“Pandemi aklımızı başımıza getirdi”

Havalandırmanın mekanik ve kontrollü yapılmasından yana olduklarını yıllardır dile getirdiklerini söyleyen Makine Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Başkanı Prof. Dr. İbrahim Atmaca, “Pandemi toplum olarak aklımızı başımıza getirdi” dedi. Başkan, alışveriş merkezlerinde temiz hava sirkülasyonuna ilişkin yapılan düzenlemeye işaret etti

“Pandemi aklımızı başımıza getirdi”

“Pandemi aklımızı başımıza getirdi”

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Başkanı Prof. Dr. İbrahim Atmaca ve Şube Müdürü Melek Meşhur Akdeniz Gerçek’i ziyaret ederek S. Yazıişleri Müdürü Songül Başkaya ile gündemi değerlendirdi. Ziyarette Antalya’da hava ve su kirliliğinin tedirgin edici boyutlarda olduğuna dikkat çeken Atmaca, kritik çözüm önerileriyle atılması gereken acil adımları sıraladı


TMMOB Makine Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Prof. Dr. İbrahim Atmaca, özel okullarda  incelemelerinde her ne kadar mimarileri ve iç tasarımlarının çekici olsa da taze havanın doğal havalandırmaya bırakılmış durumda olduğuna dikkat çekti. Atmaca, “Biz bunun mekanik ve kontrollü yapılmasından yanayız. Kapalı alanlarda ne kadar taze hava gerektiğinin bilimsel ölçütleri var. Biz bunu 2015 yılından beri söylesek de pandemi toplum olarak aklımızı başımıza getirdi” dedi.


“İLK BİZ SÖYLEMİŞTİK”

Yayınlanan yönetmeliklerde AVM’lerde yüzde yüz temiz hava sirkülasyonu sağlanması gerekliliğinin altını çizen Prof. Dr. İbrahim Atmaca, şu ifadeleri kullandı: 

“Bunu ilk söyleyenlerden birisi 17 Mart’ta biz olduk. Pandemi koşullarında bulaş riskini yok edemezsiniz ancak riski azaltabilirsiniz. Biz zamanımızın yüzde 90’ını kapalı ortamlarda geçiriyoruz. Yine bu zamanın çoğunu AVM, okul, plaza gibi kalabalık ortamlar oluşturuyor. 

Hep kalabalıkların içerisindeyiz. Temiz hava akademik başarı için de çok önemli. Öğrencinin öğrenim başarısı ve öğretmenin de öğretme başarısı temiz hava sağlanan ortamda çok daha yüksek oluyor. 

Asansörler kullanılmayan zamanlarda kapıları açık bekletilmeli. Açık olarak bekletilen asansörün bulunduğu katta mutlaka cam dahi olsa havalandırma olmalı. Başka çaremiz yok.”


‘SUDA ÇAMURLAŞMALAR VAR’

    Şubat ayı itibariyle Su Hijyeni’ni de gündemlerine aldıklarını ve her binanın altında 3-5 ton su bulunduğunu vurgulayan Atmaca, imar planı gereği buna mecbur olunduğunu ancak bu sular ile ilgili ciddi sorunların yaşandığını aktardı. Atmaca şöyle konuştu: 


“Bu sularda kontroller yapıldığı zaman muazzam bir temizlik sorunu olduğunu görüyoruz. Mekanik bağlantılarda hata var. Suyun içerisinde çamurlaşmalar var. Yoğun miktarda mikrop barındıran sular çeşmelerimizden akıyor. Arıtma artık çok yoğun kullanılmaya başlandı ancak gıda sertifikasyonu ve filtre temizliği yapılmıyor. Biz su hijyeni derken su kıtlığı da başladı. 


Yaptığımız araştırmalara göre sular en çok yüzde 70’lik oranla tarımsal sulamada kullanılıyor. Damla sulama sistemi de bir çözüm ancak yer altından çok bilinçsizce sondajla su çekiliyor. Pompalarla su çekilirken enerji harcanıyor ve elektriği üretmek için karbondioksit üretiyor ve yağışı engelleyecek şekilde doğayı tahrip ediyoruz.”


İKK KURUL KURDU!

“Antalya’da daha çok yüzey suları ile kanallardan su sağlanıyor. Ancak burada da açık kanallardan bahsettiğimiz için buharlaşma kaybı çok yüksek. Kimin ne kadar su çektiğinin bir bilgisi yok. Sulara kontrolsüz bir şekilde atık atıldığı haberlerini de görüyoruz. 

Düden’deki durum çok acı ve biz TMMOB İl Koordinasyon Kurulu’muzda Başkan Derya Ünver bir kurul kurdu. Jeologlar, çevreciler ve kimyacılar araştırmalarını sürdürüyorlar. Buradaki kirliliğin kaynağının ne olduğu bilinmiyor.”


‘SANAYİDE BAĞIMLILIK SONA ERMELİ’

Rafta duran bilginin bir amacının olmadığını ifade eden Prof. Dr. İbrahim Atmaca, bilim insanlarının bildiklerini kamuoyuyla paylaşması gerektiğini söylerken sanayide de bilim insanlarıyla ortaklaşa Türkiye’nin ve Antalya’nın kaderinin değiştirilebileceğini anlattı. 


Atmaca sözlerine şöyle devam etti: 


“Bizim gelişen bir sanayimiz var ancak ithalata bağımlılığımız sürüyor. Bu durumdan kurtulmalıyız ve bunun için de bilgiye daha fazla önem vermeliyiz. Üniversitedeki hocalarımızın da Antalyamızın sorunları ile daha fazla ilgilenmesi gerekiyor. 


Biz Makine Mühendisleri Odası olarak genç mühendislerin kendini yetiştirmesi ve niteliklerinin artması için odamızda her Perşembe önemli seminerler düzenliyorduk ancak pandemi sebebiyle bu çalışmalarımıza uzun bir ara vermek zorunda kaldık. Şimdi bu seminerleri webinar haline getirdik. Bu webinarlara 450-500 kişinin katıldığı zamanlar da oldu. Biz yine her Perşembe saat 20.00’de webinarlarımıza devam ediyoruz. Mayıs ayının son haftasına kadar bu çalışmalarımıza devam edeceğiz ve sonrasında yaz süreci başlayacak. Bu seminerlerimizi izleyemeyenler ve kaçıranlar, Makine TV’den kayıtları izleyebilirler.”


PANDEMİ SÜRECİNDE İSTİHDAM SÜRDÜ

İstihdam konusuna da değinen Başkan Atmaca, “Şubat ayından beri yalnızca Makine Mühendisleri Odası Antalya Şubesi olarak 7 mühendisi istihdam ettik. Kamuoyuna periyodik asansör kontrolleri ile destek veriyoruz. Biz bu kontroller için Bakanlık bünyesinde en düşük harcamanın yapılması adına etkin bir odayız. Muratpaşa’da yaptığımız incelemelerimizde gelinen noktada asansörlerin yüzde 96’sının güvenli olduğunu söyleyebiliriz” dedi.


Emel Bayram


yorum-resim

Talia YILMAZ 4 Mart 2021

Sadece şimdi corona var diye değil, her zaman, Avm'lerde ve kalabalıkların bulunduğu kapalı mekanlarda havalandırma cihazlarına HEPA filtre takılması zorunlu olmalı.

Yorum Yap