reklam

‘Kontrolsüz normalleşmenin sonuçlarını yaşıyoruz’

Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı resmi rakamlara göre başta Antalya olmak üzere tüm iller kırmızıya dönerken Antalya Tabip Odası’ndan hayati uyarılar geldi

‘Kontrolsüz normalleşmenin sonuçlarını yaşıyoruz’

‘Kontrolsüz normalleşmenin sonuçlarını yaşıyoruz’

    Antalya Tabip Odası Yönetim Kurulu, tüm yurtta korona virüs vaka sayılarının normalleşme süreci sonrası rekor hızla tırmandığına işaret ederken, günlük vaka sayısı 3 binden 30 binlere çıktığını ve ölüm sayısının da 150'yi aştığını aktardı.

 


‘İNGİLİZ MUTANTI ARTIYOR’

 

    Antalya’nın kırmızıya dönmesine karşın hiçbir önlemin alınmadığının altını çizen Tabip Odası Başkanı Nursel Şahin şöyle konuştu:

 

    “Son günlerdeki hasta sayılarındaki ciddi yükseliş ve mutasyon tehdidi bizi yeni bir riskli döneme soktu. İlk vakaların açıklandığı 11 Mart’tan bu zamana turkuaz tablodaki sayıları binli rakamlardan aşağı indiremedik. Biz daha ilk dalgayı dahi bastıramadan nisan ayında ilk, 27 Kasım’da ikinci piki gördük ve vakalar 45 binli rakamlara kadar çıktı.

 

     Aşılama oranlarının düşüklüğü ve virüs varyantlarının tüm Türkiye’ye yayılmış olması kaygılarımızı artırıyor. Birçok ilde bulaşıcılığı daha yüksek olan İngiliz mutantının arttığı görülüyor. Şu anda kontrolsüz açılmanın sonuçlarını yaşıyoruz.”

 

‘AŞILAMA BU HIZLA 1 YIL SÜRER’


    Halen düşük seviyede test uygulandığını ve testlerin sadece semptom gösteren insanlara yapıldığını açıklayan Başkan Şahin sözlerine şöyle devam etti:


    “Bir toplumda aşılama ile virüs yayılımının engellenebilmesi için toplumun yüzde 80’inin aşılanıyor olması gerek. Şu anda Türkiye’de 15 milyona yakın kişiye aşı yapıldı. 8 milyon kişi birinci doz aşısını olurken, ikinci doz aşısını olanların sayısı 6,5 milyon civarında.

 


    Türkiye’de 60 yaş üstü ve sağlık çalışanlarının toplamı 12,5 milyondan fazla. Bir de riskli grupları eklersek yoğun bir aşılama kampanyasına ihtiyacımız olduğu açık. Aşı teminindeki gecikme bağışıklama sürecini yavaşlatıyor. Bu hızla aşılamaları ancak 1 yılda tamamlayabiliriz.”

  

‘TEDBİRLER ARTIRILSIN’

 

    Sert önlemler alınmadığı takdirde Türkiye’yi yakın zamanda yeniden korkutucu bir tablonun beklediğini vurgulayan Şahin sözlerine şöyle sürdürdü:

 

    “Covid-19 yayılımını azaltabilmek için 2 haftalık, hatta ideal olan 4 haftalık tam bir kapanmaya ihtiyacımız var. Öncelikli sayılmayan vatandaşa her koşulda ceza yazılırken, siyasi ve idari kesimin pandemi kurallarını yok sayan davranışları;  maske, mesafe uyarılarına ve gerekliliğine inancı yok etmektedir.


    Salgın sürecini şeffaflıktan ve toplum katılımından uzak yürütmeyiniz. İl idaresi, yerel yönetimler, meslek birlikleri, sendikalar ve sahada çalışanlarla eşgüdüm ve denetim içinde olunuz. Aşıda gelinen durumu çelişkili ve tutarsız açıklamalardan kaçınarak, vatandaşla paylaşınız.

 

    Kovid-19’u meslek hastalığı olarak kabul ediniz. Yeterli sağlık çalışanı atanmasını sağlayınız. En az iki inkübasyon sürelik tam kapanmayı uygulamayan yetkilileri, en azından açıklanan haftalık vaka sayılarına göre il tedbirlerini almaya davet ediyoruz.”

 

Akdeniz Gerçek Haber Merkezi


Yorum Yap