Seradan “tarla”ya

Türkiye’de bugüne kadar seralarda üretilen pitaya (ejder meyvesi) Manavgat Yavrudoğan’da tarlaya dikilecek. 3 Yıldır bölgedeki serasında pitaya üreten Hayati Hürmeydan, “Verim alırsak bölgenin tarım kültürü değişecek” dedi. Hürmeydan ayrıca, frenk yemişi üretiminde de endüstriyel yatırım zamanının geldiğini söyledi.

Seradan “tarla”ya

Seradan “tarla”ya

MUZ TEK ALTERNATİF DEĞİL

Gazipaşa İlçesi’nin ardından tropik meyve üreticiliğinde atağa geçen Manavgat sınırları zorluyor. 2014 Yılında yeni teknolojik sistemli yüksek boylu seralarda muz üretimi ile başlayan tropikal meyve yetiştiriciliği pitaya, yani ejder meyvesi ile devam etti. Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Ahmet Boztaş, muz seralarının artık şiştiğini, aynı seralarda üretilebilecek diğer tropik meyveler için de aynı destek kredilerinin mevcut olduğunu hatırlattı.

 PİTAYA ÇOK POPÜLER

Manavgat’ta 2014 yılında 21 hektar muz yatırımı olduğunu hatırlatan Başkan Boztaş, “2020 yılı sonuna kadar bu rakamların 484 muz yatırımcısı ile yaklaşık 12 bin dekar alana ulaşacağını ve Manavgat’ta muz yatırımlarının doyma noktasını geldiğini, artık ürün yığılması oluşabileceğini düşünüyor ve çeşitlilik yollarını araştırıyoruz” dedi. Boztaş, Hayati Hürmeydan adlı yatırımcıya ait ejder meyvesi (pitaya) serasını ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Başkan Boztaş, tropikal bir meyve olan Ejder meyvesinin Manavgat ve bölge için örtü altına çok uygun olduğunu söyledi.

 

MANGO, PAPİNO, AVAKADO

Başkan Boztaş, “MATSO olarak üreticilerimizi ve yatırımcılarımızı alternatif tropikal meyve ürünlere yönelmesini tavsiye ediyoruz. Bunun içinde hem yatırım maliyeti üretim maliyeti muza göre daha düşük. Ejder meyvesinin muzdan tek faklı ikinci yılda ürün alınıp 3. yılda ticarileşiyor. Ejder meyvesi iç piyasanın yanı sıra yüzde 85’i ihracata yönelik. Yatırımcı üyelerimize ejder meyvesi, mango, papaya, pepino ve avokado gibi tropikal meyveleri tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

 

PİTAYA KURUSU DENENİYOR

Manavgat ilçesi Yavrudoğan Mahallesi’nde 3 yıl önce pitaya yetiştiriciliğine başlayan Hayati Hürmeydan, ürünün yüzde 80 civarında dış pazara giderken, iç pazarda da kullanımın arttığına dikkat çekti. Geçtiğimiz yıl “pitayalı dondurma” üretilip olumlu sonuç alındığını kaydeden Hürmeydan, şimdilerde iç pazarda “pitaya kurusu” çalışması yapıldığını açıkladı. Bu arada pitaya serasına küçük cins mango diktiğini ve 8 ayda meyve aldığını belirten Hürmeydan, önümüzdeki süreçte mango üretimini de geliştireceklerini kaydetti.

TARLADA PİTAYA ZAMANI

Pitaya üreticisi hayati Hürmeydan bölgenin tarım dokusunun geleceği ile ilgili bir de müjde verdi. Hürmeydan, 20 dönüm tarlada 7 dönüm pitaya, 3 dönüm de frenk yemişi diktiğini, söyledi. Hürmeydan, Mayıs ayında 10 dönüm daha frenk yemişi dikeceğini, çünkü ciddi bir pazar olduğunu belirtti. MATSO Başkanı Ahmet Boztaş da son yıllarda sıkça konuşulan iklim kaymalarının bu meyvelerin burada üretilmesiyle ilgisi olmadığını, toprak dokusun uyduğunu, sera içinde olunca da verim elde edildiğini kaydetti.

Nizamettin Özmen


Yorum Yap