Turizmde yerli turiste ümit bağlandı...

Antalya Büyükşehir Belediyesi Turizm Danışmanı Osman Ayık, 2021 yılında iç pazarın Türkiye'nin ana kaynak pazarı olacağını, iç pazarda bu yıl 10 milyon rakamına ulaşılabileceğini söyledi. 2021 yılının 2020 yılına göre turizm açısından daha iyi olabileceğini belirten Ayık, “2021 yılı turizmi 2020 yılından biraz daha iyi olur. Ama özlediğimiz 2019 yılı seviyelerine ulaşmak çok da kolay olmayacak” dedi

Turizmde yerli turiste ümit bağlandı...

Turizmde yerli turiste ümit bağlandı...

    Osman Ayık, 2021 turizm sezonu için açıklamalarda bulundu. Dünyada tüm ülkelerin uzlaştığı, konsensüs sağladığı bir seyahat protokolünün henüz ortaya çıkmadığını, sınır aşan seyahatlerde sorunların olduğunu, bu durumun Türkiye'yi de son derece olumsuz etkilediğini belirtti. 

    Ayık, 2021 sezonunda önce iç turizm hareketlerinin başlayacağını daha sonra ise Güvenli Turizm Sertifikasının verdiği güvenle yurt dışından geçtiğimiz yıla göre daha fazla turist ağırlanabileceğinin altını çizdi.

  

2021 İÇİN NET BİRŞEY YOK

Bizim için kaynak pazar olan Avrupa'da bu durum son derece sıkıntılı diyen Osman Ayık şöyle konuştu:

 ''Aşılamanın seyri bu işin belirleyicisi olacak. Aşılamada da istenilen, arzulanan başarı yok. Aşının tüm ülkelere yaygınlaşması konusunda da ciddi sıkıntılar var. Bütün gelişmelere baktığımızda 2021 yılı için net bir şey gözükmüyor. Biz her şeye rağmen bekliyoruz. İnsanlar bir yılı aşkın süredir evlerine kapandılar. 

Bu ister istemez insanların seyahat arzularını artırdı. Seyahatler başladığında Türkiye 2020 yılında uyguladığı başarılı konularla, verdiği yüksek standartlı hizmetleriyle, Güvenli turizm sertifikası uygulaması ile aslında birçok destinasyona göre avantajlı durumda. Bu yıl işler başladığında Türkiye şanslı destinasyonlardan bir tanesi olacak."


İÇ PAZAR BAYRAMDA HAREKETLENECEK!

2021 yılı turizm hareketinin başlayacağı takvimin ve seyrin tüm sektörün beklediği bir şey olduğuna dikkat çeken Osman Ayık şu ifadeleri kullandı:

''Mayıs ayı başı veya sonunda Avrupa'dan seyahat hareketi başlayabilir. Rusya ve BDT ülkelerinde seyahat hareketi biraz daha erken hız kazanabilir. Ama tüm destinasyonlarda önce iç pazar hareketi başlayacak. Bizde de muhtemelen iç pazar hareketi bayram ile birlikte başlayacaktır. 

Mayıs ayında başlayacak iç turizm hareketi haziran ayından itibaren de tatmin edici seviyelere gelir. 2021 yılı turizmi 2020 yılından biraz daha iyi olur. Ama bu bizim özlediğimiz, 2019 yılı seviyelerine ulaşmak çok da kolay olmayacak. Antalya'ya 2021 yılında gelecek 7 milyonun üzerindeki bir turist rakamı iyi, sevindirici bir rakam olacaktır."

  

KRİTERLER ÇOK AĞIR

Avrupa'da sıkıntının çok büyük olduğunu vurgulayan Osman Ayık şöyle devam etti:

''Avrupa'da seyahat alışkanlıklarının büyük olduğu iki büyük pazar var. Almanya ve İngiltere. Ama iki ülkede de sorunlar hala devam ediyor. Aşılama oldukça başarılı gidiyor ama seyahatler için koydukları kriterler çok ağır. 100 binde 40 vaka kriteri var. Bunu sağlayabilecek yeryüzünde bir ülke yok. Bu ‘hiç kimse bir yere gitmesin’ demek. Şu anda bu kriterleri sağlayacak bir destinasyon yok."

  

SINIR ÖTESİ İÇİN ENGEL ÇOK!

“İç pazar Türkiye'nin ana pazarı olacak. Bizim rekabet ettiğimiz ülkelerin ağırladığı turist sayısının toplamının yüzde 25'ini iç pazar oluşturuyor. İspanya'da, Avrupa ortalamasında da böyle. Bizde yerli turist oranı yüzde 10 ile 15 arasında. Türkiye'ye 51 milyon yabancı geliyorsa otel konaklaması yapan 7.5 milyon yerli turist de var demektir. Bu rakamın yüzde 25'ler seviyesine çıkması gerekiyor. Bu turizm sektörünün daha rahat etmesi demektir.


2021 yılında iç pazarda 10 milyon rakamını görürüz. Türkiye'nin en önemli kaynak pazarı iç pazar olacak. Çünkü sınır aşan seyahatlerin önündeki engeller hala devam ediyor. Arabalı ve yakın seyahatler daha ön plana çıkacak. Avrupa için de durum böyle. Bu nedenle iç pazar her zaman en önemli pazar olacak."

(İHA) 


Yorum Yap