'İnşallah kötü bir senaryoyla karşılaşmayız'

Konyaaltı Belediyesi meclis üyesi İYİ Parti'li avukat Mustafa Taşbaş, Akdeniz Gerçek'e Antalya ve Türkiye'nin önemli gündem maddelerine dair dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Konyaaltı'nda imarı ile ilgili olarak idare mahkemesinde dava konusu olan inşaatın zeminine dair çekinceleri olduğunu belirten Taşbaş, Melek İpek davasına ilişkin de hukukçulara çağrı yaparak 'tahliye' talebini dillendirdi

'İnşallah kötü bir senaryoyla karşılaşmayız'

'İnşallah kötü bir senaryoyla karşılaşmayız'

Antalya Büyükşehir Belediyesi meclisinde tartışmalara sebep olan 'Fenix Yapı' başlığında önemli açıklamalarda bulunan Av. Mustafa Taşbaş, Konyaaltı Belediye meclisinde de konunun sert tartışmalara neden olduğunu ifade ederken Fenix Yapı'ya ilişkin imar planı düzenlemesinin çok uzun yıllar önce hazırlanmış bir plana dayandığını açıkladı. Taşbaş, 'İnşaata ruhsat verilmesinin belediye meclisi ile ilgisi yok. İnşaat ruhsatını belediyelerin Ruhsat İşler Müdürlüğü veriyor. Dolayısıyla ilk başta 25 kat istenmiş, daha sonra belediye 16 kata düşürmüş ve çevredeki emsal katlar göz önünde bulundurulmuş. Buna uygun olarak da bir ruhsat verildi." dedi.

Konunun idari yargıda olduğunu hatırlatan Taşbaş, bir hukukçu olarak yargıya taşınan bir konuda lehe ya da alehe yorum yapmanın doğru olmadığının altını çizdi.


Antalya Büyükşehir Belediyesi meclisinde konuşan Konyaaltı Belediye başkanı CHP'li Semih Esen, söz konusu projeye karşı çıkmak isteseler dahi belediyelerin yetkilerinin sınırlı olduğunu ve bütün şartları yerine getirmiş bir plana karşı duramayacaklarını ifade etti. Konuya ilişkin konuşan Taşbaş, çevredeki arsa maliklerinden imar planına dair talebin gelmesi durumunda durdurma işlemi gerçekleştirilebileceğini, ancak hiç bir malikin kat artışının düşürülmesini ve ticari alandan konut alanına dönüştürülmesini istemeyeceğini ifade etti. 

Konyaaltı'nda Fenix Yapı ile adı anılan bölgenin Antalya'nın en yumuşak zeminine sahip alanlarından olarak değerlendirilebileceğini söyleyen Taşbaş, meselenin hukuksal boyutu bir yana 16 katın arazi koşulları göz önüne alındığında pek sağlıklı olmadığını aktararak endişelerini dile getirdi. Öte yandan inşaat teknolojilerinin gelişmişliğinin de göz önünde bulundurulmasının gerekli olduğunu belirten Taşbaş, "Giresun-Ordu'da bir havalimanı yapıldı. Deniz doldurma olarak yapılıyor. İnşaat teknikleri çok gelişti. Buraya yapılacak kütle çok ileri tekniklerle yapılırsa dayanıklı olabilir, bunu yaşayarak göreceğiz. İnşallah kötü bir senaryoyla karşılaşmayız." ifadelerini kullandı.


'MEŞRU MÜDAFAA OLARAK GÖRÜLMELİDİR"


Antalya'da 12 sene boyunca şiddet ve sistematik işkence gördüğü ve çocuklarını dahi ölümle tehdit eden Ramazan İpek isimli kocasını öldüren Melek İpek'in tutukluğuna dair hukukçulardan ve kamuoyundan tepkiler yükselmeye devam ediyor. Konuya daire görüşlerini dile getiren Avukat Mustafa Taşbaş, 'Melek İpek davası hepimizin vicdanlarını sızlatan bir olaydır" diyerek İpek'in tutukluluğunun doğru olmadığını savundu.

Melek'in tutuklanmasının fahiş hata olduğunu ifade eden Taşbaş, olayda açıkça bir meşru müdafaa olduğunu belirterek, "Yıllarca işkence gören bir kadının en son raddeye gelerek kendisini ve çocuklarını savunmak için bu yola başvurması açık bir meşru müdafaa gibi görülüyor. Bu durumda yargı mercilerinin bunu göz önüne almaları gerekirdi ancak hangi saiklerle tutuklama kararı verdiler bilmiyorum. Bir an önce tahliye olması gerekiyor" dedi.

Kadına karşı şiddetin engellenmesinin yalnızca cezaların caydırıcı olması ile çözülemeyeceğini, buna doğru aile eğitiminin eşlik etmesi gerektiğini söylerken, Türkiye'nin son dönemde içerisinde bulunduğu ekonomik buhranın da psikolojik travmalara ve bu gibi şiddet olaylarına tetikleyici olduğunu belirtti. Taşbaş, "Bu konu yalnızca Melek İpek olayına özgü değil. Ekonomik sıkıntılar mutlaka psikolojik depresyonları da belirleyen bir sebep. Bütün Türk toplumunun bu konu üzerinde eğilmesi lazım" şeklinde konuştu.

Ziya Nur Sezen


Yorum Yap