2.5 TL Maliyeti olan domatesler 1.5 TL’den satılıyor

Rusya'nın uyguladığı kota sonrası ihracatı durma noktasına gelen domates üreticileri isyan bayrağını çekmiş durumda. Halleri ziyaret eden CHP'lilere dertlerini aktaran üretici, "Nefes alacak durumumuz yok" diyerek AKP iktidarına seslendi

2.5 TL Maliyeti olan domatesler 1.5 TL’den satılıyor

2.5 TL Maliyeti olan domatesler 1.5 TL’den satılıyor

Rusya’nın uyguladığı 200 bin tonluk kotanın dolması ve açıklandığı üzere 50 bin tonluk artırımın hala açılmamış olması üreticiyi zora soktu. Örtü altı üretimin merkezi Antalya’nın Kumluca Toptancı Hali'nde domates satışları durma noktasına gelirken, domates ihracatının merkezlerinden Muğla’nın Kumluova’sında üretici isyan etti. 


"BU MALİYETE BU FİYAT OLMAZ!"

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer ve CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin ile beraberindeki heyet, Kumluova Toptancı Hali'nde üreticilerle bir araya geldi. Domates üreticileri kilo başına maliyeti 2.5 lirayı bulan domatesin haldeki satış fiyatının 1.5 liraya düşmesinden yakınarak “Bu fiyatla bu maliyeti karşılayamayız. Böyle giderse traktörlerimizi, tapulu arazilerimizi, seralarımızı kaybedeceğiz” dediler.


TARIM BİTME NOKTASINDA

Ayakta kalmak istediklerini belirten üreticilerin ortak bildirisi şöyle: 

“Maliyetlerimiz; mazot, gübre, ilaç, fide, işçilik, sera malzemeleri derken katlanarak gidiyor. Bu giderleri karşılamak için Tarım Kredi Kooperatifi, Ziraat Bankası ve zirai ilaç bayilerinden kredi alıyoruz. İhracatın ve özellikle Rusya pazarının bir an önce açılması ve kotanın tamamen kalkması gerekiyor. 


Borçlarımızın faizlerinin silinmesini ve yapılandırılmasını istiyoruz. Milletimizin efendisi biz köylü üreticilerin sesini umarız duyarlar.”


DÜNYANIN EN PAHALI DOĞALGAZINI ALIYORUZ

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer ise Rusya kotasının itibarsızlık olduğunu söyledi. Özer, “Rusya’dan milyarlarca dolara S 400 füzeleri aldık, dünyanın en pahalı doğalgazını alıyoruz, buğday alıyoruz, nükleer santraller yaptırıyoruz. Buna rağmen bu kotayı kaldıramıyorlar" dedi.

 

Alışverişin karşılıklı talebe bağlı olduğunu ve talepte kota olamayacağını ifade eden Özer "Bu sorunu çıkaranlar çözmekle mükelleftir. Bu kota ayıptır, itibarsızlıktır. Bu domates Rusya’ya gitmediğinde iç piyasa bunu kaldırmıyor, fiyatlar aşağı düşüyor. Maliyeti 2.5 lira iken bunu 1.5-2 liraya sattırmak demek çiftçiyi yokluğa mahkum etmek demektir.” şeklinde konuştu.

HABER MERKEZİ


Yorum Yap