Saadet Partisi'nden Rusya'ya 'domates' tepkisi

Rusya’nın, Antalya ve İzmir’den domates ile biber ithalatını koronavirüs gerekçesiyle yasaklamasına tepkisini dile getiren Saadet Partisi Antalya İl Başkanı Ramazan Düzen, “Bu karar domates ve biberle alakalı bir durum değil, tamamen siyasidir” dedi

Saadet Partisi'nden Rusya'ya 'domates' tepkisi

Saadet Partisi'nden Rusya'ya 'domates' tepkisi

 Saadet Partisi Antalya İl Başkanı Ramazan Düzen, Rusya’nın, Antalya ve İzmir’den domates ve biber ithalatını korona virüs gerekçesiyle yasakladığı karara tepki gösterdi. Düzen, “Rusya’nın domates ve biberde Antalya ve İzmir’den ihracatı durdurması bütün üreticilerimizin ve tarım paydaşlarımızın moralini bozmuştur. Sürecin çözüme ulaşmamasının geçim sıkıntılarına, ticari sıkıntılara sebep olacağı görülmektedir” diye konuştu.

 

Bu kararın tamamen siyasi olduğunu belirten Düzen, “Rusya’nın ihracatı durdurma kararı ihraç edilen domates ve biberlerle alakalı bir durum değil. Tamamen siyasi bir konudur. Bahsetmiş oldukları domates ve biberdeki virüs ve tuta gibi konular; insan sağlığını tedirgin edecek konular değildir. Bu konuda ivedilikle Rusya Tarım Bakanlığından yetkilileri getirip yerinde seraları gezdirerek sorun olduğunu düşündükleri konuları çözüme ulaştırmamız gerekmektedir. Gelen heyete üreticilerimizin mahsullerini nasıl yetiştirdiklerini, kullandıkları ilaç ve gübreleri bizzat göstererek sorun teşkil edecek bir durumun söz konusu olmadığını göstermeliyiz” dedi.

 

"İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TİCARETİ ZEDELER"


Mozaik virüsü, domates lekeli solgunluk virüsü ve domates kahverengi rugoz meyve virüsünün Antalya'da yaygın olmadığını vurgulayan Düzen, “Eğer bir virüsten bahsediliyorsa, ürünlerin buradaki laboratuvarlarda analizi yapılır, bir sıkıntı varsa zaten gönderim olmaz. Tamamen yasaklanması kabul edilebilir değil. Rus makamlarının aldıkları bu kararı yeniden gözden geçirmelerini, iki ülke arasındaki ticareti sekteye uğratacak kararlardan kaçınılmasını bekliyoruz” dedi.

 

Rusya'nın domates ve biber ithalatını sadece Antalya ve İzmir'den yasaklamasının da anlaşılır olmadığını belirten Düzen, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “200 bin ton olan domates kotasının tamamen kaldırılması konusunda da ciddi tavır sergilememiz gerekiyor. Kış maliyetlerinin arttığı bu koşullarda emektar çiftçilerimiz mahsulünü bile toplamıyor, dalında bırakıyor, yüzleri gülmüyor. Ülke ekonomimizi derinden etkileyen bu süreçte bir an önce ihracat kapılarının açılmasını sağlamalıyız, aksi taktirde hepimiz çok ciddi sıkıntılara gireceğiz.


DÜZEN'DEN ERDOĞAN'A: 'PUTİN İLE İVEDİLİKLE GÖRÜŞ'


Borçlu olan üretici ve tarım paydaşlarının bir an önce yanında olmalı ve bu konuda ciddi uğraş verilmelidir. Dışişleri Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın iş birliği ile hareket edilmelidir. Hatta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya başkanı Putin ile ivedilikle görüşmesi gereken bir konudur.

Buradan çıkarılacak en büyük ders ise dış pazar araştırmamız ve ihracat kapıları bulmamız gerekmektedir.

Yaş sebze ve meyveleri dalında bekletemeyiz, el birliği ile gerekli kamuoyunu oluşturmamız, siyasi kanallara doğruları iletmemiz ve harekete geçirmemiz gerekmektedir.

Aksi taktirde şu an hal piyasası 1.5-2.5 Lira olan domates ne üreticinin maliyetlerini kurtaracak ne de yüzlerini güldürecektir. Umarım sesimiz duyulur, bu konu sonuca bağlanır ve Rusya ihracat kapılarını açar. Yoksa vay halimize!”

HABER MERKEZİ


Yorum Yap