Hoplar’a istifa çağrısı!

Sendikacılara makamında küfür ettiği iddiasıyla yapılan suç duyurusu sonrası açılan davada dönemin Konyaaltı İlçe Milli Eğitim Müdürü olan Aksu İlçe Milli Eğitim Müdürü Yakup Hoplar, ceza aldı. Eğitim Sen Antalya Şubesi Hoplar’a istifa çağrısı yaptı

Hoplar’a istifa çağrısı!

Hoplar’a istifa çağrısı!

 Eğitim Sen Antalya Şubesi eski Başkanı Kadir Öztürk’e o dönem Konyaaltı İlçe Milli Eğitim Müdürü olan Yakup Hoplar’ın makamında hakaret ve tehdit etmesine dönük olarak açıklamada bulunan Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, sürece dair ayrıntılı bilgiler paylaştı.


3 Mayıs 2019 tarihinde Eğitim-Sen Antalya Şubesi Başkanı olan Kadir Öztürk, Yürütme Kurulu Üyesi olan Hasan Taşkın ve sendika avukatı Nusret Gürgöz’ün Konyaaltı İlçe Milli Eğitim Müdürü Yakup Hoplar’ı makamında ziyaret ettiğini hatırlatan Sönmez, ziyaret sırasında Hoplar’ın Öztürk’e hakaret ve küfür ettiğini ifade etti. 

Sendikanın suç duyurusu üzerine Yakup Hoplar hakkında dava açıldığını belirten Sönmez, Antalya 31. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 15 Şubat 2021 tarihinde sonuçlandığını ve Hoplar’ın suçunun sabit görüldüğünü duyurdu.

 

‘AKP, EĞİTİM SİSTEMİNİ KENDİ ÇIKARLARI İÇİN KULLANIYOR’

Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne getirilmiş olan bir kişinin makamına eğitimdeki sorunları görüşmek için gelmiş olan sendika şube başkanına sinkaflı küfür edebilmesine dair şu ifadeleri kullandı: 


“AKP’nin eğitim sistemini kendi dünya görüşü ve siyasal çıkarları çerçevesinde şekillendirmesi, eğitim kadrolarını eğitimcilik donanımı bakımından yetersiz kişilerden oluşturması sorundur. Bir İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün sorun çözmesi, sağlıklı iletişim kurması, eğitim meselelerine yerinde müdahale etmesi gerekirken seviyesiz davranması eğitimin geleceği açısından düşündürücüdür.”


‘BİR AN ÖNCE İSTİFA ETMELİ’

Eğitim-Sen Antalya Şube eski Başkanı Kadir Öztürk, AKP’ye yakınlığıyla bilinen Eğitim-Bir Sen’in üyelerinin her ne yaparlarsa yapsınlar görevlerinde kaldıklarını savunurken, Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yaşanan acı olayı şu sözlerle aktardı: 

“Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde bir çocuk kaynak yaparken düştü ve öldü ancak müdür halen görevindedir. Bu müdür AKP’nin bir önceki İl Başkanı’nın akrabası olduğu için görevinde kalmaktadır. AKP yandaşlığı bunları yönetici yapıyor, hiçbir vasıfları yok ve bize hakaret ediyorlar. Makamını göğüsleyemeyen Yakup Hoplar gibi isimlerin bir an önce istifa etmesini talep ediyoruz.”


“BİZ DE YÜZ YÜZE EĞİTİM İSTİYORUZ, ANCAK…”

Mart ayı itibariyle yüz yüze eğitimin başlatılacağına dair açıklamaların hükümet sözcüleri tarafından yapılması sonrasında eğitimciler ve veliler okulların pandemi döneminde eğitim görülebilmesi için hijyen önlemlerinin alınmadığını ifade ediyorlar. 


Konuya ilişkin Akdeniz Gerçek’e konuşan Başkan Sönmez, AKP iktidarının bütün halkı aşılamak gibi bir derdi olmadığını ve öğretmenler aşılanmadan yüz yüze eğitime başlandığını aktardı. 

Sönmez, “Bunun salgını yeniden tetikleyebileceğini biz değil bilim insanları söylüyor. Biz yalnızca öğretmenlerin değil okullarda çalışan bütün emekçilerin bir an önce aşılanması gerektiğini söylüyoruz” dedi.


AŞILAMA İÇİN TAKVİM YOK

Milli Eğitim Bakanlığı’nın okulların yüz yüze eğitime başlamasıyla ilgili sistemli bir çalışmasının olmadığını ve sınıfların seyreltilmesinin, okulların hijyen ihtiyaçlarının giderilmesinin, okullara ödenek aktarmaya yönelik bir çalışmasının gündeminde olmadığını anlatan Sönmez şu ifadeleri kullandı: 

 “Biz de okulların bir an önce açılmasını istiyoruz. Çünkü en değerli eğitim, yüz yüze eğitimdir. Ancak hazırlıkları da bir an önce yapmanız gerekiyor. Bun gerçekleştirecek olan biz değil, iktidardır.  Biz sağlıklı bir ortamda eğitim öğretim vermek, çalışmak istiyoruz. Öğretmenlerin ne zaman aşılanacağına dair herhangi bir planlama dahi yapılmış değil.”

Özgür Cem Boynueğri


Yorum Yap