‘Kim daha iyi şartlarda yaşamayı hak ediyorsa o maaşı alsın’

Tüm-Yerel Sen Genel Başkan Tamer Yiğit Güler, Antalya ziyaretleri kapsamında yerel yönetimleri ziyaret ederek memurlar adına işverenler ile çok sayıda görüşme yaptı. Güler, bu görüşmelerde elde edilen kazanımları ve COVID-19 döneminde işçi ve memur emekçi sınıfının yaşadığı sorunları, güncel durumu Akdeniz Gerçek’e anlattı

‘Kim daha iyi şartlarda yaşamayı hak ediyorsa o maaşı alsın’

‘Kim daha iyi şartlarda yaşamayı hak ediyorsa o maaşı alsın’

Tüm Yerel-Sen Genel Başkanı Tamer Yiğit Güler Ve beraberindeki heyet Akdeniz Gerçek Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Songül Başkaya’yı ziyaret ederek Antalya’nın ve Türkiye’nin geleceğine dair fikir alışverişinde bulundu. Heyette Tüm-Yerel Sen Antalya Şube Başkanı Demet Kurupınar, önceki dönem şube başkanları Ünal Şahin, Hürdoğan Arslan ve yönetim kurulu üyeleri de yer aldı.


Antalya’ya yaptıkları ziyaretin esas amacının Antalya Büyükşehir Belediyesi ile başarılı bir toplu sözleşme görüşmeleri gerçekleştirmek olduğunun altını çizen Başkan Güler, Başkan Muhittin Böcek ile toplu sözleşmeyi imzaladıklarını duyurdu. Başkan Güler, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’e emekçiye verdiği değerden dolayı teşekkür etti. 

 

SAĞLIKÇILARDAN SONRA EN RİSKLİ GRUP BİZİZ


Güler, AKP dönemi itibariyle getirilen tavan sınırlamasından dolayı emekçi sınıfının toplu sözleşme görüşmelerinde çok fazla kazanım elde etmesinin yasal olarak mümkün olmadığını aktarırken şöyle konuştu:


“Büyükşehir Belediyesi ile yaptığımız görüşmelerde ulaşım hakkı tanınması, Engelliler Haftası’nda engelli çalışanlara izin verilmesi gibi kazanımlar elde ettik. Antalya halkı ile birebir temasta olan işçisiyle, memuruyla bizleriz. Servis imkanı sağlanmayan arkadaşlarımız için ulaşım kartı çıkarttırdık. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde sıcak yemek imkanı var ancak tüm ilçelerimiz bundan faydalanamadığı için kart sistemi talep ettik.


Yerel yönetimler hiçbir kuruma benzemez. Pek çok farklı meslek grubunun bir arada olduğu alanlardır. Pandemi sürecinde sağlık hizmetlerimiz çalıştı, zabıta arkadaşlarımız çalıştı, halkla ilişkiler çalıştı. Biz sahada maske ve eldivenle tanıştık, televizyonda anlatıldığı gibi korunaklı elbiseler de kullanmadık. Pazar yerlerinde biziz, kenti temizleyen biziz, kaldırımları, okulları, camileri ilaçlayanlar biziz. Sağlıkçılardan sonra en çok riskli grup biziz.”

 

‘ÇALIŞANIN YÜKSEK MAAŞ ALDIĞINI SÖYLEYEN BAŞKANLAR

AKP’NİN SÖYLEMİNİ KULLANIYOR’


“Yerel yönetimler, devlet ile siyaset arasında sıkışıp kalmış çakıltaşı durumunda. Bazı belediye başkanları bizim devlet memuru olduğumuzu unutmuş durumdalar, unutmak istiyorlar. İşçi toplu sözleşmelerinde şov yapan belediye başkanları memurların yüksek maaş aldığına dair serzenişleri mevcut. İşçilerin maaşları belediye bütçesinden ayrılır, memurların maaşları İller Bankası’ndan ödenir. Biz belediye başkanları belediye yönetimlerinin içinden çıksın, belediyeden anlayan insanlar başkan olsun diyemiyoruz. Çalışanının yüksek maaş aldığını belirten başkanlar, AKP’nin söylemini kullanıyor.


Benim işçi ve memur arkadaşlarımın maaşlarından bir sorun yok. Türkiye’de kim daha iyi şartlarda yaşaması gerekiyorsa o maaşı alsın. Ancak belediye başkanlarının popülist yaklaşımlarından belediyeye aldıkları 500 kişinin çalışacağı yerde bin kişiyi işe alıyorlar, biz toplu sözleşme yapmak istediğimizde ise yüzde 40 kotasına takılıyoruz.”


‘BİZ 24 SAAT ÇALIŞIYORUZ’


“Bazı CHP’li belediyeler AKP’li belediyeler gibi davranıyor. Biz haktan, hukuktan bahsediyoruz ancak çalışanların maaşlarına yüksek diyerek laf ediyoruz. İktidar olmak isteyen bir parti emekçinin hakkını gözetmeli. Biz belediye başkanlarının özel kalem masraflarını sorguluyor muyuz?


Bizim bugün işçi ve memur Tüm-Yerel Sen üyesi arkadaşlarımızı Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde başkan adayı olarak koyun ve kazansınlar, inanıyorum ki bugünkü belediye başkanlarından çok daha iyi yapar. Bir çok kurumda sabah 8, akşam 5 arası çalışılır, biz 24 saat çalışıyoruz. Sosyal demokrat belediyecilikte yemek ve ulaşım hakkını bütün belediye başkanları vermesi lazım.”


‘İŞÇİLERİN BALON KADAR DEĞERİ YOK’


“Belediye işçilerinin, memurlarının maaşları belediye başkanlarının herhangi bir açılışta kullanıp patlattığı balon kadar etmiyor, bir balon kadar değerimiz yok. Sendikalar hiçbir belediye başkanının seçim propaganda aracı değildir. Başkanlar bunu idrak etmeli, etmeyenler de siyasi olarak bedelini ödemeli. Pandemide işçiye maaş vermek zor geliyorsa milletvekilleri de maaş almasın, belediye başkanları da maaş almasın.


Kendi maaşına dokunmayacaksın ama benim oradaki memur arkadaşımın maaşını çok göreceksin. Bu durumdaki muhalif belediye başkanlarının iktidarın asgari ücret zammını da eleştirmemesi gerekir.”


Özgür Cem Boynueğri


Yorum Yap