Başkan Uysal'dan Ukrayna ile kritik 'turizm' zirvesi

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Ukrayna Antalya Korsolosu Emir İhoroviç Rustamov’la makamında bir araya geldi. Başkan Uysal, görüşmede, “Ukraynalı komşularımızla Muratpaşa’mızda bir arada olmaktan son derece mutluyuz” dedi. İki ülke arasında turizm ilişkilerinin de geliştirilmesi noktasında adım atacaklarını ifade eden Uysal ve Rustamov, 2021 turizm sezonu dönemine dair planlarını ifade ettiler

Başkan Uysal'dan Ukrayna ile kritik 'turizm' zirvesi

Başkan Uysal'dan Ukrayna ile kritik 'turizm' zirvesi

Ukrayna ve Türkiye’nin sadece nüfus cüzdanıyla seyahat edebilecek kadar yakın iki ülke olduğunu belirten Muratpaşa Belediyesi başkanı Murat Uysal, iki ülke arasında komşuluk ve dostluk ilişkilerine dikkat çekti. Muratpaşa’da da bu dostluk ve komşuluk ilişkilerinin en üst düzeyde yaşandığını belirten Başkan Uysal, “Ukraynalı komşularımızla Muratpaşa’mızda bir arada olmaktan son derece mutluyuz. Pandemi sürecinde de dayanışma içerisinde olduk, olmaya da devam edeceğiz” dedi. 

Ukrayna'dan Antalya'ya koronavirüs pandemisi döneminde hizmet ve turizm sektörünün büyük yara almasına karşın 300 binin üzerinde turistin geldiğini açıklayan Uysal, turizmin Antalya için kritik önemde olduğunu ve Ukrayna ile kurulacak sağlam ikili ilişkilerin hem Ukrayna'da iş yapacak yatırımcıların yüzünü güldüreceğini hem de Antalyalı turizmcinin hayati derecede bağlı olduğu döviz gelirlerinin 2021 yaz ayları için koronavirüsün açtığı yaraları bir nebze kapatabileceğini ifade etti.

2020 yılı içerisinde yaşanan tüm olumsuzluklara karşın, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın koordinasyonunda yeni tip koronavirüs (COVID-19) sürecinde başlatılan "Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı" kapsamında Antalya Muratpaşa'da turistler sağlıklı ve güvenli tatil yapmanın keyfini çıkarmıştı.


ANTALYA, UKRAYNALILAR İÇİN TURİZM VE SANAT MERKEZİ

Başkan Uysal, Ukraynalı şair ve ressam Taras Şevçenko’nun rölyefinin de yer aldığı 4 bin 400 metrekarelik Ukrayna Kültür Parkı’nı temmuz ayında hizmete açtıklarını da sözlerine ekledi.  

Konsolos Rustamov ise mevcut ilişkileri daha yüksek seviyeye çıkarmak için elen geleni yapacağını belirtirken daha önce tatil için geldiği Antalya’da şimdi görev yapıyor olmaktan memnun olduğunu aktardı.

HABER MERKEZİ


Yorum Yap