Hacizli traktörler Meclis’te

Büyük firmaların borçları yapılandırılırken, çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatifleri’ne olan borçları nedeniyle Amasya’da olduğu gibi traktörlerine, tarlalarına, hayvanlarına haciz konulması Meclis gündemine taşındı. Antalya Milletvekili İYİ Parti’li Feridun Bahşi, çiftçilerin neden yapılandırma dışı kaldığını sorarken, “Bu çiftçilere yapılan icraların durdurularak haczedilen traktörlerin iade edilmesini sağlamak için bir girişiminiz var mı?” dedi

Hacizli traktörler Meclis’te

Hacizli traktörler Meclis’te

İYİ Parti Antalya Milletvekili Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pekdemirli tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi. Milletvekili Bahşi, önergesinde tarım sektöründe üreticilerin yaşadığı sorunları dile getirdi. Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, “TBMM’de kabul edilen yasa ile çok sayıda sektöre borç yapılandırma olanağı getirilirken, çiftçi borçları kapsam dışında tutulmuş ve Türkiye’nin dört bir yanından köylülerin traktörlerine, tarlalarına, hayvanlarına haciz gelmeye başlamıştır” dediği önergesinde Amasya’da yaşananları hatırlattı. Amasya’nın Kızılca Köyü’nde seracılıkla geçinen çiftçilerin, Tarım Kredi Kooperatifi’ne olan borçlarını ödeyemediği için tarlalarına, traktörlerine, tarım aracı ve kamyonetlerine el konulduğunu belirten Bahşi, “Ülkemizin salgın hastalık nedeniyle evlerine kapandığı dönemde, çoluk çocuk tarlalarına giderek canlarını hiçe sayıp üretim yapan çiftçilerin, Tarım Kredi Kooperatifleri’nin uyguladığı yüksek faiz nedeniyle borçları sürekli artmakta ve çiftçiler çaresiz kalmaktadır” dedi.

HACİZLİ TRAKTÖRLER İADE EDİLECEK Mİ?

Milletvekili Bahşi, konuya ilişkin bakan Pekdemirli’ye üç soru yöneltti: “Türkiye’de vergi borçlarına yapılandırma şansı getirilirken, milyonlarca lirayı bulan vergi borçları silinirken, çiftçi borçları kapsam dışı tutulmuştur? Bu zor günlerde çiftçi borçlarının faizinin silinip, anaparanın yapılandırması gibi bir çalışmanız olacak mıdır? Bu çiftçilere yapılan icraların durdurularak haciz edilen traktörlerin iade edilmesini sağlamak için bir girişiminiz var mıdır?”

Songül BAŞKAYA


yorum-resim

Selahittinmoroğlu 22 Aralık 2020

İnşallah seçimlerde göreceğiz çiftçinin böyle aşağılık hizmet gördüğü nü

Yorum Yap