‘Yarım sıvıyağ, kaşıkla salça dönemi başladı’

Saadet Partisi İl Başkan Yardımcısı Abdulkadir Kayabaş, Antalya’da açlık ve yoksulluk sınırı ile bekâr bir çalışanın aylık maliyeti araştırması konusunda açıklamalarda bulundu. Kayabaş, “gerçek ile yalanı, doğru ile yanlışı gözler önüne sermek amacıyla çalışmalarımıza devam ediyoruz” diyerek önemli veriler paylaştı

‘Yarım sıvıyağ, kaşıkla salça dönemi başladı’

‘Yarım sıvıyağ, kaşıkla salça dönemi başladı’

    SP Antalya İl Başkan Yardımcısı Abdulkadir Kayabaş, ulaştıkları açlık, yoksulluk sınırı, gıda enflasyonu verilerini açıkladı. AKP iktidarının fiyat artışlarını TÜİK başkanını değiştirerek sümenaltı edemeyeceğini savunan Kayabaş, araştırma sonuçlarını kamuoyuna duyurdu.

 

200 TL’LİK BANKNOTLAR KALDIRILIYOR MU?

 

    Merkez Bankası’nı eleştiren Kayabaş şu ifadeleri kullandı:

 

    “Merkez Bankası, bankalara gönderdiği 24 Şubat tarihli ATM’lerdeki banknotların küpür kompozisyonu başlıklı genelgesinde banka politikalarını desteklemek amacıyla banka ATM’lerine 200 TL’lik banknotların konulmaması talimatını vererek yoğunluk 5, 10 ve 20 TL’de olmak üzere daha küçük küpürlü banknotların piyasaya sürülmesini istiyor.

 

    Vatandaş, ATM’den para çekerken küçük küpürlü banknot verilirse “çok param var algısı oluşur cüzdanı kabarık olunca da kendini iyi hisseder” diye böyle bir çalışma içerisinde oldukları bilgisine ulaştık. 19 yıldır ihtisas yaptıkları vergi ve algı yönetimi konusunda dâhiyane bir yaklaşımla daha karşı karşıyayız.”

 

YARIM MARGARİN SATILMAYA BAŞLANDI

 

    Gıda fiyatlarındaki önlenemeyen artışın doğal sonucunu da gündeme taşıyan Kayabaş şöyle konuştu:

 

    “Geçtiğimiz günlerin en yürek yakan haberlerinden birisi de şüphesiz vatandaşlarımızın artık aylık, haftalık hatta günlük alışveriş yapmak bir yana öğünlük gıda alışverişi yapmalarıydı. Hükümetin gıda ürünlerini üretmek yerine gümrük vergisini sıfırlayarak ithal etme alışkanlığı neticesinde gıda güvenliğimiz yerle yeksan olmuş ve dışa bağımlı hâle getirilmiş durumdayız.

 

    Türlerinin son örneği olarak kalan mahalle bakkallarında artık yarım margarin, bardakla sıvıyağ, kaşıkla salça satılması bu durumun en büyük ispatı noktasındadır. Şimdilerde, yoğun istek üzerine!”

 

ASGARİ ÜCRET AÇLIK SINIRI ALTINDA KALACAK!

 

    Bu hızla gidilirse en geç Nisan ayında asgarî ücret açlık sınırının altında kalacak diyen Kayabaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

    “2021 Şubat ayında Antalya’da iki yetişkin ve birisi 15-19, diğeri 4-6 yaşlarında çocuktan meydana gelen 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi adına gerekli gıdalar için harcaması gereken miktar yetişkin erkek için 764,67 Tl, yetişkin kadın için 647,45 Tl, 15-19 yaşındaki çocuk için 826,06 Tl’dır ve son olarak 4-6 yaş çocuk için 552,57 Tl olarak gerçekleşirken, söz konusu ailenin Şubat 2021 Açlık Sınırı; 2.790,75 Tl olarak gerçekleşmiştir.

 

    Aynı dönemde gıda için 2.790,75 Tl, giyim için 611,67 Tl, konut (kira, elektrik, su, yakıt vb) için 2.905,44 Tl, ulaşım için 2332,00 Tl, eğitim için 267,61 Tl, sağlık için 293,09 Tl ve çeşitli mal ve hizmetler için ödenmesi gereken 127,43 Tl ile birlikte 4 kişilik ailenin insanca yaşam şartlarını sağlayabilmesi adına ödemesi gereken miktar olan Şubat 2021 Yoksulluk Sınırı geçtiğimiz aya göre bir ayda 112,31 Tl artarak; 9327,99 Tl olarak gerçekleşmiştir.

 

    Araştırmalarımıza göre gıda ve gıda dışı giderler baz alındığı zaman; Şubat 2021 döneminde bekâr bir çalışanın aylık yaşam maliyeti geçtiğimiz aya göre bir ayda %1,20 artışla; 3.404,72 tl olarak hesap edilmiştir.”

 

Akdeniz Gerçek Haber Merkezi


Yorum Yap