“TÜRKİYE BUNU HAK ETMİYOR”

Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) Başkanı Akın Akıncı, Türkiye’de ve dünyada basını geldiği son noktayı ve basın özgürlüğü alanında oldukça tartışmalı konulara dair durulması gereken noktayı ifade ederek 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı. Akıncı, oldukça önemli değerlendirmelerde bulundu

“TÜRKİYE BUNU HAK ETMİYOR”

“TÜRKİYE BUNU HAK ETMİYOR”

 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde Türkiye’de basın özgürlüğü konusunda farklı toplumsal kesimlerden kutlama mesajlarının yanında etik ve özgürlük anlamında siyasal iktidara yönelik eleştiriler ve mücadele çağrıları da gelmeye devam ediyor.

 

Antalya’da koronavirüs günlerinde yaşanılan zorlu ekonomik süreçte olumsuz gidişata dair yoğun mesai yürüten kuruluşların başında gelen Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin (ANSİAD) Başkanı Akın Akıncı, Akdeniz Gerçek’e mevcut iktidar döneminde basın özgürlüğü alanında gelinen noktayı ve Çalışan Gazeteciler Günü’nde basın çalışanlarına yönelik mesajlarını sorduk.

 

“TÜRKİYE BUNU HAK ETMİYOR”


10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde mesleğini ilkeli bir şekilde yapmayı sürdüren ve farklı odakların güdümünde gazetecilik yapmak yerine basın özgürlüğünü savunan tüm gazetecilerin gününü kutlayan Başkan Akıncı, “Türkiye, son yıllarda basın özgürlüğü anlamında oldukça geriye gitti. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde kutlanacaklar oldukça hasar almış durumda. Dünyada da basın özgürlüğü anlamında son sıralarda yer alan ülkelerden birisi konumuna geldik. Türkiye, elbette bunu hak etmiyor” dedi.

 

“MAALESEF GÜVEN DUYMUYORUZ”     

Bir ülkede basının özgür olmasının ekonomik ve sosyal anlamda da hayati önemde olduğunun altını çizen Akıncı, “Biz sanayici ve iş ainsanları olarak ekonomik göstergelerin doğruluğundan şüphe duymadan basından gerekli bilgileri alabiliyor olmamız gerekirken, bugün bir çok istatistik bilgisi ve ekonomik göstergeyi yayınlayan ajanslara ve haber merkezlerine maalesef ki güven duyamıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“SAHİP ÇIKMAYA ÇAĞIRIYORUM”

ANSİAD Başkanı Akın Akıncı, basının özgür olduğu bir ülkede yatırımların da uzun vadeli ve güven içerisinde yapılması için sayısız imkan yaratılabileceğini aktarırken, ülkemizde bu alanda geriye düşmemizin faturasının büyük oranda farklı ülkelerle ve yine farklı sermaye kuruluşlarıyla kurabileceğimiz potansiyel ilişkilerin zedelenmesi ile kendisini gösterdiğini vurguladı. Akıncı, ”Tüm basın çalışanlarını basın etiğine ve basın özgürlüğüne sahip çıkmaya ve bu anlamda etiğe bağlı gazetecilik anlayışlarını sürdürmeye davet ediyorum” diyerek basın çalışanlarına seslendi.

 

‘İYİ Kİ VARSINIZ’

Gazeteciliğin kutsal ve çok değerli bir meslek olduğunu söyleyen Başkan Akıncı, “Üstelik uzun yıllardır gördüğüm şudur ki en çok fedakarlık isteyen mesleklerin de başında gelen bir alandan bahsediyoruz. Bu duygularla 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, tüm basın çalışanlarının özgürce ve doğrulara bağlı kalarak yazabilecekleri günler, şartlar diliyorum. İyi ki varsınız” şeklinde konuştu.

 

Ziya Nur SEZEN


Yorum Yap