Lara'daki PTT tesisinin ihaleli peşkeşi bugün!

Antalya'nın Muratpaşa İlçesi'ne bağlı Lara bölgesindeki PTT Genel Müdürlüğü'ne ait olan ve daha önce Varlık Fonu'na devredilen Eğitim ve Dinlenme Tesisleri'nin ihale usulü ile satışa çıkarıldığı ortaya çıktı. CHP Antalya İl başkanı Nusret Bayar'dan sert tepki geldi

Lara'daki PTT tesisinin ihaleli peşkeşi bugün!

Lara'daki PTT tesisinin ihaleli peşkeşi bugün!

PTT Genel Müdürlüğü, kendi bünyesindeki Lara Eğitim ve Dinlenme Tesisleri'ni Ankara'da gerçekleştirilecek ihale ile satışa sunuyor. Söz konusu tesis, Türkiye'nin rantı ve turistik çekiciliği en yüksek sahillerinden Lara Sahili'ne sıfır noktasında bulunuyor.

Satışın belli olmasının üzerinden süre geçmesine karşın söz konusu satışa dair herhangi bir gerekçe açıklamayan PTT Genel Müdürlüğü'ne, Antalya'daki çeşitli siyasi partiler, sendikalar ve sivil toplum kuruluşlarından tepkiler yükseliyor. Son olarak CHP Antalya İl Başkanı Nusret Bayar, sosyal medya hesabından konuyla ilgili çok sert mesajlar paylaşarak yetkilileri uyardı.


TEPKİ TOPLAYAN SATIŞ BUGÜN


Antalya'nın Muratpaşa İlçesi'ne bağlı Güzeloba Mahallesi'nde bulunan 16 bin 830 metrekare arsa alanı ve 5 bin 515 metrekare kapalı alanı bulunan PTT Lara Eğitim ve Dinlenme Tesisi Binası, 66 milyon 125 bin TL muhammen bedelle kapalı teklif açık artırma usulü ile satışa çıkarılmıştı. Söz konusu ilanda ihalenin 20 Ocak 2020 tarihinde (bugün) Ankara'daki PTT Genel Müdürlüğü binasında gerçekleştirileceği duyurulmuştu.

Tesisin satışına odalar, barolar, sivil toplum kuruluşları, sendikalar ve siyasal partilerin temsilcilerinin yanı sıra PTT çalışanlarından da tepkilerin ardı arkası kesilmemesine karşın, söz konusu satışta herhangi bir geri adım atılmadı.


"ANTALYA HALKI, TESLİM ETME NİYETİNDE DEĞİLDİR"

CHP Antalya İl başkanı Nusret Bayar, konuyla ilgili yaptığı açıklamasında "Varlık Fonu’na devredilen PTT Genel Müdürlüğü, Lara’daki Eğitim ve Dinlenme Tesisini ihaleyle satışa çıkardı. Bugün Ankara'da yapılacak olan ihale ile satılacak. Halka tahsis edilmesi gereken alan yine birilerine peşkeş çekilerek vatandaşın kullanımından uzak tutulacak!" diyerek peşkeşin boyutunu gözler önüne serdi.


Bayar açıklamasında, "Daha önce konuyla ilgili TBMM'de Antalya’nın en güzel ve en değerli arazilerinden birinde bulunan tesislerini yangından mal kaçırırcasına sessiz sedasız satışa çıkardılar. Amaç nedir bilmiyoruz ancak Antalya halkı Lara Kent Park'ı kapsayan alanı daha önce de olduğu gibi ranta teslim etme niyetinde değildir!" diyerek mücadele edeceklerinin altını çizdi.

AKP hükümetinin ülkenin doğal ve yapay kaynaklarını iktidara geldikleri ilk günden beri sata sata bitiremediğini savunan Bayar, "Son dönemde iyice hız kazanan talan politikaları açıkça göstermektedir ki; SONA YAKLAŞTILAR! Bu yüzden de "Giderken ne götürürsek kardır" mantığıyla hareket ediyorlar! Cumhuriyet Halk Partisi Antalya İl Örgütü olarak gündemde olan bu satışın gerekçelerini, ihalenin detaylarını, bu şehrin gerçek sahipleri olan Antalya halkının tepkilerini ve beklentilerini her detayıyla değerlendirerek adımlar atacak, konunun sonuna kadar takipçisi olacağız!" dedi.


PTT, BUDAK'IN SORULARINA YANIT VERMEDİ

Daha önce konuyla ilgili TBMM'de önemli açıklamalar yapan ve soru önergesinde bulunan Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, PTT Genel Müdürlüğü'ne şu soruları sormuş ve herhangi bir yanıt alamamıştı:

"Turizmin başkenti Antalya’nın en kıymetli sahillerinden olan Lara’da bulunan eğitim ve dinlenme tesisinin satışa çıkarılma gerekçesi nedir? Söz konusu varlık satışlarından elde edilecek gelir ile Sayıştay raporlarına yansıyan zararların kapatılması mı hedeflenmektedir? PTT son beş yılda hangi dinlenme ve eğitim tesisini satışa çıkarmıştır ve bunlardan ne gelir elde etmiştir? PTT’nin elinde şu anda hangi dinlenme ve eğitim tesisleri bulunmaktadır ve  bunlar nerededir? Zor şartlarda çalışan PTT personelinin dinlenme ihtiyacının giderilmesi için hangi tesislerden yararlanılacaktır?"

HABER MERKEZİ


Yorum Yap