ANTGİAD’dan genç iş insanlarına altın öneriler

Antalya Genç İş İnsanları Derneği (ANTGİAD) online toplantı konuğu Mustafa Tercan (CFO, Esas Holding) oldu

ANTGİAD’dan genç iş insanlarına altın öneriler

ANTGİAD’dan genç iş insanlarına altın öneriler

    ANTGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Osman Sert, dernek üyesi iş insanları ve Esas Holding Kurumsal İlişkiler Direktörü, aynı zamanda TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkan Danışmanı Berrak Kutsoy’un da katıldığı online toplantıda “Dünya ve Türkiye Ekonomisi, 2021 Beklentileri” konu oldu.

 

 

    Mustafa Tercan şöyle konuştu:

 

     “2020 yılı hem Türkiye için hem de tüm dünya için zordu. Mali işler çalışanlarının, yöneticilerin, CEO’ların ve CFO’ların dikkat etmesi gereken çok husus bulunmakta.

 

    İş insanlarına en çok önereceğim husus nakit yönetimi. Nakit kraldır, büyük bir silah, büyük bir güçtür. Bir yöneticinin yapması gereken ilk şey nakdini olabildiğince iyi yönetmektir.

 

    Kredilerdeki durum, tahsilatlar, stok seviyesi, tedarikçi ödemeleri, piyasa genel itibariyle nasıl, bunların hepsini takip etmek gerekiyor. Girdi maliyetlerimizi ve üretimimizi iyi yönetebilmek için nakit yönetimi çok önemli.

 

    İhracat yapan, yabancı paraya dayalı girdileri olduğundan üretim süreçleri kurlardan etkilenen şirketlerimizin döviz politikasını hassasiyetle belirlemesi gerekmektedir. Krediniz varsa faizinizi, anaparanızı karşılamak ve serbest nakit akışınız ile yeni girdi alabilmek önemli.

 

    Her verinin ve dolayısıyla piyasaların genelinin bu denli değiştiği bir ortamda Türkiye ve buradan yola çıkarak küresel gidişatı okuyup ona göre pozisyon almak son derece önemli.

 

    Ayrıca bir şirket üretim yaparken proseslerinde çevreye yeterince dikkat ederek üretim yapıyor mu, sosyal sorumluluklarını yerine getiriyor mu, iyi bir yönetim modeli içerisinde bu işleri yapıyor mu, insanlar iş yapacağı tedarikçiler ararken bu gibi hususları barındıran şirketleri seçiyor artık.

 

    Özellikle yeni nesil tüketiciler bu tarz konulara çok önem veriyorlar.”

 

Akdeniz Gerçek Haber Merkezi


Yorum Yap