Artış tesadüf değil!

Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Eş Başkanı Şükran İçöz Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasını ve Antalya’daki vaka artışını gazetemiz için değerlendirdi

Artış tesadüf değil!

Artış tesadüf değil!

  Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Eş Başkanı Şükran İçöz, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 25 Kasım’da yaptığı "Son 3.5 aydan bu yana ağır hasta sayımızda artış 8 kata yakın oldu. Hatta 9 kat... Bugünkü vefat sayımız 168. Bugün, en yüksek vefat sayımız…” şeklindeki basın açıklamasını “Sağlık Bakanı’nın dün açıkladığı 28 bin vaka sayısı ve Antalya için yüzde 50 artış oranı, bizim haklılığımızı bir kere daha ortaya koymuştur. Pandeminin başından beri gerçek rakamın açıklanan rakamların çok üzerinde olduğunu ifade ettik. Her seferinde başta Sağlık Bakanı olmak üzere tüm yetkililer tarafından bu gerçekler inkar edildi. Ancak gerçeklerin er geç ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır” şeklinde değerlendirdi.

  MIZRAK ARTIK ÇUVALA SIĞMIYOR

  İktidar tarafından uygulanan adı konmamış sürü bağışıklığı uygulamasıyla vakaların önü artık alınamaz boyutta diyen Başkan İçöz sözlerine devam etti: “Artık mızrak çuvala sığmıyor. Bakanın açıkladığı 28 bin vaka sayısı da tam olarak gerçek sayıyı yansıtmıyor. Bunlar pozitif olan hasta sayıları, temaslı olup izole olarak evde tutulanlar da bu rakama dahil değil.

Baştan beri halka yanlış bilgi veren gerçekleri saklayan, sağlık emekçilerinin haklarını ödemeyen onları korumayan bakanın yapması gereken tek bir şey var; istifa etmek. Salgında on binlerce yurttaşımız hayatını kaybetti, başarı hikayesi yalanıyla aylardır gerçekler gizlendi.”

  GEÇİCİ ÖNLEMLER ÇÖZÜM DEĞİL

  SES Eş Başkanı Şükran İçöz, “Salgın artık geçici önlemlerle durdurulamaz, yaklaşık o da en iyi ihtimalle bir aylık bir kapanma gerekmektedir. Siz insanları gece saat 20.00 ile sabah 10.00 saatleri arası evde tutarak bu salgını önleyemezsiniz. İnsanlarımızın büyük bir kısmı yasak saati de dahil yasak bittikten sonra fabrikalarda, iş yerlerinde dip dibe çalışmaya dolu otobüslerde işe gidip gelmeye devam ediyor. İktidarın yapması gereken insanlarımızın evde kalmasını sağlayacak şekilde herkese ücretli izin verilerek bir aylık bir kapanmayı sağlamasıdır.”

  “KAPANMA OLMAZSA BU YÜK TAŞINMAZ”

  İçöz, “Bu kapanma uygulanmazsa sağlık emekçileri artık bu yükü taşıyamaz. Pozitif vaka sayısı sağlık emekçileri arasında hızla artmakta her gün birkaç sağlık emekçisini covid-19 nedeniyle kaybetmekteyiz. Hastanelerdeki yoğun bakım servisleri büyük oranda dolu, bazılarında yeni yoğun bakım servisleri açılıyor. Sağlık emekçileri olarak artık tükeniyoruz noktasını aşmak üzereyiz neredeyse tükendik.  Covid-19’un bir an önce meslek hastalığı olarak kabul edilmesi lazım. Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilmesi yetmez derhal meclis gündemine getirilip yasalaştırılmalı. Artık sağlık emekçilerini oyalamaktan vazgeçsinler” dedi.

  TURİZMİN ŞEHRE BIRAKACAĞI ENKAZ BELLİYDİ

  Eş Başkan İçöz “Antalya'daki bu hızlı vaka artışı da tesadüf değil” diyerek başladığı sözlerine şu şekilde devam etti: “Turizmden gelecek gelir için kontrolsüz bir şekilde şehre gelenlerin geride nasıl bir enkaz bırakacağı az çok belliydi. Bu gün yerel halka maske takmadığı için durmadan ceza kesilirken kente gelen, sokaklarda, pazarlarda maskesiz dolaşan turistlere herhangi bir tedbir uygulanmamaktadır. Bunların virüsü taşıyıp taşımadığı bilinmemektedir. Ayrıca bu insanlar ülkemize ve kentimize gelirken sağlıklıysalar bile bu tedbirsizlikten dolayı virüsü kapmış şekilde ülkelerine döndüler. Geçen günlerde İsrail Sağlık Bakanlığı Türkiye’ye tatile gidip geri dönenlerin yüzde 20’sinin testlerinin pozitif çıktığını duyurdu.”

 

Yasin SALİHOĞLU

 


Yorum Yap