Semih Esen: ‘Gelişmişliğin ölçüsü basın özgürlüğüdür’

Konyaaltı Belediye başkanı Semih Esen, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü için yayınladığı mesajında basın özgürlüğünün Türkiye’nin bugününde büyük yara aldığını ve bir ülkede basının özgürce çalışabilmesinin o ülkenin gelişmişliğini simgelediğini ifade etti

Semih Esen: ‘Gelişmişliğin ölçüsü basın özgürlüğüdür’

Semih Esen: ‘Gelişmişliğin ölçüsü basın özgürlüğüdür’

 Konyaaltı Belediyesi başkanı Semih Esen, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü öncesinde Türkiye’de basının geldiği son durumuna ve gazetecilerin mesleklerini sürdürebilmek adına verdikleri mücadeleye dikkat çekti. Esen, “Aydınlık geleceğin unsurlarından birinin basın özgürlüğünden geçtiğini biliyoruz. Çünkü sizler, halkın gözü ve kulağısınız. Sizin haberleriniz sayesinde toplum aydınlanıyor ve yönünü belirliyor” dedi.

Türkiye’de özellikle AKP hükümeti dönemine vurgu yaparak basın özgürlüğüne büyük darbe vurulduğunu ifade eden Semih Esen, bugünün şartlarında 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nün kutlanmasının gölgede kaldığının altını çizdi.

Gelişmişliğin en başat göstergelerinden birisinin basın özgürlüğü olduğunu söyleyen Esen, Türkiye’nin bu alanda dünyada en geri sıralarda gösterildiğini hatırlattı. Türkiye’nin böylesi karanlık bir tabloyu hak etmediğini ifade eden Esen, “Karamsar bir tablo çizilse de umudumuz hiç sönmeyecek. Umarım ve dilerim ki gazeteciler kalemini kullanırken, fotoğraf makinesinde deklanşöre basarken, kameradaki kayıt düğmesine dokunurken hiçbir zorlukla karşılaşmasın” şeklinde konuştu.

Konyaaltı Belediye başkanı Semih Esen’in mesajında, “Yaptığı haberler nedeniyle işsiz kalan gazetecilerin olmadığı, gerçekleri göstermek isteyen basın çalışanlarının tehditlere maruz kalmadığı 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlamayı gönülden istiyorum. Tavrımız ve duruşumuz, her zaman basın özgürlüğünden yana olacaktır. Sizi saygıyla selamlar, tarafsız habercilik anlayışının hiç sönmediği günler diliyor, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nüzü kutlarım” ifadeleri kullanıldı.

HABER MERKEZİ


Yorum Yap