Mekteplerden kıraathanelere!

CHP Genel Başkan Danışmanı Fatma Köse, aydınlanmanın yolunun eğitimden geçtiğini çok iyi bilen anlayışın, Millet Mektepleri'ni, köy enstitülerini, teknik okulları kapattığına işaret ederek, "Eğitimin altın çağının yaşandığı dönemde Millet Mektepleri açıldı. Eğitimin her geçen gün geriye gittiği bu dönemde ise iktidarın övünç kaynağı, Millet Kıraathaneleri oldu" ifadelerini kullandı.

Mekteplerden kıraathanelere!

Mekteplerden kıraathanelere!


 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Danışmanı Fatma Köse, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Cumhuriyet döneminde aydınlanmanın en önemli simgeleri olan Millet Mektepleri'nin, köy enstitülerinin açıldığını anımsatan Fatma Köse, "24 Kasım 1928'te Millet Mektepleri açıldı. Millet Mektepleri'nin açılışı ile birlikte Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e Başöğretmenlik unvanı verildi. Öğretmenlerimize verilen değerin bir göstergesi olarak da o tarihten sonra 24 Kasım ülkemizde Öğretmenler Günü olarak kutlanmaya başlandı. Cumhuriyetle başlayan aydınlanma döneminin en önemli kurumlarından biri olan köy enstitüleri de dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün himayesinde, Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel tarafından İsmail Hakkı Tonguç'un çabalarıyla hayata geçirildi. Aydınlanmanın eğitimden geçtiğini çok iyi bilen anlayış; Millet Mektepleri'ni, köy enstitülerini, teknik okulları kapattı. Eğitimin altın çağının yaşandığı dönemde Millet Mektepleri açıldı. Eğimin her geçen gün geriye gittiği bu dönemde ise iktidarın övünç kaynağı Millet Kıraathaneleri oldu. Ülkemizin içinde bulunduğu duruma baktığımızda aradaki anlayış farkı çok net ortaya çıkıyor" dedi.

 

YÜZ BİNLERCE ÖĞRETMEN ATANAMIYOR

Eğitim anlayışının en temel sorununun, çocuk ve öğretmen merkezli olmamasından kaynakladığına işaret eden Köse, "Büyük umutlarla üniversitelerden mezun olan yüz binlerce gencimiz atanamıyor. 'Sözleşmeli, ücretli öğretmen' adı altında köleliğe mahkûm ediliyorlar. Atanamayan öğretmenlerimiz başka işlerde çalışmak zorunda kalıyor. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında; Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu çıkaracağız. Öğretmen yetiştirme, ilk atama, yer değiştirme, görevde yükselme, mali ve sosyal haklar gibi öğretmenlikle ilgili tüm konuları bu kanun kapsamında çözüme kavuşturacağız. Ücretli ve sözleşmeli öğretmenlik uygulamasına son verecek, tüm öğretmenlerin kadrolu atanmasını sağlayacağız. Aydınlanma yolunun eğitimden geçtiğinin bilincinde tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü'nü kutluyorum" ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi


Yorum Yap