Vatandaş aç!

Antalya Birleşik Kamu-İş İl Başkanı Sadık Acar, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) ve AKP’nin sayısal veriler üzerinden manipülasyon yapma ısrarını sürdürdüğünü belirterek, “Ülkemizde; işsizlik, açlık-yoksulluk, enflasyon rakamları, yardımlar, yurttaşların borcu ile bazı verileri kamuoyuna açıklıyoruz” dedi ve gerçeği ortaya koydu

Vatandaş aç!

Vatandaş aç!

Birleşik Kamu-İş İl Başkanı Sadık Acar, resmi işsizlik oranlarının, enflasyon ile ekonomide yaşanan sıkıntıların büyüyerek devam ettiğini kaydetti. 

Başkan Acar şöyle konuştu:

 “Yurttaşlar arasında eşitsizlikler ve adaletsizlik genişleyerek büyümektedir. Ülke nüfusunun önemli bölümü ağır borç ve vergi kıskacı altında yaşam mücadelesi vermektedir. Ülke gerçekleri şu şekilde; TÜİK’in Kasım 2019’a göre 303 bin kişi azalarak 4 milyon 5 bin kişi işsiz dedi ancak geniş tanımlı işsizlik 11 milyon 195 bin kişiye ulaşmıştır. TÜİK’in Ocak enflasyonunda yüzde 14,7'lik artış dediği dönemde Birleşik Kamu-İş KAMU-AR’ın Şubat enflasyonu 29,7 artış olduğu tespit edildi." 


ENFLASYONDA DÜNYA REKORU

Birleşik Kamu-İş İl Başkanı Sadık Acar şu ifadeleri kullandı:

“Birleşik Kamu-İş KAMU-Ar’ın Şubat ayı açlık yoksulluk araştırması göre de açlık sınırını 3 bin 313 Lira’ya, gıda dışı gereksinimleri için yapılması gereken harcama ise 8 bin 153 Lira’ya yükselirken yoksulluk sınırı da 11 bin 466 Lira oldu. 

TÜİK tarafından açıklanan yüzde 14,97 enflasyon oranı uluslararası kıyaslamasına göre de Türkiye; Avrupa ülkeleri arasında en yüksek enflasyona, G-20 Ülkeleri arasında en yüksek 2. enflasyona, dünya genelinde ise en yüksek enflasyona sahip 15. ülkesiyiz."

 

GERÇEKLE İLGİSİ YOK

Bankalara borçlu vatandaşta geçen yıl 2 milyon 107 bin kişilik artış yaşandığını belirten Başkan Acar şöyle devam etti:


“2020 yılı sonunda 34 milyon 4 bin kişiye kadar çıktı. Sosyal yardımlar ödemeleri 52,7 milyar TL'ye çıksa da yüzde 84’ü 44,2 milyar TL’lik kısım İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılandı. 6,4 milyarı, yani % 12’si Hazine’den yoksul hanelere verilen 1000’er TL’lik yardımlardan oluştu. 


Geri kalan 2,5 milyar TL ise ‘biz bize yeteriz’ bağış kampanyasında toplanan yardımlardan oluştu. 


Sonuç olarak iktidarın halka karşılıksız olarak sadece 6,4 milyar TL yardımda bulundu. IMF verilerine göre Türkiye milli gelirinin sadece yüzde 1,1’i kadar vatandaşına nakit desteğinde bulunurken onun gerisinde sadece bir ülke, yüzde 0,7 ile Meksika yer aldı. 

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; AKP iktidarının yayımladığı verilerin ve açıklamaların ülke ekonomisinin gerçekleriyle ilgisi olmadığını düşünüyoruz."

 

Nizamettin ÖZMEN 


Yorum Yap