HACIARİFOĞLU İLE DEVAM!

Antalya Büyükşehir Belediyesi’ndeki vekil tartışmasına İçişleri Bakanlığı noktayı koydu. Antalya Valiliği’nin talebi üzerinde İller İdaresi Genel Müdürü H. Kürşat Kırbıyık imzasıyla gönderilen yazıda Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in hastalık izninin devam ettiği süre boyunca belediye başkanlığına ait tüm yetkilerin başkan vekili tarafından kullanılması gerektiği, aksi halin ise yetki gaspı oluşturacağı belirtildi

HACIARİFOĞLU İLE DEVAM!

HACIARİFOĞLU İLE DEVAM!


 

HACIARİFOĞLU ‘SAHTE’ DEDİ

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in elektronik imzayla 13 Kasım’da Başkanvekili Mehmet Hacıarifoğlu’nun görevine son verildiği, yerine 23 Kasım’a kadar Meclis Üyesi Oktay Başaran’ı, 23 Kasım’dan dönüşüne kadar da Meclis Üyesi Büşra Özdemir’i görevlendirdiği yönündeki kamuoyuna sızdırılan yazı gündeme oturdu. CHP Genel Başkanı’nın ziyareti sırasında ortaya çıkarılan yazıya Başkanvekili Mehmet Hacıarifoğlu ‘sahte’ diyerek, konuyu Teftiş Kurulu’na ilettiğini bildirdi ve “Başkanın herkesçe bilinen malum olan iradesini korumak için bu koltuktayım” dedi.

“İZİNDE YETKİ KULLANAMAZ”

Edinilen bilgiye göre Antalya Valiliği yaşananlar üzerine 14 Kasım’da İçişleri Bakanlığı’na ‘Acele’ notuyla görüş sordu.  Bakanlıktan aynı gün verilen cevapta ‘Kamu görevlileri izinli bulundukları süre içinde yetkilerini kullanamazlar’ denilerek, idari açıdan yetki kullanımının sözkonusu olamayacağı belirtildi. Zaman bakımından izinde bir yetki kullanmanın sözkonusu olmayacağı, olması halinde ‘yetki gaspından’ söz edilebileceği kaydedildi. Ayrıca yazıda Belediye Kanunu, Danıştay Kararları gereği de belediye başkan vekilinin, belediye başkanının sahip olduğu tüm yetkilere sahip olduğu vurgulandı.

 

MECLİS GRUBU TOPLANDI

Öte yandan CHP Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclis Grup toplantısı il başkanlığında dün yapıldı. Bütçenin de görüşüldüğü meclis grubunun sorunsuz geçtiği öğrenilirken, CHP Antalya İl Başkanı Nusret Bayar başkanlığında yapılan grubun akşam saatlerine kadar sürdüğü öğrenildi. Gruba Başkanvekili Mehmet Hacıarifoğlu ile belediye meclis üyeleri katılırken, bakanlık genelgesine ilişkin bir tartışma olmadığı kaydediliyor. 

 

Songül BAŞKAYA

 


Yorum Yap