Manavgat'ın balıklarını Ecrin kurtardı!

Manavgat’taki sulama kanalında yaşanan balık ölümlerine seyirci kalamayan 9 yaşındaki kız çocuğu, babası ile birlikte kanala giderek can çekişen balıkları topladı. Balıkları temiz bir su ile buluşturan kız yüzlerce İsrail Sazanı’nın telef olmasını önledi

Manavgat'ın balıklarını Ecrin kurtardı!

Manavgat'ın balıklarını Ecrin kurtardı!

  Antalya’nın Manavgat İlçesi’ne bağlı Karaöz Mahallesi sınırlarında bulunan sulama kanalının ardından Bahçelievler Mahallesi çevreyolu üzerinde bulunan yağmursuyu tahliye kanalında da balık ölümleri yaşandı.

Sabah iş yerlerini açan esnaf, suyun yüzeyinde çok sayıda ölü balığın yanı sıra yüzlerce balığın da can çekiştiğini gördü. Durum Tarım İlçe Müdürlüğü ve Manavgat Belediyesine bildirilirken, bu sırada kanala babasıyla birlikte kanala gelen 9 yaşındaki Ecrin Karayel, balıkların ölmelerine seyirci kalmadı.

Ecrin, babasıyla birlikte bir sopanın ucuna bağladıkları file yardımıyla su içerisinde can çekişen balıkları alıp içerisinde temiz su bulunan bir kovaya topladı.

Ecrin ve babası Nuri Karayel, önce 500'e yakın balığı kaplara topladı, sürekli sularını değiştirerek ölmemelerini sağladı. 


BALIKLAR ‘ŞİMDİLİK’ YENİDEN YÜZÜYOR

  Görüşmelerin ardından Tarım İlçe Müdürlüğü görevlileri ölümlerin yaşandığı yere gelerek kanaldan su numunesi alırken, vatandaşlardan İsrail Sazanı olarak bilinen bu balıkları yememelerini, aksi takdirde  zehirlenebileceklerini söylediler.

Manavgat Orman İşletme Müdürlüğü arazözleri Manavgat ırmağından aldığı suyu kanala bırakarak balıkların oksijen almalarını sağlarken, suyun dibinde yatan balıkların büyük bölümünün yeniden yüzdüğü gözlendi.

(İHA)


Yorum Yap