Koronavirüse karşı en etkili araç: 'Aşı'

Covid 19 salgını tüm dünyada hızını kesmeden devam ederken, geliştirilen aşılar insanlık adına bir umut olarak görülüyor ve henüz tüm hazırlık fazları tamamlanmamış olsa da tüm ülkelerde uygulanmaya başlıyor. Türkiye'de Çin Halk Cumhuriyeti'nden satın alınan aşı, Perşembe günü itibariyle uygulanmaya başladı

Koronavirüse karşı en etkili araç: 'Aşı'

Koronavirüse karşı en etkili araç: 'Aşı'

Öncelikle sağlık çalışanlarına uygulanacağı açıklanan aşılamada, yaş grupları ve risk grupları detaylı olarak ele alındı ve bir liste oluşturuldu. Buna göre uygulama sağlık personelini takiben 80 yaş üstünden başlayıp, 65 yaşına kadar kademe kademe inecek. 

Bu arada yaş grupları içinde de kronik rahatsızlık durumuna göre kişiler öncelik sıralaması yapılarak aşılanacak.

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Antalya’da da aşılama faaliyeti Perşembe günü itibariyle sağlık çalışanları üzerinden başladı. Kamu ve özel hastanelerin yanı sıra Aile Hekimlikleri'nde de aşı uygulaması yapılmakta. 

Uzmanlar hastanelerdeki yoğunluk nedeniyle, aile hakimliklerinde aşı uygulanmasının çok olumlu olduğunu belirtiyorlar.

Güzeloba’da bulunan 122 no.lu Aile Hekimliği biriminde de sağlık çalışanları aşılarını yaptırmaya başladılar. Aile Hekimleri Dr. Özlem Yıldırım ve Dr.Hüseyin  Ataş nezaretinde, uzman hemşireler tarafından uygulanan aşılama faaliyeti, randevusunu oluşturan sağlık çalışanlarına herhangi bir sorun yaşanmadan uygulanmakta.

Sağlık çalışanı meslektaşlarına uygulama yapmaktan çok mutlu olduğunu söyleyen Dr. Özlem Yıldırım, aşı olmanın bu aşamada koronavirüse karşı en önemli savaş aracı olduğunu, her an risk altında olan, başta sağlık çalışanları ve diğer meslek grupları olmak üzere, tüm vatandaşların da bu aşıyı olması gerektiğini söyledi.

Randevusunu kolaylıkla alıp, aşı olmak üzere bağlı olduğu Aile Hekimliğine davet edildiğini söyleyen ve Dr. Yıldırım nezaretinde aşısını Hemşire Birgül Bingöl’ün elinden yaptıran Eczacı Gülfidan Özgirin Sezen de, aşı olmanın önemini vurgulayarak, şu aşı, bu aşı diye polemik yaratmanın anlamsız olduğunu, elimize gelmiş olan ve iki faz çalışmasının sorunsuz tamamlandığı bilinen Sinovac aşısını yaptırmanın hiç bir sakıncası olmadığına inandığını söyledi.


"BIONTECH-PFİZER AŞISINI BEDAVA VERSELER BİLE..."

Dr. Özlem Yıldırım ve hemşire Birgül Bingöl’e aşısını güven içinde uyguladıkları için teşekkür eden ve çalışmalarında kolaylıklar dileyen Ecz. Özgirin Sezen, Dünya’da henüz üç faz çalışması bütünüyle tamamlanmış hiç bir aşının olmadığını sözlerine ekleyerek, “örneğin çok yüksek koruyuculuğu olduğu açıklanan Biontech-Pfizer aşısının bile erken uygulama izni ile piyasaya sürüldüğünü biliyoruz. Bu aşının da saklama koşulları nedeniyle her yerde uygulanması mümkün değil. Bedava verseler, alıp -70 derecede saklamanız için önce büyük bir yatırımla soğuk zincir sisteminizi yenilemeniz gerekmekte, bu da bırakın sağlık merkezlerini, devletlerin bile zor karşılayabileceği bir durum.” diye konuştu.

Ziya Nur Sezen


Yorum Yap