HANİ MONTAJDI!

Ebru Türel’in belediyenin ‘ulaşım kartı’ ile seçim kampanyası yürüttüğü iddia edilen ve CHP’yi karalayan ses kaydına ilişkin ‘montaj iddiasıyla’ açılan davanın duruşmasına Ebru Türel ve Menderes Türel katılmadı. Türel’lerin sağlık raporu beyan ettiği öğrenilirken o ses kaydının montaj olmadığına ilişkin adli tıp raporunun çıktığı öğrenildi. Menderes Türel, o dönem ses kaydına ‘FETÖ montajı’ demişti…

HANİ MONTAJDI!

HANİ MONTAJDI!

31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimleri’nden önce AKP’li Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in eşi Ebru Türel'e ait olduğu iddia edilen ses kaydı sosyal medya mecralarından paylaşılmış ve konu Türel ailesince yargıya taşınmıştı. Ahmet Kumbul’un Antalya İl Başkanlığı döneminde ‘belediye olanaklarının usulsüz kullanılması ve seçim kampanyası için ücretsiz ulaşım kartı verilmesi’ iddiasıyla herhangi bir dava açılmazken ya da suç duyurusunda bulunulmazken, Türel’in suç duyurusu ile CHP’li gençlerin de aralarında olduğu 7 kişi gözaltına alınmıştı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in yeğeni Cemil Böcek, Başkan Danışmanı Cem Oğuz, 2019 Seçim Koordinatörü Yusuf Meriç, Doğukan Demirkaya gözaltına alınan isimlerdendi. Gelen tepkiler üzerine CHP adına suç duyurusunda bulunulmuş ama CHP’nin yaptığı suç duyurusuna, savcılık kovuşturmaya yer olmadığı kararı vermişti. Bu karara CHP tarafından itiraz edilmemiş ve bu da ‘Kumbul, Türel’i akladı’ yorumlarına yol açmıştı. İşte o davanın duruşması 10 Kasım’da görüldü. Bazı tanıkların dinlendiği dava duruşmasında mahkeme davayı 4 Mayıs 2021’e erteledi. 

TÜREL’LER RAPOR ALMIŞ

Antalya 10. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen dava duruşmasına sağlık raporu ileten Menderes Türel ve Ebru Türel katılmadı. Edinilen bilgiye göre duruşmada bazı tanıklar dinlendi. Ayrıca İstanbul Adli Tıp Başkanlığı’ndan ‘ses kaydının montaj olup olmadığına ilişkin’ rapor da geldi. Rapora göre ses kaydının montaj olmadığının ortaya çıktığı öğrenildi.

 

SES KAYDI MONTAJ DEĞİLMİŞ!

AKP’nin kapalı bir toplantısında gizlice alındığı ve montajlandığı iddialarına ilişkinse AKP’den tanık olarak dinlenen kişinin, toplantıya katılımın kontrol edilemeyeceği ve ses kaydı, görüntü alınmaması yönünde bir uyarı yapılmadığı şeklinde ifade verdiği öğrenildi.

 

 

NE OLMUŞTU?

 

Yerel seçimden iki gün önce ortaya çıkan Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Menderes Türel'in eşi Ebru Türel'e ait ses kaydı ile ilgili CHP’nin ‘halkın kin ve nefrete sürükleme, belediye olanaklarıyla siyasi kampanya’ iddiasıyla bir dava ve suç duyurusu olmadan Türel’lerin şikayetiyle 7 kişi gözaltına alınmıştı. Gecikmeli yapılan CHP’nin suç duyurusuna takipsizlik kararı çıkmış, dönemin CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul’a yönelik eleştiriler sertleşmişti. Seçim döneminde Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in yeğeni Cemil Böcek ile Böcek'in seçim kampanyasında görev alan ve ses kaydı nedeniyle tutuklandıktan sonra adli kontrolle serbest bırakılan Doğukan Demirkaya, süreç ile ilgili hoş şeyler yaşamadığını belirtmişti ve yasal sürede neden itiraz edilmediğiyle ilgili sorunun muhatabının Ahmet Kumbul olduğunu söylemişti.

 

27 Kasım 2019 tarihli ‘KUMBUL, TÜREL’İ AKLADI’ haberimizi buradan okuyabilirsiniz: https://www.akdenizgercek.com/haber/28448-kumbul-tureli-akladi

 

Ziya Nur SEZEN


Yorum Yap