğlu’nun çelenk sunması ile başladı. 9:05’te iki dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılan gösterim ve fotoğraf sergisi ile tören sona erdi.

Törene Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Hacıarifoğlu, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mustafa Başoğlu, Garnizon Komutanı Piyade Albay Erdal Köse, İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere, il ve ilçe protokol temsilcileri katıldı. Resmi çelenk sunma töreninin ardından Cumhuriyet Halk Partisi Antalya İl Başkanı Nusret Bayar ve Atatürkçü Düşünce Derneği Antalya Şube Başkanı İbrahim Daş’ın konuşma yaptığı alternatif bir tören gerçekleştirildi, sendika ve meslek odaları Atatürk Anıtı’na çelenklerini sundu.

“HADSİZ ve HAKSIZ SALDIRALAR HİÇ DURMADI”

“82 yıldır hadsiz ve haksız saldırıların hiç durmadığı bir Türkiye’de yaşıyoruz” diyen ADD Başkanı İbrahim Daş, Atatürk’ün yolunda yürüyen kimsenin hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmadığının altını çizerek konuşmasına devam etti. “Türkiye’nin en büyük beşinci ili olan Antalya’da ve 19 İlçesinde burada olan ve olamayan, bugün atasına ve onun kurduğu cumhuriyete sahip çıkan tüm yurttaşlarımıza buradan selam olsun. Hepsinin önünde saygıyla eğiliyor ve başta Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygıyla anıyorum”

“10 KASIM MATEM GÜNÜ DEĞİLDİR”

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Nusret Bayar “Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete yolcuğunun 82’inci yılını saygı ve özlem ile anıyoruz” diyerek başladığı konuşmasına şu şekilde devam etti: “Aziz milletimizin kurtuluş mücadelesindeki baş komutanı, tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete yollayışımızın 82. yılında sonsuz saygı ve minnet ile anıyoruz. Tam 82 yıl önce bugün ölümsüzlüğe yolcu ettiğimiz Atatürk, askeri dehası ve siyasi zekasıyla, onurlu ve kararlı dik duruşuyla, halkçı, devletçi adamlığı ve ileri görüşlü olmasıyla, saymakla bitmeyecek büyük devrimlere imza atmış, sayısız ülkelerde adına kitaplar yazılıp dersler verilmiş bir dünya lideridir. Asla unutulmamalıdır ki 10 Kasım bir matem günü değildir 10 Kasım sosyal hukuk devletine sahip çıkma günüdür, 10 Kasım yobazlığa ve gericiliğe karşı akıl ve bilimi rehber edinme günüdür. 10 Kasım cumhuriyetin kazanımlarını koruma ve geleceğe taşıma günüdür. 10 Kasım yalnız bir anma günü değil; büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öğretileri ışığında birlik, beraberlik ve mücadele günüdür.”   Yasin SALİHOĞLU


Yorum Yap