Sanayi, inşaat ve hizmet sektörleri küçülüyor!

Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Akın Akıncı, Türkiye ekonomisinin pandemi koşullarında dördüncü çeyrekte yüzde 5.9, 2020 yılı genelinde yüzde 1.8 büyüme ile pandemi başlangıcındaki beklentilerin üzerinde bir performans sergilemesinin Türkiye ekonomisinin dinamizmini gösterdiğini yatırım potansiyeline güveni artırdığını kaydetti

Sanayi, inşaat ve hizmet sektörleri küçülüyor!

Sanayi, inşaat ve hizmet sektörleri küçülüyor!

    Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre kredi hacminde yüzde 40’lara varan bir artış yaşandığına dikkati çeken Başkan Akıncı şöyle konuştu:

 

    “Özellikle otomotiv, dayanıklı eşya, konut alanlarında öngörülmedik bir talep artışı yaratmış, sanayi üretiminde canlılık Şubat ayına kadar devam etmiştir.

 

    Nitekim ihracat ve ithalatın büyümeyi düşürücü etkisine rağmen hane halkı talebi, özel sektör makine-teçhizat yatırımları ve stok artışı Çin gibi pozitif büyüme elde eden birkaç ekonomi arasına girmemizi sağlamıştır. Kasım ayında başlatılan politika değişikliği de güven artışıyla bu canlılığa katkı yapmıştır.”

 

KAZANAN E-TİCARET VE ZİNCİR MAĞAZALAR OLDU

 

    Büyümeden elden edilen başarıyla önümüzdeki dönem çalışmaları için çaba gösterilmesi gerektiğine işaret eden Başkan Akıncı sözlerini şöyle sürdürdü:

 

    “Öncelikle pandemi koşullarının dengesiz bir büyümeye yol açmış olduğunu göz önünde tutarak sektörel politikaları ele almalıyız. 2020 yılında finans sektörü yüzde 21.4, iletişim sektörü yüzde 13.7, tarım yüzde 4.8, gayrimenkul yüzde 2.6 büyürken sanayi sektöründe büyüme yüzde 2’de kalmış, inşaat sektörü yüzde 3.5, hizmet sektörü yüzde 4.3 küçülmüştür.

 

    Hizmet sektöründe e-ticaret, dayanıklı mal ticareti ve perakende zincirler büyürken turizm gibi sektörlerde büyük kayıplar yaşanmıştır. Ekonomimizin sürükleyici sektörü olan inşaat ve cari açığımızın düşmesinde hayati rol oynayan turizm sektörünün toparlanması için daha fazla çaba harcamalıyız.”

 

KİŞİ BAŞI MİLLİ GELİR GERİLEDİ

 

    Büyümeye rağmen ekonomimizin büyüklüğünün dolar cinsinden 760 milyar dolardan 717 milyar dolara gerilediğini kaydeden Başkan Akıncı şu ifadeleri kullandı:

 

    “Kişi başı gelirimiz 9.127 dolardan 8.599 dolara gerilemiş durumda. Dolayısıyla 2020 yılı büyümesinde Türkiye ekonomisinin 2019 yılındaki yüzde 0.9 büyümeden gelen etkiyi, doğrudan yabancı sermaye girişi olmaksızın daha yüksek büyümenin finansmanının zorlaşacağını dikkate aldığımızda yapısal reformların hızla hayata geçirilmesi zorunluluğu bir kez daha kendisini göstermektedir.

 

    Bu çerçevede Hükümetimizin insan hakları gibi hukuk reformları başta olmak üzere, yapısal reformları önümüzdeki günlerde açıklayacağını ilan etmiş olmasını büyüme performansımız kadar sevindirici bir gelişme olarak görüyoruz.”

 

Akdeniz Gerçek Haber Merkezi


Yorum Yap