“Şoför ayağa kaldırılmalı”

Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Niyazi Özçelik, “Şoför esnafımıza yönelik geçmişte hayata geçirilen ÖTV desteğinin tekrarlanmasını talep ediyoruz” açıklamasında bulundu.

“Şoför ayağa kaldırılmalı”

“Şoför ayağa kaldırılmalı”

2021 Yılında şoför esnafının ayağa kaldırılması gerektiğini belirten Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Özçelik, “Şoför esnafı sadece yolcu taşımıyor. İnsanları gidecekleri yere ulaştırıyoruz, sevdikleriyle buluşturuyoruz; ama işimiz burada bitmiyor. Bazen bir hastanın ilacını tam zamanında yetiştiriyoruz ve onun hayata tutunmasını sağlıyoruz. Soğuk bir kış günü doğal afet yaşanan bir kente araçlar dolusu yardım ulaştırıyoruz. Şoför esnafı yaz-kış demeden, soğuk-sıcak demeden 7/24 hizmet veriyor. Koronavirüs salgını nedeniyle zor günlerden geçen esnafımız şimdi ayağa kalkmak için desteklemelere ihtiyaç duymakta. Yetkililerin taleplerimize olumlu cevap vereceğine yönelik umudumuz her zamankinden daha fazla” ifadelerini kullandı.

YÜZDE 70 GELİR KAYBI VAR!

Geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinden bu yana etkisini sürdüren koronavirüs salgını dolayısıyla esnafın kazanç kaybının yüzde 70’lerin üzerine çıktığına değinen Özçelik, “Antalya ekonomisi ağırlıklı olarak turizme dayalı olduğu için şoför esnafımız da bu durumdan olumsuz etkilendi. Salgın nedeniyle turist gelmeyince şoför esnafımızın işleri kesildi. Yine turist gelmeyince turizmden para kazanıp esnafımızı tercih eden müşterilerin sayısı yok denilecek seviyelere düştü. Özetle esnafımızın geliri düştü. Buna karşılık araçlarımızın yaşları bir yıl daha atarken yıpranan araçlarını değiştirmeyi düşünen esnaflarımız bu kararlarını ertelemek zorunda kaldı. Şoför esnafımız turizmde ve diğer kulvarlarda son model araçlarla kaliteli ve süreklilik sağlayan bir hizmet vermek istiyor. Ayrıca geçmiş ÖTV indirimlerinden yararlanamayan ve araçlarını yenilemek isteyen esnaflarımızın da sayısı bir hayli fazla durumda. Bu noktada yıpranan araçların değişmesi gerekiyor” diye konuştu.

“YENİDEN ÖTV DESTEĞİ İSTİYORUZ”
Başta taksiler olmak üzere, odalarına kayıtlı tüm ticari araçlarda, son model taşıtlarla hizmet vermeyi sürdürmek istediklerini dile getiren Özçelik, bunun gerçekleşmesi için ÖTV desteğinin tekrarlanması gerektiğini kaydetti. Özçelik, “Taksi, otobüs, kamyon ve kamyonetlerde ÖTV oranı taşıtların tür ve motor büyüklüklerine göre yüzde 1’den başlayıp yüzde 145’in üzerine çıkabiliyor. Pandemi nedeniyle ekonomik olumsuzluklarla boğuşan şoför esnafımız diğer desteklemelerle birlikte ÖTV desteğine de ihtiyaç duymakta. Birçok esnafımız için yıpranan araçlarını değiştirme vakti geldi; ancak bu noktada esnafın devletimizin desteğine ihtiyacı bulunmakta. Devletimizden tüm şoför esnaflarımızı kapsayacak şekilde ÖTV indirimi sağlanması konusunda destek bekliyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

Haber Merkezi


Yorum Yap