‘Sözleşmeyi kaldırmak kadın katliamını desteklemektir’

Türkiye’nin de 2011 yılında ilk imzacısı olduğu ve kadınların yaşam hakları anlamında elde edilen en önemli kazanım olarak görülen İstanbul Sözleşmesi’nin AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından fiilen feshine bir tepki de Antalya Kent Konseyi Kadın Meclisi’nden geldi

‘Sözleşmeyi kaldırmak kadın katliamını desteklemektir’

‘Sözleşmeyi kaldırmak kadın katliamını desteklemektir’

    Toplumda başta kadınlar ve çocuklar olmak üzere, şiddete ve zorbalığa maruz bırakılan tüm kesimlerin devlet tarafından korunması ve kadınların iş yaşamında daha fazla var olması için yeni alanların var edilmesi anlamında devlete sorumluluk yükleyen İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasına yönelik protestolar çeşitli biçimlerde sürüyor.


    Antalya Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin çağrısı ile bir araya gelen Antalyalı kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nin toplumda dezavantajlı gruplardan kadın ve çocuklar başta olmak üzere her bireyin temel hak ve özgürlüklerini güvence altına alan bir sözleşme olduğunu bir kez daha ifade ettiler.


    Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Av. Eylem Ülgen, kadınların yaşam hakkını güvence altına alan, çocuk yaşta evliliklerin önüne geçen ve katillere, tecavüzcülere en ağır cezaların verilmesini sağlamaya yönelik olarak imzalanan İstanbul Sözleşmesi’nin bir gece yarısı kaldırılmasının kabul edilemeyeceğini vurguladı.

 

‘ANAYASAL SUÇ’

    Başkan Ülgen, 2011 yılında TBMM’deki tüm partilerin ortak kararı ile imzalanan İstanbul Sözleşmesi’nin Erdoğan’ın emri ile kaldırılmasının milli iradeye saygısızlık olduğunun altını çizerken şöyle konuştu:


    “Anayasa’nın ikinci kısmının birinci ve ikinci bölümlerinde yer alan temel haklar, kişi hakları ve ödevleri’nin Cumhurbaşkanı kararı ile rotadan kaldırılamayacağı, düzenlenemeyeceği Anayasa’nın 104. Maddesinin açık hükmüdür.


    Ülkemizde her gün 3 kadın öldürülmekte, çocuklar şiddete ve istismara uğramakta, babalarının annelerine uyguladığı şiddete tanık olmakta iken, Sözleşmenin feshi yaşam hakkını ortadan kaldırmak, kadın katliamını desteklemek ve şiddete geçit vermek anlamına gelir.


    İstanbul Sözleşmesi yürürlüktedir; uygulanmaya devam edecektir. İstanbul Sözleşmesi vazgeçilemezdir. Bir insanlık suçu ve insanın temek hakkının ihlali olan kadına yönelik şiddeti ve ayrımcılığı önlemeye yönelik İstanbul Sözleşmesi’ni Anayasa’ya aykırı olarak ortadan kaldırma girişimine karşı mücadelemizi sürdüreceğiz, temel hak ve özgürlüklerimize hep birlikte sahip çıkmak üzere toplumun her kesimini destek vermeye ve dayanışmaya çağırıyoruz.”

 

Özgür Cem Boynueğri


Yorum Yap